Urojenia a interpretacje urojeniowe

Czym różnią się urojenia od interpretacji urojeniowych. Czy interpretacje urojeniowe mogą być objawem organicznych zaburzeń urojeniowych powstałych w wyniku padaczki [F06.2]

Urojeniowa interpretacja zdarzeń czy świata oznacza bardziej tendencję do ksobnego postrzegania działań innych czy losu. Urojenia to już bardziej rozbudowane, usystematyzowane i bezkrytyczne nieadekwatne (często także nierealistyczne) postrzegania świata, intencji oraz działań innych ludzi. Zaburzenia urojeniowe mogą pojawiać się w różnych jednostkach chorobowych, także tych wynikających z organicznych uszkodzeń mózgu. Zachęcam do poruszenia tego tematu z lekarzem prowadzącym, który dokładnie zna wszystkie objawy, a także historię choroby i będzie potrafił precyzyjnie zdiagnozować.

Dzień Dobry Panu,

Urojenia charakteryzują się tym, że jest się przekonanym o prawdziwości fałszywego sądu, który jest niezgodny i sprzeczny z rzeczywistością.

Natomiast interpretacje urojeniowe, to są przekonania, o silnym ładunku emocjonalnym.
Inaczej mówiąc, osoba nadaje (dokonuje nadinterpretacji) duże znaczenie emocjonalne jakiejś myśli czy idei.

Odnośnie drugiej części pytania, bardzo proszę dopytać lekarza prowadzącego.

Życzę Panu Wszystkiego Dobrego,
Irena Mielnik-Madej