Witam serdecznie,
Stały niepokój o to, że partner patrzy na inne dziewczyny i lęk przed związany z tym, że "on może mnie zostawić" mogą świadczyć o schemacie Porzucenia i Niestabilności więzi. Osoby z tym schematem nie mają w związku poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Obawiają się że ukochana osoba ich opuści, porzuci dla kogoś innego, umrze albo zrobi coś, czego nie można przewidzieć. Z tego powodu żyją w ciągłym niepokoju i są niezwykle wyczulone na wszelkie przejawy ochłodzenia w relacji, na które reagują smutkiem, depresją ale także silną złością.
Jeśli masz schemat Opuszczenia, twoje intymne związki rzadko bywają stabilne i spokojne. Przypominają raczej jazdę kolejką górską. Dzieje się tak dlatego, że relacje odbierasz jakby nieustannie miały się rozpaść.
Niektóre osoby z tym schematem w ogóle unikają wchodzenia w związki, żeby nie doświadczyć bólu związanego z rozstaniem, które – ich zdaniem – wcześniej czy później nastąpi. Gdy są same, przynajmniej mają spokój. Ale jeżeli zaangażują się w bliską relację, spokój mija. Nawet małe zmiany w zachowaniu partnera są interpretowane jako dowód na to, że on się odsuwa. Może pojawić się też lęk, że partner zachoruje, umrze. Typowe zachowania to kurczowe trzymanie się partnera, kontrolowanie go, oskarżanie, że zaniedbuje, za mało poświęca czasu... Druga strona czuje się osaczona lub ciągle oskarżana o coś, czego nie robi. Często tego nie wytrzymuje. Złość z tym związaną albo okazuje wprost albo odsuwa się, a tylko potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że „on ma kogoś” albo „już mu na mnie nie zależy” i powoduje eskalację emocji. W ten sposób – na zasadzie samospełniającego się proroctwa – może faktycznie dojść do rozstania.
Ale nie musi tak być.
Gdy w reakcji na jakiś drobiazg pojawi się niepokój pamiętaj, że to uruchomił się twój schemat. Najlepiej napisz to sobie na kartce: „Czuję się opuszczona, ale to tylko mój schemat z dzieciństwa. Sprawia on, że wyolbrzymiam drobiazgi (np. to on wyszedł z kolegami na piwo, nie oddzwonił, zapomniał kupić ci to, o co go prosiłaś itp.) Wiem, że ludzie w najlepszych nawet związkach wycofują się czasem i to wycofanie-zbliżanie jest naturalnym rytemem w relacji. Mam wiele dowodów na to że on mnie kocha i chce ze mną być (o ile masz!). Jeśli zacznę trzymać się go kurczowo albo robić mu za to awantury, odepchnę go. Zamiast tego zajmę się sobą: umówię się z koleżanką, wezmę przyjemną kąpiel, obejrzyję film”. Taką ściągawkę miej zawsze pod ręką i czytaj, gdy zauważysz, że uruchamia się twój schemat. To naprawdę pomocne.
Pomocna może być również psychoterapia. Gdyby chciała Pani przyjrzeć się tym problemom bliżej, zapraszam na spotkanie.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
Dzień dobry!
Niestety (albo na szczęście) miłość nie odbiera nam zdolności doceniania oraz fascynowania się innymi osobami. Nie musi to jednak stanowić żadnego zagrożenia dla związku, jeśli jednocześnie jest między nami intymność, bliskość, zaufanie, wierność, lojalność.
Być może nadmierna zazdrość wiąże się z brakiem pewności siebie?
Zachęcam do refleksji nad sobą.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wieczorne myśli o utracie partnera – odpowiada Mgr Marta Dziekanowska
- Uzależnienie od drugiej osoby i szukanie pomocy – odpowiada Mgr Marta Dziekanowska
- Konflikt i zazdrość w związku – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Chorobliwa zazdrość o chłopaka, który rozmawia z innymi dziewczynami – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zazdrość o partnera i strach przed jego zainteresowaniem innymi dziewczyny – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak radzić sobie z brakiem zainteresowania innymi? – odpowiada Mgr Magdalena Bąk
- Problem z emocjami i szukanie zdrady – odpowiada Mgr Anna Mochnaczewska
- Zazdrość w związku i ograniczenie w kontaktach z innymi – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Zazdrość o chłopaka po 2,5 roku związku – odpowiada Mgr Magdalena Kicińska-Kukawka
- Przemoc i chorobliwa zazdrość w związku – odpowiada Mgr Anna Mochnaczewska
artykuły
Borderline - co to jest, jakie są objawy, jak leczyć borderline, osobowość borderline
Borderline to rodzaj zaburzenia, choć czasem termi
Agata i Wojtek Sawiccy z Life on Wheelz rozstali się. Tak wcześniej mówili o swoim związku
Agata i Wojtek Sawiccy, autorzy słynnego projektu
Osobowość borderline (Border Personality Disorder) - na czym polega, objawy i leczenie
Osobowość borderline - co to jest? W ciągu ostatni