Zapotrzebowanie kaloryczne dla dwudziestolatka

Witam serdecznie, bardzo prosiłbym o poradę. Od paru dni postanowiłem się odchudzać. Mam 175 cm wzrostu i 96 kg (3-4 lata temu byłem normalnym chłopakiem - normalnym tj. bez nadwagi). Pracuję fizycznie (średni wysiłek w czasie pracy, czasami większy). Chciałbym się zapytać, ile wynosi moje zapotrzebowanie kaloryczne i jaka dieta kaloryczna jest dla mnie odpowiednia? Chciałbym się również dowiedzieć, czego powinienem unikać, a co warto jeść na tej diecie (przykładowe posiłki)? W ciągu paru dni odchudzania, na moje oko moje jedzenie ma ok. 1200 kcal. Po pracy jeżdżę rowerem stacjonarnym i wykonuję różne ćwiczenia, proszę o pomoc!

Witam!

Ważnym elementem procesu odchudzania jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, wyeliminowanie błędów. Bardzo mało Pan piszę na temat swojego sposobu żywienia. Dieta 1200 kcal jest zbyt mała, ponieważ po zakończonym procesie odchudzania istnieje duże prawdopodobieństwo że wystąpi efekt jojo. Proszę spożywać posiłki o kaloryczności około 1700 - 1800 kcal oraz zastosować się do poniższych wskazówek. 1. Należy jeść co 3 - 4 godziny. Śniadanie należy zjeść w ciągu 30 minut od wstania z łóżka. Na śniadanie polecam 2 kromki pieczywa razowego posmarowanego cienko masłem, z 4 plasterkami wędliny (70%mięsa) do tego kawałek ogórka, 3 rzodkiewki. II śniadanie to duży jogurt naturalny 400g z wkrojonym bananem, kiwi lub serek wiejski z wkrojoną natką pietruszki. Obiad - ryba lub pierś z kurczaka, schab pieczona w folii w piekarniku lub gotowane, pół torebki kaszy gryczanej lub jęczmiennej + 200g surówki (można kupić gotowe w sklepie). Podwieczorek - to surówka (2 marchewki + 1 jabłko + 2 łyżki zarodków pszenicznych, 1 łyżka oliwy) lub kisiel. Kolacja - 2 jajka gotowane na miękko + 2 kromki pieczywa lub budyń przygotowany z 500ml mleka 2% lub 2 krążki pieczywa ryżowego posmarowane 2 łyżeczkami dżemu + 1 szklanka mleka. W ciągu dnia wypijaj 2 szklanki zielonej herbaty, a przed snem kubek herbaty pu-erh.

Powodzenia! mgr Aneta Kościołek, dietetyk