W jaki sposób określa się niedobór biotyny na podstawie badań krwi?

Od dłuższego czasu obserwuję u siebie utratę włosów. Przed wizytą u dermatologa chciałbym wykonać badania krwi, aby już przy pierwszej wizycie lekarz miał pewien obraz mojego stanu zdrowia. Słyszałem, iż niekiedy niedobory żelaza, cynku i biotyny wywołują nadmierne wypadanie włosów. Co oprócz powyższych powinienem wykonać? W jaki sposób określa się niedobór biotyny na podstawie badań krwi?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Do objawów niedoboru biotyny należą suche i matowe włosy, rozdwajająca się płytka paznokcia oraz łuszcząca się skóra, zajady w kącikach ust. Ponadto będziemy odczuwać zmęczenie, osłabienie, utratę apetytu. Badania, które można wykonać to morfologia oraz panel tarczycowy. Przyczyną może być także niedobór magnezu lub cynku. Biotynę oznacza się na podstawie stężenia tego związku w we krwi.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Znaczenie zdrowego odżywiania – witaminy!
http://poznan.mojdietetyk.pl/artykuly/znaczenie-zdrowego-odzywiania-witaminy.html?c=9

Można oznaczyć ją za pomocą badania krwi. Częstą przyczyną wypadania włosów są niedobory pokarmowe, zarówno niedobór białka, witamin, jak i żelaza może prowadzić do łysienia. Jeśli organizm nie jest prawidłowo odżywiany – w pierwszej kolejności odbija się to na kondycji włosów. Niedobór białka, częsty u osób odchudzających się lub cierpiących na przewlekłe choroby może prowadzić do wypadania włosów, podobnie niedobór witamin z grupy B oraz żelaza. Jednak proszę pamiętać, że na silny stres także może wywołać wypadanie włosów.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/