Wartości odżywcze mleka 3,2% HT

Witam! Bardzo lubie krowie mleko 3.2% UHT. Niedawno wyczytalam, ze nie jest ono zdrowe dla ludzi. do teej pory sadzilam, e siegajac po mleko pasteryzowane dostarczam swojemu organizmowi duzą dawke wapnia i innych cennych skladnikow. Jak to jest faktycznie z mlekiem?Pic czy nie? Dziekuje za odpowiedz.

W sprawie mleka są jego zdecydowani przeciwnicy, ale ich argumenty nie są bardzo dobrze ugruntowane. Mleko jest bardzo wartościowych produktem - zarówno pod kątem zawartości białka, witamin i składników mineralnych, a także wyjątkowo dobrze przyswajalnych (lekkostrawnych) frakcji tłuszczy. I jakie by nie były opinie na temat zasobności roślin w wapń - to ten z mleka jest najlepiej przyswajany (ma najwyższy współczynnik biodostępności). Także jeżeli lubi Pani mleko zalecam utrzymać je w diecie lub zamienić na bardziej polecane dla dorosłych produkty takie jak mleka fermentowane (jogurt, maślanka, zsiadłe mleko, kefir).