W jaki sposób można zmierzyć poziom hormonów, aktywności mózgu i ogólnych statystyk osoby dorosłej?

Witam. Przepraszam za brak polskich znakow. Jest to przyczyna zlej klawiatury. Jestem ciekawy jak wyglada i w jaki sposob mozna zmierzyc poziom hormonow, aktywnosci mozgu i ogolnych statystyk osoby doroslej w znaczeniu dlugoterminowym. Co jest wyznacznikiem optymalnego poziomu zdrowia psycho-fizycznego i w jaki sposob moge dowiedziec sie o tym, jezeli nie stad? Dziekuje za odpowiedz.

Dzień dobry!

Badanie poziomu hormonów wykonuje się na podstawie próbki krwi. Badania aktywności mózgu, neuroobrazowe, to np. rezonans magnetyczny czy EEG. Wiele podstawowych informacji dot. ogólnego stanu zdrowia mogą dać badania z krwi i moczu, badanie fizykalne, USG, ale także szczegółowy wywiad lekarski, który nakierowuje na ewentualne istotne obszary i sugeruje, jakie badania specjalistyczne należy dalej wykonać. W zakresie zdrowia psychicznego kluczowa jest rozmowa diagnostyczna z psychologiem czy psychiatrą.

Pozdrawiam!

Dzień Dobry Panu,

Okazuje się, że tak zwany dobrostan fizyczny i psychiczny, aż w ok. 70 % zależy od stylu życia.

A więc od odpowiedniego odżywiania, suplementacji, aktywności fizycznej, dotleniania organizmu, umiejętności radzenia sobie ze stresem, poprzez techniki relaksacyjne, medytację, jogę oraz od zdrowego i pozytywnego myślenia.

Odkrycie w życiu swojej prawdziwej pasji, coś, co będzie powodować motywację do codziennego wstawania i działania.

Istotne jest poczucie kontroli nad własnym życiem
Określenie swojej wydolności, nie przepracowywanie się i uregulowany tryb życia.
Otwartość na zmiany- trzeba wierzyć, że cokolwiek się dzieje w życiu, jest dobre i że świat dobrze nam życzy.

Bo zmiany stresują tylko wtedy, gdy się im opieramy i nie chcemy ich zaakceptować.
Bez względu na to, jak widzimy zmianę w danej chwili (najczęściej widzimy ją jako złą passę), niezwykle ważne jest, żeby w zmianach widzieć postęp i krok na przód, a nie jako nowe obciążenie.

Moim zdaniem na dobrostan pozytywnie wpływa miłość, zdrowie, rodzina, bliscy i przyjaźni ludzie wokół.
Spontaniczność, śmiech i radość, które sprawiają, że można czuć się stale młodym.

Kluczowe znaczenie ma zdrowe i pozytywne myślenie, które z kolei przynosi zdrowe i pozytywne życie.
Motywacja i powodzenie w każdym przedsięwzięciu zależą od wiary i myśli, w to, co się wierzy.
Podsumowując, to co robimy i to, co czujemy jest konsekwencją naszego myślenia.

Nie trzeba mierzyć, sprawdzać poziomu hormonów i aktywności mózgu, czy statystyk- jeśli przyjmuje się aktywny i świadomy styl życia za codzienność, wówczas czuje się, że ma się wpływ na własne życie- oczywiście na tyle na ile on jest tylko od nas zależny...

A odpowiadając na Pana pytanie konwencjonalnie, poziom hormonów można zbadać w laboratorium medycznym, poprzez pobranie krwi żylnej.
Aktywność mózgu obrazuje elektroencefalografia (EEG), rezonans magnetyczny, funkcjonalny rezonans magnetyczny fmri.

Życzę Panu wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej