Zaburzenia snu u 20-latka a uczucie pustki

Witam. Jakieś dwa tygodnie temu zacząłem mieć problemy ze snem. Budzę się o 5 rano bez potrzeby. Po przebudzeniu na poczatku miałem bardzo ponure i meczące myśli. W ciągu dnia zauważyłem że zamiast cieszyć się życiem, bardzo silnie odczuwałem upływ czasu. Każda godzina coraz bardziej mnie dołowała. Teraz jest trochę lepiej jednak nie jest w 100% tak jak dawniej. Nadal budze sie nad ranem. Myśli jest wiele mniej ,ale upływ czasu i poczucie pustki nadal jest. co robic Teraz jest trochę lepiej

Witam!
Problemy ze snem wynikają z przyczyn zewnętrznym i wewnętrznych.
Zewnętrzne mogą być związane z higieną snu, np. niedostatecznie wygodnym łóżkiem, niewywietrzonym pokojem, hałasami dobiegającymi z zewnątrz.
Wewnętrzne są związane z ludzką psychiką: nerwicami, depresjami, także tymi związanymi ze zmianą pór roku.
Ponieważ Pańskie kłopoty zaczęły się dwa tygodnie temu i jak Pan pisze, obecnie się nie nasilają, może przyczyną była właśnie zmiana pogody: mniejsza ilość światła, krótszy dzień, niższe temperatury.
W takiej sytuacji warto zmienić wieczorne nawyki. Dobrze robi niezbyt forsowny spacer, posłuchanie spokojnej muzyki ( bez nagłych zmian tempa), lampka aromaterapeutyczna ( zapachy waniliowy, lawendowy mają właściwości wyciszające),poczytanie ciekawej książki.
Jednak kłopotów ze snem nie należy lekceważyć. Jeśli objawy się nasilą należy skontaktować się ze specjalistą. Pozdrawiam, J. Pluta

Witam,
Problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn. Jeżeli wyciszenie się przed snem i zadbanie o korzystne warunki zewnętrzne nie pomaga, a sytuacja powtarza się kolejny raz proszę zgłosić się do psychologa lub psychiatry w celu wdrożenia leczenia.