Witam,
Jest to częsty dylemat mam. Receptą na to jest świadomość - mianowicie posłanie dziecka do przedszkola gdzie mamy stały kontakt z wychowawcami i na bieżąco możemy sprawdzić co się dzieje. Posłanie od razu dziecka na pełny czas do przedszkola jeśli wcześniej nie zostawało z dziećmi same nie byłoby dobre. Warto zrobić to stopniowo. Zacząć może od klubiku dla dziecka gdzie będzie Pani mogła chodzić z dzieckiem razem. Potem stopniowo zostawiać, tak aby w wieku około 3 lat mogło pójść do przedszkola i więcej przebywać z innymi dziećmi. Oczywiście przyzwyczajenie do przedszkola również powinno odbywać się stopniowo. Poczekanie do 5 roku życia nie jest najlepszym pomysłem, gdyż dziecko może mieć większą trudność w przystosowaniu się do grupy. Bycie w grupie nie jest łatwe i dobrze aby dziecko przyzwyczajało się do tego (oczywiście pod dobrą opieką) od wcześniejszych lat, tak aby później nie czuło się inne.
Mam nadzieję, że rozwiałam Pani wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochnaczewska
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej w wieku 3 lat jest uznawane za normę. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnych cech i możliwości maluszka. Jeśli uważa Pani, że dla Pani córeczki lepiej będzie zostać w domu i ma Pani taka możliwość, to jest to Pani decyzja i rodzice maja w tej kwestii swobodę. Warto jednak zadbać o kontakt małej z rówieśnikami, a także-ewentualnie- o jakieś dodatkowe zajęcia, w których miałaby okazję poznawać nowe zajęcia, działania, a tym samym odkrywać swoje talenty i pasje.
Przedszkole uczy bycia uczestnikiem grupy wśród swoich rówieśników, czyli rozwija tam zdolności adaptacyjne i komunikacyjne, poznawcze i behawioralne, i w końcu emocjonalne. Oczywiście dużo zależy od gotowości dziecka i matki do separacji od matki i jest najważniejsza kwestia.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz
Witam
Jeśli wybierzecie przedszkole z dobrą opinią to na pewno nie będzie ono przechowalnią. Owszem faktem jest, że dzieci ''przynoszą'' z przedszkola różne nie do końca akceptowalne nowości ale też uczą kontaktów społecznych, zasad, życia w grupie,itd. Warto aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami.
Pozdrawiam AM
Witam, dzieci w wieku trzech lat chodzą już do przedszkola. Jeżeli ma Pani wątpliwości i taką możliwość to może pozostawić dziecko jeszcze w domu. Nikt jeszcze nie wymyślił lepszej instytucji jak mama. W wyborze przedszkola najlepiej kierować się opiniami rodziców, bo dziecko jest tu najważniejsze. Może Pani sama wybrać wymiar godzin, w których dziecko będzie pozostawało pod opieką przedszkola. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W przedszkolu dziecko nabywa wiele umiejętności społecznych, uczy się samodzielności, zasad, współpracy. Ważny jest kontakt z rówieśnikami. Proszę zaufać swojej intuicji. Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lęk przed posłaniem dziecka do przedszkola – odpowiada Dr Bartosz Piasecki
- Dziecko autystyczne - czy może chodzić do przedszkola? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy wysyłać zdolnego 3-latka do przedszkola? – odpowiada Mgr Kamila Stasik-Cwyl
- Kiedy jest najlepszy czas na posłanie dziecka do przedszkola? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Czy dojazd 40 km do przedszkola to nie jest byt dużo dla 2,5-letniego dziecka? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Czy podczas ząbkowania można posłać dziecko do żłobka lub przedszkola? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Problem z chodzeniem do przedszkola u 3-letniego dziecka – odpowiada Piotr Bochański
- Jak przekonać dziecko do chodzenia do przedszkola? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy dziecko nie dojrzało do przedszkola? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nerwowe dziecko a zapisanie do przedszkola – odpowiada Mgr Danuta Michalczyk
artykuły
Wszawica. Powracający problem polskich przedszkoli?
Wszy wcale nie są reliktem przeszłości ani efektem
Mały diabetyk coraz lepiej radzi sobie w szkole. Nie zawsze jest bezproblemowo
Brak asystenta, strach przed nieznanym, niechęć ze
Debiut malucha w przedszkolu
Warto zadbać o naturalną odporność dziecka, zanim