W jaki sposób wyleczyć brak dojrzałych uczuć w stosunku do innych?

W jaki sposób można rozwinąć lub wyleczyć brak dojrzałych uczuć w stosunku do innych. Już jako małe dziecko nie potrafiłem powiedzieć, że kocham własnych rodziców czy inne osoby znaczące w moim życiu. Ten stan trwa do dzisiaj i spowodował że nie czuje potrzeby zakładania rodziny czy posiadania dziewczyny, której zreszta nigdy nie miałem. Czuje także wstyd przed rodziną aby im zdradzać swoje plany, marzenia bo wiem że spotkam się od razu z krytyką czy wyśmianiem dlatego też szybko z nich rezygnuje i tkwię już takim zawieszeniu kilka lat. Czy starszy wiek rodziców, wcześniactwo , nadopiekuńcza matka, brak dobrych relacji z ojcem może mieć wpływ na moje zachowanie?

Witam
To rozległy i wielowątkowy temat i odpowiedź na portalu niewiele pomoże. Proponuję zgłosić się do dobrego terapeuty, aby podczas psychoterapii przepracować swoje lęki, niepokoje , zahamowania i zrozumieć przyczynę, rozkminować to, co przeszkadza, uporządkować swoje relacje oraz swoje wnętrze, co w konsekwencji przyniesie spokój i poprawi samoocenę oraz wiarę w siebie.
Pozdrawiam
Anna Szyda