Złe odżywianie się u 15-latka

Witam! Mam 15-latka, który od pewnego czasu zaczął się bardzo żle odżywiać np rz dziennie duża pizza , cola , źelki. Ma zmienność nastroju no i przestał się uczyć mówi że nie ma siły. Badania robione latem ma prawidłowe. Czy jest podaję mu magnez i lecytynę .Czy mogę podawać mu L-Tyrozynę ? Słyszałam, że dobrze działa na mózgi pomaga w stresowych sytuacjach. Bardzo dziękuję za poradę. Pozdrawiam - Dorota

Droga Pani!
Niestety podawanie dziecku suplementów diety nie zastąpi składników odżywczych, witamin i składników mineralnych dostarczanych z pożywieniem. Przede wszystkim takie suplementy są zazwyczaj drogie i nigdy nie wchłaniają się do organizmu w 100 %.
Osoby w wieku dorastania często się buntują, szczególnie przeciwko zasadom, na których rodzicom/opiekunom szczególnie zależy. Po pierwsze proszę ograniczyć nastolatkowi dostępność produktów, które ewidentnie nie są odżywcze dla młodego organizmu w okresie wzrastania i dojrzewania, nawet kosztem ograniczenia kieszonkowego. Często argumenty w stylu"skoro chcesz, żeby traktować Cię poważnie/jak dorosłego, to musisz się tak zachowywać. Do momentu, kiedy przestaniesz zachowywać się jak dziecko, będę Cię tak traktowała" dają młodym do myślenia i dzięki temu postanawiają poprawę. Nadmiar cukrów prostych i "pustych kalorii" w diecie są zapewne powodem zmienności nastrojów chłopaka. Brak sił oraz koncentracji również. Brakuje mu podstawowych składników pozwalających normalnie funkcjonować jego organizmowi. Proponuję znaleźć argumenty zachęcające 15-latka do jedzenia normalnych produktów. Może warto skupić się na jego autorytecie (piłkarz lub inny sportowiec)? Ciężko znaleźć odpowiednią metodę pomocy Pani i dziecku na odległość. Proponuję spróbować wpłynąć na chłopaka, jeżeli jednak nie uda się to Pani, to należy skontaktować się z pediatrą, psychologiem, a nawet dietetykiem w zależności od dokładnego źródła problemu. Życzę dużo pomysłów i cierpliwości!
Pozdrawiam!
kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Proszę iść do lekarza i zrobić badania na tarczycę (tsh, ft3,ft4) , morfologię , poziom cynku.
Często w okresie dojrzewania zaczynają się rozwijać pewne choroby, moga też być niedobory żywieniowe, skoro tak się źle odżywia. dziecko może mieć też depresję okresu dojrzewania, bo w organizmie wiele się dzieje, wiele jest zmian fizycznych, hormonalnych i emocjonalnych.
Jeśli jest zdrowy, polecam iść do dietetyka.

Powodzenia.

Witam Panią,

to że badania były prawidłowe latem nie znaczy w tej chwili również jest w wszystko w porządku. Proszę powtórzyć badania - podstawowa morfologia, cukier, tarczyca. W wieku dojrzewania dzieci często buntują się rodzicom. Podawanie suplementów diety nie rozwiąże problemów i nie zastąpi składników odżywczych z pożywienia. Proszę rozmawiać z synem i postarać się go przekonać do zmiany. Jeżeli to nie pomoże to należałoby szuka pomocy u specjalistów np. dietetyk, psychoterapeuta.
Widzę że jest Pani z Warszawy a ja tu przyjmuję pacjentów, wiec jeżeli zdecydowałaby się Pani na pomoc dietetyka to serdecznie zapraszam. Chętnie porozmawiam z synem a może osoba trzecia jest tu właśnie potrzebna.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk