Wpływ na zdrowe spożywanie cukru

Witam, proszę o poradę lekarza ew. dietetyka: mężczyzna 28 lat, pracujący, uprawiający sport mam pytanie czy spożywanie cukru (słodzenie herbaty ok. dwóch łyżeczek) i czasami spożywanie słodyczy może negatywnie wpłynąć na moje zdrowie teraz lub w przyszłości? obecnie mój stan zdrowia jest dobry, przeszedłem pozytywnie badania lekarskie na stanowisko maszynisty, nic mi nie dolega, wyniki badań lab. w normie - dwa lata emu jeden odchył od normy to trójglicerydy troche poniżej normy, glukoza ok.

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Witam, cukier w diecie jest nam zupełnie niepotrzebny, dostarcza jedynie przyjemności i kalorii, które nie niosą za sobą żadnych witamin czy związków mineralnych. Słodzenie napojów nie jest zabronione - warto się jednak zastanowić, ile szklanek słodzonego napoju wypijamy dziennie. Łyżeczka cukru to ok. 5g (20kcal) co daje nam na szklankę płynu 40 kcal. Wypijając 4 szklanki herbaty dziennie pobieramy już 160 nadprogramowych kilokalorii. W dłuższej perspektywie czasu ta energia może spowodować przyrost masy ciała. Jeżeli jednak jest to jedyna Pana pokusa (plus okazjonalnie słodycze), to skupiłabym się bardziej na aktywności fizycznej, która nie tylko wpłynie na masę ciała, ale i poprawi znacznie wydolność i metabolizm organizmu. Pozdrawiam.