W jaki sposób pozbyć się chorobliwej zazdrości o moją dziewczynę, która niszczy nasz związek?

Witam! Mam 22 lata i nie mogę sobie poradzić z moją zazdrością o dziewczynę. Jesteśmy ze sobą 4,5 roku. Od 2,5 roku mieszkamy razem. Mój problem polega na tym, że nie mogę przestać myśleć o tym, że moja dziewczyna może mnie zdradzić. To wszystko przez to, że jak ją poznałem to była dziewicą i boję się, że będzie chciała sprawdzić, jak to jest z innym mężczyzną. Ciągle robię jej jakieś awantury, o to gdzie i z kim idzie, że miała być o 15, a przyszła o 16, że zakłada duży dekolt, a tak naprawdę on wcale taki nie jest. Kompletnie o wszystko się czepiam, ciągle dopatruję się zdrady. Wiem, że wyniszczam ją psychicznie i doszło do tego, że chce ode mnie odejść, a ja ją strasznie kocham i nie chce żyć bez niej. Ciągle boję się, ze mnie zdradzi, bo mam problem w łóżku. Dostaję zbyt szybko wytrysk i wiem, że jej nie zadowalam tak jak powinienem. Nie wiem co robić, a nie chce jej stracić. Od 2 tyg. ciągle piję, bo ona się do mnie nie odzywa, bo uważa że ciągle robię z niej ku**e. Ciągle sobie wmawiam, ze to moje urojenia, przez 1 dzień jest OK, a za chwilę coś mi odbija i znowu dopatruję się zdrady. Już sobie z tym kompletnie nie radzę. Proszę pomóżcie mi, bo nie chce jej stracić.

Witam!

Warto, żeby zastanowił się Pan, jak czułby się na miejscu swojej dziewczyny. Ciągłe podejrzenia i kłótnie nie sprzyjają rozwojowi związku. Dziewczyna może czuć się źle w tej sytuacji i mieć tego dosyć. Natomiast alkohol nie rozwiązuje sprawy i na pewno nie naprawi Waszej relacji. Najważniejsze jest to, żeby porozmawiał Pan z dziewczyną (będąc całkowicie trzeźwym, alkohol zmienia myślenie oraz przeżycia emocjonalne, co może prowadzić do pogłębiania się problemów), a nie kłócił się z nią. Skąd biorą się podejrzenia o zdradę? Zastanawiał się Pan nad tym? Czy są spowodowane faktycznym zachowaniem dziewczyny, czy Pana niską samooceną związaną z wczesnym wytryskiem i poczuciem, że jej Pan nie zaspokaja? Warto jej zapytać, jak czuje się w łóżku z Panem i czy potrzebuje czegoś jeszcze. Myślenie, że jej Pan nie zaspokaja, bez zapytanie jej o zdanie na ten temat to tylko Pana fantazja. Podobnie jak podejrzenia o zdradę. Proszę zacząć ją pytać o to, co myśli, a nie myśleć za nią i tworzyć historie, które niszczą Wasz związek. Jeśli sam Pan nie będzie potrafił poradzić sobie z tym problemem, to polecam bezpośredni kontakt z psychologiem i pracę nad poczuciem własnej wartości i samooceną. Warto także zastanowić się, jak przeprowadzić rozmowę z dziewczyną, tzn. co chciałby jej Pan powiedzieć i co może zrobić, by chciała Panu uwierzyć i spróbować raz jeszcze. Na pewno nie polecam szantażu emocjonalnego i rozmów podniesionym głosem. W ten sposób nic Pan nie uzyska, a może wiele stracić. Proszę pamiętać, że wzajemny szacunek i zaufanie są fundamentami związku, równie ważnymi jak miłość i oddanie. Dlatego jeżeli nie będzie Pan w stanie powiedzieć dziewczynie tego, co Pan myśli wprost, warto napisać do niej list. W takim liście dobrze byłoby zawrzeć zarówno opis Pana uczuć do niej, jak i wytłumaczenie, dlaczego zachowuje się Pan w taki sposób względem niej. Z opisu wynika, że zazdrość jest Pana problemem. Dziewczyna nie daje Panu powodów do niej. Dlatego warto, żeby w takim liście opisał Pan swoje odczucia względem niej i związku, natomiast unikał oceny jej zachowania czy jej osoby, bo nie o to tu chodzi. Taki list będzie również dla Pana bardzo cenny, ponieważ przekona się Pan, co się dzieje w Pana duszy i z czym faktycznie ma Pan problem. Będzie to po prostu forma własnej terapii i głębszego poznania siebie.

Pozdrawiam

Witam,

zazdrość jest wskaźnikiem miłości, jednak w niektórych przypadkach jest chorobą.Jeśli nie potrafimy zaufać partnerowi, partnerce, nie panujemy nad zachowaniem, niszczymy samych siebie i relacje z innymi. Każdą chorobę należy leczyć, w tym przypadku wskazana jest psychoterapia jako metoda leczenia.

Pozdrawiam serdecznie