Zaburzenia psychotyczne - czy palenie papierosów potęguje objawy?

Witam serdecznie! Jestem 19 letnim mężczyzną. W zeszłym roku na początku sierpnia bardzo źle się czułem, miałem omamy, ciągłe zmęczenie itd. Trafiłem do szpitala i tam stwierdzono F23.O - ostre i wielopostaciowe zaburzenia psychotyczne bez objawów schizofrenii. Choroba jednak szybko ustąpiła. Brałem przez kilka miesięcy lek przeciwpsychotyczny w coraz mniejszych dawkach, ponieważ mój organizm źle tolerował ten lek. Odstawiłem lek za zgodą lekarza psychiatry w grudniu 2010. Oczywiście nadal jestem pod stałą kontrolą, lecz narazie wszystko jest w jak najlepszym porządku. Po całej chorobie nie ma śladu. A więc moje pytanie: przed chorobą paliłem papierosy i czy to one mogły wpłynąć na to co się stało? I czy palenie papierosów może spowodować nawrót choroby? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam! ;)

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Nie wykazano dotychczas związku między paleniem nikotyny, a wywoływaniem objawów psychotycznych (zarówno początku, jak i nawrotu).
Nikotyna może jedynie obniżać poziom niektórych leków psychotropowych, ponieważ jest metabolizowana przez te same enzymy wątrobowe.

Z pozdrowienaimi