Zmęczenie i senność po treningu

Witam, mam do państwa pytanie dotyczące sportu i przetrenowania. Mam 14 lat, od około miesiąca codziennie biegam 10 km, średnio pokonuję ten dystans w godzinę. Z moich obliczeń wynika że spożywam dziennie mniej więcej 500 kcal (po odjęciu spalonych podczas ćwiczeń). Mam 160cm, ważę 51kg, niedawno po treningach, zaczęłam się robić zmęczona i senna, pojawiły się również bóle głowy i mdłości. Czy to objawy przetrenowania? Może powinnam ograniczyć ćwiczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Zdecydowanie przesadzasz z ograniczeniami dietetycznymi. Powinnaś jeść ok 2000 kcal dziennie, więc nie dziwi mnie że jesteś zmęczona. W ten sposób możesz zrujnowac sobie zdrowie, obniżyć masę mieśniową i w konsekwecji doprowadzić do efektu jo-jo.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy zdecydowanie wskazują na przetrenowanie i niewłaściwe odżywianie. Proszę bowiem pamiętać, że w celu obliczenia zapotrzebowania kalorycznego powinno się uwzględnić aktywność fizyczną. Zdecydowanie proszę zatem zwiększyć ilość spożywanych kalorii i zmniejszyć intensywność wysiłku a objawy powinny ustąpić.

Witam,
Pojawiające zmęczenie jest efektem zbyt małej kaloryczności jedzenia, po prostu Twój organizm nie ma skąd czerpać siły na tak duży wysiłek fizyczny. Musisz zdecydowanie więcej jeść, uzupełnij dietę w węglowodany, bo to one są "paliwem" dla mięśni. Powinnaś robić sobie co jakiś czas 1-2 dni przerwy w bieganiu aby glikogen mięśniowy mógł się zregenerować, najlepszym sposobem na regenerację tego składnika energetycznego dla mięśni jest spożycie posiłku wysoko węglowodanowego do pół godziny od momentu zaprzestania ćwiczeń. Pojawiające się bóle głowy są także spowodowane zbyt małą ilością węglowodanów w diecie. Mózg żywi się tylko glukozą (która pochodzi z rozkładu węglowodanów), więc jeśli nie będziesz jej dostarczać za mało mogą pojawiać się bóle głowy.
Pozdrawiam
Edyta Obolewicz