Pani doświadczenia życiowe bardzo mocno wpłynęły na to,że ma Pani trudność z zaufaniem. Dlatego niezbędna jest długoterminowa praca psychoterapeutyczna w bezpiecznej dla Pani relacji nad zaufaniem do innych osób i poradzeniem sobie z przeszłością, aby nie wpływała ona na relacje z partnerem. W relacji terapeutycznej to nie wiek, ale bardziej osobowość psychoterapeuty może nie zawsze pasować pacjentowi. Bardzo ważne jest, aby zakończyła Pani terapie i powiedziała psychoterapeutce co Panią zraziło do kontaktu z nią. A potem warto, aby poszukała Pani kogoś, przy kim nie będzie się Pani czuła głupio komentowana. Warto też sprawdzić czy psychoterapeuta przeszedł przez terapie własną, ma certyfikat i w jakim nurcie pracuje. np. w psychoterapii humanistycznej Gestalt nie komentuje się i nie interpretuje, tego co mówi pacjent. Proszę się nie poddawać.Powodzenia
Dzień dobry,
To, że trudno jest Pani zaufać po trudnych doświadczeniach nie jest niczym "nienormalnym". Ograniczone zaufanie do świata, innych osób, czasem również do siebie to normalna reakcja na nienormalną sytuację, a taką sytuacją są Pani trudne doświadczenia z przeszłości. Nawet jeśli te doświadczenia były odległe w czasie, to nie tak łatwo o nich zapomnieć.
To, że zdecydowała się Pani na terapię, było jak mi się wydaje dobrą decyzją. Szkoda, że nie udało się Pani znaleźć odpowiedniego dla Pani terapeuty. Na pewno przykre komentarze ze strony terapeuty nie powinny mieć miejsca.
Może warto jednak rozważyć podjęcie terapii z inną osobą. Już na samym początku mogłaby Pani powiedzieć, co Pani nie odpowiadało w kontakcie z poprzednim terapeutą. Bogatsza o tamto doświadczenie mogłaby też Pani precyzyjnie określić czego Pani oczekuje w trakcie spotkań. To jak sądzę ułatwi terapeucie budowanie takiej relacji z Panią, w której poczuje się Pani bezpiecznie.
Sugerowałabym Pani poszukiwanie psychoterapeuty, który posiada certyfikat któregoś z towarzystw psychoterapeutycznych np.: Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej http://www.pttpb.pl/licencjonowani-terapeuci albo terapeuty w trakcie procesu certyfikacji, który ukończył dwuletnie szkolenie i pracuje pod superwizją. Profesjonalista nie będzie w niegrzeczny i nieprofesjonalny sposób komentował Pani przeżyć i odczuć, tylko będzie Panią wspierał w poszukiwaniu rozwiązania.
Mam nadzieję, że znajdzie Pani odpowiednią pomoc i dzięki temu będzie Pani mogła budować szczęśliwe życie. Pozdrawiam
Dzień dobry, jeżeli przerwała pani psychoterapię zachęcam do kolejnej próby u innego psychoterapeuty. Jednak jeżeli kolejny terapeuta nie będzie pani odpowiadał być może warto się zastawić dlaczego tak się dzieje - pisze pani, że terapeutka "głupio" komentowała pewne rzeczy, ale co ma pani na myśli? Być może rzeczy które mówiła były trudne, proszę jednak pamiętać, że terapia nie j=jest procesem w którym ma być przyjemnie, ma być skutecznie. Pozdrawiam.
Warto spróbować z innym terapeutą. Czasem nie iskrzy, więc warto poszukać osoby, z którą złapie pani kontakt i będzie się czuła bezpiecznie - to niezbędne warunki udanej terapii.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kiedy należy zmienić psychoterapeutę? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Problemy z zaangażowaniem się w związek – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Niska samoocena i lęk przed zranieniem – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
- Czy powinnam zrezygnować z mojej terapii? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak na nowo zaufać mężczyźnie? – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Czy terapeuta prawidłowo prowadzi terapię? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Psychoteraupeta pomocny w zaburzeniach emocjonalnych z KIelc – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Jak odbudować zaufanie do mężczyzn? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Wielokrotne gwałty w dzieciństwie a skutki w dorosłym życiu – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Rodzaj terapii dla osób z DDA – odpowiada Mgr Kamila Drozd
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Jak wybrać terapeutę?
Psychoterapia to pomoc w zrozumieniu i ulepszaniu