Wpływ pesymizmu drugiej osoby

Odkad tylko pamietam moja matka byla bardzo pesymistyczna. Nigdy tak naprawde z niczego sie nie cieszyla, w kolko od lat powtarza tylko ze ona nie dozyje nastepnego roku.nie jest na nic ciezko chora.Jako dziecko bylam tym jej zachowaniem przerazona nie rozumialam jej.Wychowanie mnie traktowala jako udreke i zlo konieczne chociaz bylam skromny i dobrym dzieckiem.Nigdy mnie nie wsparla kiedy mialam problemy.Czesto siedziala w ciemnym pokoju,byla wroga dla mnie bardzo.jak mozna byc takim?

Dzień dobry!

Ludzie różnią się między sobą natężeniem różnych cech. Niektórzy są ekscentryczni, radośni, lgną do ludzi, inspirują - inni są raczej refleksyjni, zamknięci w sobie, wolą samotność, ciszę i mają pesymistyczne nastawienie do świata. Może być to objaw nigdy nie leczonych stanów depresyjnych, zaburzeń osobowości itp. Może wiązać się z przeżytymi traumami, trudnymi doświadczeniami. Być może Pani matka we własnym domu rodzinnym też nie doznała ciepła, żywych uczuć, była traktowana chłodno, oschle lub doświadczała przemocy? To ważny znak Pani zdrowia, że zauważa Pani, jak destrukcyjne mogą być takie cechy - zarówno dla samej osoby, jak i jej otoczenia, dzieci, - i jak pamięta Pani, że sama nie chcę nieść tego smutku i pesymizmu we własnym życiu.

Pozdrawiam!

Witam. na to już Pani nie ma wpływu jaka była, jest i będzie Pani mama. Może jednak skorzysta Pani z psychoterapii aby takie wychowanie Pani miało jak najmnijeszy wpływ na jakość obecnego życia.
Magdalena Brabec

Witam, pytanie, które Pani zadaje jest właściwie pytaniem do Pani mamy. Zastanawiam się w jaki sposób zachowanie i postawa mamy wpłynęła na Panią? Skoro zadaje Pani przez internet pytanie o mamę, to wnioskuje, że jest to temat cały czas w jakiś sposób ważny. Zastanawiam się, czy psychoterapia nie mogłaby się okazać pomocna. Pozdrawiam