W jaki sposób mogę obliczyć prawidłową wagę?

Dzień dobry mam 18 lat i waże 68 kg a przy tym mam 170 cm wzrostu chciałam się dowiedziec czy to prawidlowa waga czy jednak powinnam troche zrzucic jeseli tak to w jaki sposob bo wielu juz probowalam

Piotr Pilarski

Waga jest w normie. BMI = 23,53

Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
W tym momencie Pani BMI (współczynnik prawidłowej masy ciała powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach) wynosi 23,53, co wskazuje na wagę zdrową. Nie powinna Pani chudnąć a co najwyżej wyrzeźbić ładnie ciało i zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Powinna Pani stosować się do kilku ważnych zasad tak aby cieszyć się dobrym zdrowiem, witalnością i energią.
Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Zanim zacznie się Pani odchudzać proszę się zastanowić nad swoimi predyspozycjami genetycznymi. Warto pamiętać, że prawidłowa masa ciała to plus/minus kilkanaście kilogramów. Najpopularniejszy wzór, to BMI - już przytoczony wyżej, czyli stosunek wagi do wzrostu i on pokazuje, że pani waga jest w normie.

Inne założenia mówią, że dla kobiet jest to 45 kg na pierwsze 152 cm i 0,9 kg na każdy kolejny cm powyżej.
Dla Pani będzie to 45 kg + (18*0,9), co daje optymalną masę ciała 61 kg, czyli kilka kg poniżej Pani aktualnej masy ciała, co daje nam dokładnie środek normy.

pozdrawiam
Justyna Marszałkowska-Jakubik
Centrum Dietetyczne Prolinea