Zachowanie 9-latki nieadekwatne do wieku

Nie wiem jak to opisac. Córka mojej kolezanki ma 9 lat. od zawsze zachowuje sie dziwnie,ma stwierdzone lekkie Adhd, ma mentalnosc 2 latka, opowiada bzdury np: ze tutaj jest jej dom pokazuje na jakis dom---a wcale tutaj nie mieszka, caly czas przytula sie do kogos, do nauczycieli mówi ciocia. jej mama oczywiscie nie widzi problemu.. Moze ta 9 latka nie odróżnia fikcji od rzeczywistości. Nikt nie chce sie z nia kolegowac. Nie umie tego opisac, ale zachowanie tej 9 latki jest dziwne. Opowiada rzeczy które nie mają miejsca. W przedszkolu nie umiała sie nauczyc liczyc do 10ciu. W szkole nie potrafi nic zapamiętac nawet wierszyka. Co jej może dolegac? Ma jakby taki swój swiat. jest zywym dzieckiem, komunikatywnym, ma 1000 pomysłów na minute???!!!!

Jeżeli Pani przeszkadza zachowanie małej, może Pani spokojnie komentować jej wypowiedzi czy reakcje (np. "ale przecież ty tu nie mieszkasz, tylko sobie żartujesz?" albo "wiesz, ja nie lubię takiego częstego przytulania, jeśli chcesz możesz mnie złapać za rękę"). Może też Pani skomentować do koleżanki, że zauważyła Pani ... wyjątkowość jej dziecka - być może podchwyci temat, ale niekoniecznie.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Nie ma czegoś takiego jak lekkie ADHD albo się je ma albo nie. Można wyróżnić ewentualnie podtypy np z przewagą koncentracji uwagi. Może warto powtórzyć diagnozę psychologiczną, konsultację z psychiatrą.