Urodziłam dziecko: jak wrócić do swojej wagi sprzed ciąży?

Witam. Mam 173 cm wzrostu i ważę 75 kg. Przed ciążą ważyłam 58 kg i byłam bardzo z tego zadowolona. A teraz koszmar .:( Moje dziecko ma już 2 lata, a ja dalej nie mogę wrócić do wagi sprzed ciąży. Chciałabym dodaż, że mam jestem bardzo mało aktywna fizycznie i biorę od ciąży hormony na niedoczynność tarczycy. Proszę mi powiedzieć, czy przez te leki nie mogę zgubić swojej wagi? Próbowałam już ćwiczyć, chodziłam na basen i nic to nie dawało. Nie będę się głodzić, bo wiem, że to nie tędy droga. Bardzo proszę o jakaś radę. Co powinnam jeść, a czego unikać. Jaki ruch jest dla mnie najbardziej wskazany, żeby przyniósł efekt? Dodam tylko, że właśnie zakupiłam orbitek i zaczynam na nim ćwiczyć. Chciałabym zgubić brzuch i wyszczuplić ramiona. Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Ciebie wartości masy ciała i wzrostu wynosi 25,1. Biorąc pod uwagę, że norma mieści się w granicach 19-24,9, oznacza to, że Twoja masa ciała znajduje się tuż ponad granicą normy, ale oznacza już nadwagę. Nadwaga taka rzeczywiście może być związana z niedoczynnością tarczycy. Prawidłowe leczenie w postaci suplementacji hormonalnej powinno jednak normalizować masę ciała. Czasami jednak trzeba trochę poczekać na taki efekt, tj. poczekać aż normalizacji ulegnie gospodarka hormonalna.
By zredukować masę ciała powinnaś zmienić tryb życia, tj. zastosować zasady zdrowego żywienia oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Zasady prawidłowego, zdrowego żywienia opisuje piramida zdrowego żywienia.
Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.
Jeżeli zaś chodzi o aktywność fizyczną, to możesz zarówno biegać, jeździć na rowerze, skakać na skakance czy pływać. Sama powinnaś wybrać sobie taką formę aktywności, która będzie sprawiać Ci przyjemność. Jeżeli tylko będziesz systematyczna, to każdy rodzaj ćwiczeń przyniesie po pewnym czasie efekty.