Zdiagnozowanie zaburzenia urojeniowego

Witam! Piszę ponieważ mam takie pytanie. Niedawno zdiagnozowano zaburzenie urojeniowe.Moim problemem było to,że słyszałam głosy (codziennie), które mnie obgadywały, mówiły o mnie między sobą, śmiały się ze mnie. Do tego słyszałam często swoje myśli oraz miałam urojenia, że jeden samochód mnie śledzi. Czy to wystarczyło do postawienia diagnozy schizofrenii? I jeszcze jedno pytanie:aktualnie skończyłam psychologię.Czy mając schizo mogę pracować w zawodzie? Bardzo proszę o odp.

Magdalena Mroczek

zaburzenie urojeniowe nie jest tym samym co schizofrenia. Diagnoza schizofrenii powinna być poprzedzona wielomiesięczną obserwacją.

Dobry wieczór
musimy przyjąć, że skoro lekarz postawił konkretna diagnozę, to zrobił to w oparciu o kryteria medyczne. Objawy, które Pani opisuje są właściwa podstawą, a zapewne badanie trwało dłużej niż trwa przeczytanie Pani pytania.
Ti, że postawiono Pani konkretne rozpoznanie psychiatryczne nie oznacza, ze nie może Pani pracować w zawodzie psychologa, ponieważ wiedza, jaka Pani zdobyła w trakcie studiów może być przydatna w wielu dziedzinach, w które ingeruje nasz zawód. Inna też jest sytuacja osoby, która nie leczy się, a inna kogoś, kto leczy się, zgłasza na zalecone kontrole i umie "żyć ze swoją chorobą". Proszę więc nie uważać, że wszystko skończone i o wszystkich wątpliwościach rozmawiać ze swoim lekarzem psychiatrą. Póki co - miłych Świąt!