Trudności z obudzeniem się

Mój chłopak ma problem z organizacją swojego czasu, więc gdy w nocy nie kładł się długo spać, przez długi czas kładłam to na karb lenistwa raczej, a nie istotnego problemu. Ostatnio jednak, jeśli się go gwałtownie nie wybudzi, potrafi spać praktycznie bez końca. Już tylko chyba ze względu na mnie wstanie około 19-20. Gdy już naprawdę trzeba gdzieś wyjść, muszę go budzić różnymi sposobami, często reaguje na to dość nerwowo. Od prośby do groźby, ustawiania różnych budzików, wycierania twarzy ciepłym ręcznikiem - już mnie to strasznie męczy. On ma świadomość, że utrudnia mu to życie, robi postanowienia - wszystko na nic. Jedną z metod, jakie ostatnio wymyślił, to że jeśli nie będzie spał dwa dni z rzędu, to wtedy zmęczony położy się o dobrej godzinie - zazwyczaj koło 8-9 rano zasypia jednak na fotelu. Czy może być to jakiś problem biologiczny czy po prostu brak charakteru?

Witam serdecznie!

Na podstawie tak krótkiego opisu nie da się tego stwierdzić.

W pierwszej kolejności jest wskazane wykonanie badań dodatkowych, prawdopodobnie konieczna będzie również wizyta u specjalisty, być może również psychologa.

Najlepiej w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu zaleci wykonanie badań dodatkowych (na pewno wskazane jest oznaczenie morfologii krwi obwodowej, poziom cukru, TSH, enzymów wątrobowych). Po badaniu lekarz określi czy jest konieczna wizyta u specjalisty i ewentualnie wyda skierowanie.

Konieczne jest również wprowadzenie zmian w codziennym życiu - stałe pory zasypiania, właściwa higiena snu.
Proszę nie odpuszczać i porozmawiać na ten temat ze swoim partnerem.

Pozdrawiam