Tycie przy zdrowym trybie odżywiania

Mam 18 latu borykałam się z zaburzeniami odżywiania. Bardzo mnie ostatnio stresuje fakt, że mimo naprawdę zdrowego trybu życia, tyję. Moja waga z w krótkim czasie zwiększyła się z 65 do 75 kg. Jem zdrowo i intensywnie ćwiczę, więc bardzo dziwi mnie ten fakt. Poza tym ostatnie badania wykazały że mam za wysoki cholesterol LDL. Czy na to wszystko mogą mieć wpływ leki (z flueksytyną)? Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,

Leki mogą mieć wpływ na masę ciała. Proszę zrobić również badania TSH aby wykluczyć niedoczynność tarczycy, która w znacznym stopniu wpływa na metabolizm. Należałoby również prześledzić Pani dietę czy oby na pewno jest zdrowa i pełnowartościowa. Pisze Pani iż intensywnie ćwiczy a czy dostosowała Pani swój jadłospis do zapotrzebowania energetycznego, które przy dużej aktywności fizycznej jest wysokie? Kaloryczność diety jest odpowiednia? Pytam o to ponieważ jeżeli zjada Pani zbyt mało to organizm mógł przejść w ,,stan oszczędzania'' i w obawie przed utratą składników odzywczych zaczął robi rezerwę, zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. dieta musi być dostosowana do Pani stylu życia i zapotrzebowania. Inną przyczyną przybierania na wadze może być gromadzenie się wody w organizmie. I tu znów pytanie: ile czystej wody wypija Pani w ciągu dnia? Zalecam około 1,5-2l. Jeżeli pije Pani zbyt mało i organizm jest odwodniony to płyny zaczyna magazynować a my puchniemy, czujemy obrzęki a waga rośnie. Odpowie Pani sobie na wszystkie moje pytania i przeanalizuje swoją dietę. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem indywidualnego jadłospisu lub jakiekolwiek wątpliwości zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Leki przeciwdepresyjne z flueksytyną raczej mają odwrotne działanie, powodują zmniejszenia łaknienia a co za tym idzie spadek masy ciała.
Proponuję wykonać badania tsh, ft3, ft4 i sprawdzić czy coś się nie dzieje z tarczyca zwykle przyrost masy ciała bez widocznej zmiany sposobu żywienia jest spowodowany niedoczynnościa tarczycy lub np zespołem policystycznych jajników, lub innymi zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli uważa Pani, że odżywianie jest prawidłowe proponuję skonsultować się z ginekologiem i endokrynologiem.