Wyjście za mąż bez miłości

Mam następujący problem. Wyszłam za mąż , od samego początku wiem że to była fatalna pomyłka. Nie kocham tego człowieka. Zrobiłam to po presją otocznia, rodziny. Jestem osobą o uległym charakterze i można na mnie wpłynąć. Minęło parę tygodni a jak nie wiem jak z tego wybrnąć. Wszyscy są zadowolenia ale nie ja ! Jak mu to powiedzieć tym bardziej że nie mam przy swoim charakterze zbytniej siły przebicia. Zbędzie mnie byle czym a dni mijają . Wiem że nie chce z nim być jak z tego wybrnąć ?

Witam,
W związku ważna jest szczerość z samym sobą i partnerem. Warto więc bardzo dokładnie przemysleć sobie przebieg rozmowy wyjasniajacej, tj cel, przebieg, ale przede wszystkim jak reagować np.: na zbywanie. Byc może to "zbywanie" to pewne niedowierzanie, wyparcie tego co dla Pani jest oczywiste a dla męża nieprawdopodobne.
Miejsce też ma znaczenie, rozmowa "zza laptopa" będzie mało efektywna.
Co do formy takiej rozmowy, warto, aby była konkretna i zawierała to, co chce Pani wyrazić. Proponuję schemat:
zaczynamy od Faktów-tj. wyjscia za mąż
potem Uczucia- a w zasadzie ich brak, ale jednocześnie pojawiają sie inne dodatkowe, związane z całą sytuacją.
dalej Konsekwencje- czyli wszystko to,co jest skutkiem takiej sytuacji
i na końcu Oczekiwania- czyli to, jakiej reakcji, decyzji, rozwiązań Pani chciałaby.
W razie trudności zawsze można osobiście skorzystać z porady psychologa lub wsparcia psychoterapeuty.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

Witam serdecznie. Bardzo poważną sprawę Pani opisuje. Prawdopodobnie rzeczywiście jest tak, że jest Pani uległa, ale proszę zwrócić uwagę, jak wiele jest w stanie Pani poświęcić, by pozyskać aprobatę i zadowolenie otoczenia. Uważam, że przy tak silnej uległości najlepszym rozwiazaniem byłoby podjęcie psychoterapii. Proces terapii pomógłby Pani się umocnić i postawić innym granice, a także zrozumieć dlaczego musi się Pani aż tak podporządkowywać. Psychoterapia jest prowadzona zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Zachęcam Panią gorąco do jej rozpoczęcia. Małgorzata Danielewicz.