W jaki sposób szybko i proporcjonalnie chudnąć?

Mam 18 lat. Waze 73,5 kg mam 160 cm. Od malego bralam sterydy na alergie. Wiele razy sie odchudzalam. Wazylm kiedys duzo wiecej. Teraz wzielam sie na prawde za siebie. Ale malo chudne. Tylko pol kg na tydzien. W biodrach, tylku, udach trace po 1 cm tygodniowo, a w pasie po 2, 3 wec zaczynam dziwnie wygladac. Jem wszystko tylko w malych ilosciach. Cwicze po 30 min 3x w tygodniu. Pije litr wody. Biore tylko blonnik i tabletki na nadmiar wody. Co zrobic zeby szybciej i proporcjonalniej chudnac?

Witam serdecznie,

Bezpieczne i zdrowe odchudzanie to około 0,5-1,5 kg tygodniowo. Mieści się więc Pani w normach. Zbyt szybkie chudniecie do niczego dobrego nie prowadzi. Najczęściej kończy się efektem jo-jo oraz brzydko wyglądającą, mało elastyczną i jędrną skórą. Bardzo dobrze że Pani ćwiczy ponieważ aktywność fizyczna stanowi 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Pozostałe 70% to zdrowa dieta i jej chciałabym się bliżej przyjrzeć. Pisze Pani że je wszystko a to nie jest dobre. Należy ograniczyć produkty bogate w tłuszcze zwierzęce oraz żywność o dużej zawartości cukrów prostych. W pewnym stopniu redukcji powinny również ulec węglowodany złożone. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na temat Pani diety aby udzielić porady. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi w mailu przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie ilości, jakie odstępy między posiłkami, ile przed snem ostatni posiłek ile czasu po posiłku mija jak zaczyna Pani ćwiczyć itp Ja chętnie zerknę i przeanalizuję Pani jadłospis a być może popełnia Pani błędy żywieniowe, które należy poprawić a waga zacznie szybciej spadać.
Może mieć Pani również zwolnioną przemianę materii po sterydach oraz po wielokrotnych próbach odchudzania ale wszystko jest do zrobienia. Wymaga to jedynie motywacji, cierpliwości i odpowiedniej diety.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witaj,
według mnie tempo redukcji masy ciała jest prawidłowe. Przestrzegam jednak przed zbyt szybkim chudnięciem- bo chudniemy wtedy z tk. mięśniowej a nie tłuszczowej, a to jak nic prowadzi do efektu jojo. Co prawda piszesz, że ćwiczysz wiec podejrzewam że w Twoim przypadku nie ma o tym mowy. U kobiet tkankę tłuszczową zlokalizowaną w okolicach bioder trudniej jest zgubić, ponieważ organizm "trzyma" ją na wypadek ewentualnej ciąży. Znacznie łatwiej jest schudnąć "z brzucha", bo ten tłuszcz jest zbędny dla organizmu a nawet szkodliwy pod względem zdrowotnym.