Zdrowe odżywianie w ciąży a przytycie 26 kg

A jak wylumacza panie,ze odrywialam sie w czasie ciazy bardzo zdrowo i nie jadlam nic tlustego bo nie mialam na to ochoty,a tylk na gotowne warzywa ryz owoce,pilam duz wody,ne hadlam slodyczy bo nie mialam ochoty i wg powinnam nic nie przytyc a przytylam 26kg i to mi pozostal!? Tluszze i cukry to bylo cos czego bym do ust nie wziela,bo albo mnie mdlilo,albo na sama mysl zgage mialam!

Witam. w tym co Pani napisała, że jadła, nie ma mięsa, ryb. jajek. sera białego chudego. To że wg Pani zdrowo Pani jadła to nie wszystko. Posiłki powinny być regularne, co 3-4 godziny i pełnowartościowe. Ważne też jak aktywność była Pani w czasie ciąży, bo jeśli Pani ją przelezała to nie ma się co dziwić, że Pani praytyła. Pozdrawiam

Przyrost masy ciała nie wynika tylko z faktu jedzenia. Ciążą jest specyficznym okresem i traktowana jest przez dietetyków z duża rozwagą. Aby móc uzasadnić przyrost 26 kg musiałabym znać kilka dodatkowych kwestii, znaczenie mają także:
- przebyte choroby
- przyjmowane leki
- masa ciała przed ciążą
- sposób żywienia przed ciążą
- masa dziecka
- alergie
- aktywność fizyczna
- choroby towarzyszące w ciąży
Aby obliczyć Pani zapotrzebowanie koniecznym jest poznanie sposobu i ilości przyjmowanych pokarmów. Jeśli nie chorowała Pani na żadną chorobę,nie przyjmowała żadnych leków, nie zmieniła Pani aktywności fizycznej przyczyna może leżeć w ilości spożywanego pokarmu.
Nie wystarczy jadać gotowane warzywa i ryż aby nie przytyć. Problem może tkwić w ilości tych warzyw i innych pokarmów. Jeśli jadała Pani powyżej swojego zapotrzebowania (uwzględniając dodatkową kaloryczność pokarmów w poszczególnych trymestrach ciąży) naturalny jest przyrost masy ciała.