Witam Panią, niestabilność uczuciowa, brak dojrzałości emocjonalnej, poczucie bycia wciąż małym dzieckiem bardzo często ma swoje źródło w przeszłości i relacji z osobami bliskimi (głównie rodzicami). Jeżeli rodzice sami mieli problemy ze sobą, byli oziębli emocjonalnie wobec dzieci lub np. nadopiekuńczy to nie byli w stanie spełnić potrzeb emocjonalnych dzieci. Stąd też mogą wynikać problemy z którymi się Pani boryka - zarówno w relacji z samą sobą jak i w relacji z partnerem. Pisze Pani, że czeka Pani, aż to się w końcu zmieni, ale zmiana musi wyjść od Pani. Dotarcie do źródła problemu, nazwanie go i przepracowanie daje dużą szansę na uporanie się z trapiącymi Panią problemami i na upragnioną zmianę na lepsze. Zachęcam do kontaktu z psychologiem terapeutą - bezpieczna relacja pomoże uporządkować Pani życie. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Witam, niektóre osoby osiągają swoją dojrzałość nawet nie zastanawiając się "jak to zrobić", inni muszą nabyć tę umiejętność samemu. Dojrzałość emocjonalna wiąże się braniem odpowiedzialności za własne decyzje, poczuciem, że każdy wybór życiowy wiąże się z jakąś konsekwencją. Kiedy zakładamy, że coś się samo zmieni, to tak jakby założyć, że zmiana przyjdzie zewnątrz. Nie przyjdzie, to można zrobić tylko z własnej decyzji. Obecnie psychoterapia jest najskuteczniejszą metodą osiągnięciu dojrzałości emocjonalnej i wymaga podjęcia świadomej decyzji i zaakceptowania zasad, które się z nią wiążą. To pierwszy krok ku dojrzałości. Powodzenia
To co się dzieje bywa nazywane przeniesieniem- to, co Pani czuje przenosi Pani na partnera i przypisuje jemu- nieszczerość uczucia wobec Pani. Czy to, co się dzieje wynika z samej relacji, która się nie układa? Czy z jakichś Pani niepoukładanych, nieprzepracowanych emocji i trudności z wcześniejszego okresu? Może warto by spotkała się Pani z psychologiem i popracowała nad sobą, by lepiej się rozumieć, dostrzegać i realizować swoje potrzeby, brać odpowiedzialność za swoje życie, a tym samym czuć się spełniona, szczęśliwa i dojrzała?
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co zrobić, jeśli partner podejmuje decyzje pod wpływem siostry? – odpowiada Mgr Dorota Gromnicka
- Związek z mężczyzną posiadającym dziecko – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Uzależnienie emocjonalne wobec partnera – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Jak nauczyć się podejmować decyzje? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Co zrobić, jeśli rodzice nie lubią mojego męża? – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Dlaczego ojciec krytykuje matkę? – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Brak uczuć do rodziców – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Emocjonalne przywiązanie do poprzedniego związku – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Brak uczucia w związku podczas chwil intymnych – odpowiada Mgr Krystyna Zelek
- Problem z uporządkowaniem stanu emocjonalnego z powodu romansu – odpowiada Mgr Joanna Pacuła-Kargol
artykuły
Niedojrzałość emocjonalna - objawy, przyczyny i leczenie
Niedojrzałość emocjonalna nie jest zaburzeniem czy
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Oto 6 oznak, że wychowywałeś się w toksycznej rodzinie!
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Ot
Ciesz się życiem po porodzie!
W czasie ciąży kobiety mają dużo czasu na oswojeni