Unikanie kontaktu wzrokowego u 11-miesięcznego dziecka

prosze o porade czy to moze byc autyzm?niepokoi mnie kilka rzeczy u mojego prawie 11 miesiecznego synka.Po pierwsze unika kontaktu wzrokowego gdy jest trzymany na raczkach, czasami macha rekoma ,nie chce robic papa.bedac na podłodze lub u kogos innego na rekach patrzy w oczy i obserwuje, reaguje na imie, bawi sie w a kuku daje jak mu sie chce czesc,cieszy sie na widok rodziców, jak mowie chodz 'am' to przychodzi,wyciaga rece jak cos chce ale nie wskazuje palcem.mało gaworzy.czy mam sie martwic?

Witam.
Na podstawie tak krótkiego opisu trudno jest potwierdzić, bądź wykluczyć autyzm. Jeśli jednak się Pani niepokoi, warto zgłosić się do placówki, która już u tak małych dzieci prowadzi testy wykrywające autyzm (na pewno Fundacja Synapis prowadzi program wykrywający autyzm u niemowląt i małych dzieci).
Z poważaniem. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Każdy rodzic się martwi co jest naturalne jednak trzeba pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Pewne funkcje udoskonali dziecko szybciej inne później. Trzeba czasu, a w razie wątpliwości zawsze warto skontaktować się z lekarzem pediatrą czy psychologiem.
Pozdrawiam AM