Zaborczość i brak zaufania do partnerki

Witam. Mam problem z zaborczością z mojej strony i brakiem zaufania do mojej partnerki. Przybierają one nieraz kształt paranoi, związanej z rojeniem sobie jej romansów, schadzek za moimi plecami, itp. Za główne przyczyny uważam jej burzliwą przeszłość i liczne zdrady, których dopuściła się względem poprzedniego partnera oraz moje własne przykre doświadczenia, z kobietą, której zaufałem, i która to zaufanie nadwyrężyła. Proszę o poradę, co mogę zrobić by zapobiec pogłębianiu się takiego stanu.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!
Zaufanie to jeden z podstawowych elementów udanego związku. Jeżeli nie ufasz swojej partnerce, obawiam się, że Wasz związek w dalszej lub bliższej przyszłości może nie przetrwać. Sam stwierdziłeś, że Twój brak zaufania przybiera postać paranoi, że wyobrażasz sobie romanse i zdrady partnerki za Twoimi plecami. Przyczyny swojej zaborczości określiłeś – wcześniejszy nieudany związek z kobietą, która nadszarpnęła Twoje zaufanie oraz burzliwa przeszłość Twojej aktualnej partnerki. Co zrobić, by zaufać swojej partnerce? Przede wszystkim z nią rozmawiać, ale spokojnie, bez oskarżeń i bezpodstawnych pretensji. Czy Twoja partnerka kiedykolwiek dała Ci powody do zazdrości? Zdradziła Cię? Myślę, że boisz się ją stracić, czujesz się niepewnie, dlatego „asekuracyjnie” ją atakujesz, stając się zaborczy. Pamiętaj jednak, że w ten sposób nie zatrzymasz jej przy sobie. Co więcej, odniesiesz odwrotny skutek – zrazisz ją do siebie. Odsyłam Cię do artykułów w naszym serwisie – znajdziesz w nich wiele cennych wskazówek – jak zapanować nad zazdrością i podejrzliwością, jak radzić sobie z kryzysami w związku. Poza tym, zastanów się nad psychoterapią indywidualną albo terapią dla par.
http://portal.abczdrowie.pl/zazdrosc-w-zwiazku http://portal.abczdrowie.pl/chorobliwa-zazdrosc http://portal.abczdrowie.pl/zaufanie-w-zwiazku http://portal.abczdrowie.pl/zaborczosc-w-zwiazku
http://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-zazdroscia
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

W podobnej sytuacji najlepszym wyjściem jest podjęcie konsultacji psychologicznej, a być może także psychoterapii. Specjalista pomoże Panu przepracować emocje związane z poprzednia relacja, odbudować poczucie bezpieczeństwa i zaufania w związku, a być może także poczucia wartości i pewności siebie. To wszystko ułatwi Panu poradzenie sobie z nadmierną zazdrością i zaborczością, odzyskanie spokoju i radości ze związku.

Witam,
Ze względu na trudne Pana doświadczenia z przeszłości oraz osłabiający dla Waszego związku, sposób spostrzegania przez Pana swojej partnerki radziłabym konsultacje psychologiczną, aby nauczyć się radzić ze swoimi emocjami oraz zmienić sposób spostrzegania relacji. Oczywiście potrzebna jest Państwu również szczera rozmowa, która wyjaśniałaby skąd u Pana biorą się takie obawy, nieufność - od tego bym zaczęła.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek