Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 7 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Hormony: Pytania do specjalistów

Dlaczego od marca nie mam miesiączki?

Witam w styczniu wziełabm ostatnią dawkę depo-provera od marca nie mam miesiączki ..... Proszę pomó.żcie bo już nie wiem co robic luteina brana przez 4 dni po 16 tabletek tyle zalecił mi lekarz póżniej badanioa hormonów wszystko ok wyszło. przepisał... Witam w styczniu wziełabm ostatnią dawkę depo-provera od marca nie mam miesiączki ..... Proszę pomó.żcie bo już nie wiem co robic luteina brana przez 4 dni po 16 tabletek tyle zalecił mi lekarz póżniej badanioa hormonów wszystko ok wyszło. przepisał mi tabletki antykoncepcyjne ale ich nuie wykuoiłam nbie chce sie faszerować i dodatkowo przytyć od marca 10 kg prawie.....
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy podwyższone ATPO to powód do obaw?

Dzień dobry. Ostatnio wykonywałam pakiet badań tarczycowych. Wszystko mam w normie (TSH, FT3, FT4, ATG). Jedynie ATPO mam podwyższone do 63,6 przy normie - poniżej 60. Czy jest to powód do obaw? Czy koniecznie powinnam udać się do lekarza, czy raczej nie ma takiej potrzeby? Będę wdzięczna za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczy ta wartość hormonu?

Witam, mam b. duża potliwość, w nocy w okolicach szyi w dzień przy najmniejsze j pracy fizycznej okropnie się poce i żar nie do wytrzymania. Guzek na tarczycy łagodny, tarczyca: 3,78. Mam 45 lat. Co to znaczy badanie FT3,4?. Wyniki... Witam, mam b. duża potliwość, w nocy w okolicach szyi w dzień przy najmniejsze j pracy fizycznej okropnie się poce i żar nie do wytrzymania. Guzek na tarczycy łagodny, tarczyca: 3,78. Mam 45 lat. Co to znaczy badanie FT3,4?. Wyniki w normie, czy jednak coś może być nietak, skoro objawy wskazują nadczynność tarczycy
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie badania wykonać, aby odkryć przyczynę trądziku?

Witam Jestem 31 letnią kobietą. Jakoś w połowie maja wyskoczyły mi pryszcze na żuchwie i szyi („góle podskórne”, większe ropne, oraz pełno drobnych pryszczy). Mimo, że mam cerę z rozszerzonymi porami i wągrami nigdy wcześniej nie miałam żadnych większych problemów... Witam Jestem 31 letnią kobietą. Jakoś w połowie maja wyskoczyły mi pryszcze na żuchwie i szyi („góle podskórne”, większe ropne, oraz pełno drobnych pryszczy). Mimo, że mam cerę z rozszerzonymi porami i wągrami nigdy wcześniej nie miałam żadnych większych problemów z trądzikiem (jedynie o czasu do czasu coś wyskoczyło na okres). Jakieś 3 lata temu pojawił się jeden pryszcz na brodzie, który co jakiś czas w miej więcej w tym samym miejscu. Był on twardy i swędzący. Z czasem, gdy się pojawiał razem z nim zaczęło wyskakiwać sporo małych białych pryszczyków. Dermatolog z 2 lata temu wypisał mi antybiotyk i maść (niestety nie pamiętam nazw), które niestety nie pomogły. W kwietniu zmieniłam pielęgnację cery i zaczęłam używać żelu do mycia twarzy „Biolaven” (które mają w składzie olej z pestek winogron i lawendowy) oraz olej z pestek winogron i z czarnuszki siewnej wraz z kwasem hialuronowym. Od lipca zaprzestałam tej pielęgnacji i obecnie używam żelu do myci „Cetaphil”. Dodam, że jakieś pół roku wcześniej odstawiłam środki antykoncepcyjne „Sidretella 30”. Miesiąc temu byłam u dermatologa, który stwierdził że powodem jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i zapisał mi antybiotyk „Tetralysal”, maści: „Davercin” i „Skinoren”. Zaproponował, że po dwu miesięcznym leczeniu tymi środkami powinnam zacząć leczenie retinoidami. Na razie zdecydowałam się tylko na maści (po miesięcznym stosowaniu pryszcze szybciej się goją, ale nadal pojawiają się nowe). Wciąż nie zdecydował się na terapie antybiotykiem, ani na leczenie retinoidami. W internecie przeczytałam dużo o skutkach ubocznych Tetralydslu i retinoidów, oraz, że szczególnie w przypadku antybiotyku po jakimś czasie trądzik i tak powraca. Znajoma poleciła mi „Acnatac” oraz „Differin” - środki które sama stosowała i jej pomogły. Nie jestem pewna co jest przyczyną trądziku. Czy przed terapią retinoidami nie powinnam zrobić badań hormonów? Jakie badania mogę wykonać żeby wykryć przyczynę trądziku? Czy istnieją jakieś inne skuteczne metody leczenia trądziku?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Aleksandra Duczmal
Mgr Aleksandra Duczmal

Czy to jest dobry wynik badań?

Prolaktyna ile wynosi materiał 60 minut po podaniu mtc 2084mu/l Materiał 120 minut po podaniu mtc 2352 mu/l nie znam się na tym proszę mi udzielić pomocy czy są dobre badania czy źle
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Dotyczy: Hormony Ginekologia

Czy luteina została słusznie przepisana?

Witam, Jestem w 6 tygodniu ciąży. 2 dni temu pojawiło się u mnie brązowawe plamienie wi zaleciła branie 2 x 1 tabletka dopochwowo (1 tab - 100 mg). Jednak czytając różne opinie nie wiem czy na pewno powinnam brać taką... Witam, Jestem w 6 tygodniu ciąży. 2 dni temu pojawiło się u mnie brązowawe plamienie wi zaleciła branie 2 x 1 tabletka dopochwowo (1 tab - 100 mg). Jednak czytając różne opinie nie wiem czy na pewno powinnam brać taką dawkę i czy to nie wpływa jakoś na mnie czy na dziecko, ponieważ nie robiłam do tej pory badania poziomu hormonów. Prawdopodobnie będę miała to badanie zlecone w 8 tc. Obecnie jestem po dwóch dawkach ale już czuję różnicę, że nie kłuje mnie nic w podbrzuszu. W każdym bądź razie chciałabym wiedzieć czy Luteina została słusznie przepisana oraz czy niczemu nie zaszkodzi?:) niewielkiej ilości, jednak to mnie zaniepokoiło. Również od kilku dni odczuwałam rwanie oraz klucie w podbrzuszu. Zgłosiłam się z tym od razu do Pani prowadzącej ciąże, po zrobieniu usg dopochwowego wykluczyła krwiaki i ogólnie stwierdziła, że wszystko wygląda dobrze. Ale przepisała mi Luteinę i zaleciła branie 2 x 1 tabletka dopochwowo (1 tab - 100 mg). Jednak czytając różne opinie nie wiem czy na pewno powinnam brać taką dawkę i czy to nie wpływa jakoś na mnie czy na dziecko, ponieważ nie robiłam do tej pory badania poziomu hormonów. Prawdopodobnie będę miała to badanie zlecone w 8 tc. Obecnie jestem po dwóch dawkach ale już czuję różnicę, że nie kłuje mnie nic w podbrzuszu. W każdym bądź razie chciałabym wiedzieć czy Luteina została słusznie przepisana oraz czy niczemu nie zaszkodzi?:)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie są zakresy referencyjne w przypadku hormonów?

Dzień dobry, mam pytanie jak mają się zakresy referencyjne w badaniach hormonów, z tym jaki zakres jest odpowiedni dla konkretnej osoby ? Czy lekarz specjalista, androlog i endokrynolog ma prawo zastosować leczenie tylko i wyłącznie gdy wyniki hormonów nie... Dzień dobry, mam pytanie jak mają się zakresy referencyjne w badaniach hormonów, z tym jaki zakres jest odpowiedni dla konkretnej osoby ? Czy lekarz specjalista, androlog i endokrynolog ma prawo zastosować leczenie tylko i wyłącznie gdy wyniki hormonów nie mieszczą się w zakresach referencyjnych ? Czy ma też prawo zastosować leczenie w przypadku gdy norma dla konkretnej osoby jest zupełnie inna ? Powiedzmy testosteron mam 4, co wciąż mieści się w zakresie referencyjnym, ale dla mnie jest to zdecydowanie za mała wartość, odpowiednią wartością jest około 7, wtedy najlepiej funkcjonuje w sensie seksualnym. Jak przekonać lekarza, że dla mnie odpowiednia wartość jest zupełnie inna niż zakres referencyjny i żeby wdrożył odpowiednie leczenie ? W badaniach hormonów największe znaczenie ma chyba to jak ich poziomy wpływają na konkretną osobę, a nie to czy mieszczą się w zakresie referencyjnym, mam rację ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak rozumieć moje wskaźniki hormonów?

O czym może świadczyć tej w normie ft3 w normie niskie ft4 wynik 8 . Dodam, że mam problemy z waga mimo diety i ćwiczeń waga stoi w miejscu, bardzo cierpię na ból i sztywniejące kolana. Miałam problemy z dochodzeniem... O czym może świadczyć tej w normie ft3 w normie niskie ft4 wynik 8 . Dodam, że mam problemy z waga mimo diety i ćwiczeń waga stoi w miejscu, bardzo cierpię na ból i sztywniejące kolana. Miałam problemy z dochodzeniem ciąży A wcześniejsza poroniłam w 23tc. Proszę o pomoc co mam zrobić i o czym mogę świadczyć wyniii
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to normalne, że lekarz nie zlecił mi jeszcze badań tych hormonów?

Witam. Choruję na niedoczynność tarczycy od marca. Już trzeci raz mam zwiększoną dawkę euthyroxu 0,75. Czy to normalne że lekarz jeszcze nigdy mi nie zlecił badania Ft3 i Ft4?. Leczę się u lekarza rodzinnego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy taki testosteron w tym wieku jest w normie?

Mam 43lata mój testosteron wynosi 392.12 ng/dl czy jest w normie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Dotyczy: Hormony

Jak można poprawić kształt mojej sylwetki?

Jestem 32 mężczyzną, mam problem z budową ciała, w czasie dorastania, prawdopodobnie na skutek zaburzeń hormonalnych połaczonych z otyłością poszerzyły mi sie biodra tzn.mam szeroka miednice i wyraźnie wystajace kretacze kosci udowych po obu stronach ciała. Byłem juz u ortopedy... Jestem 32 mężczyzną, mam problem z budową ciała, w czasie dorastania, prawdopodobnie na skutek zaburzeń hormonalnych połaczonych z otyłością poszerzyły mi sie biodra tzn.mam szeroka miednice i wyraźnie wystajace kretacze kosci udowych po obu stronach ciała. Byłem juz u ortopedy który stwierdził niewielką szpotawosc bioder. Dodam ze m też waskie barki ktore pomimo ponad 10 lat spedzonych na siłowni nie prezentuja sie zbyt okazale. Badałem poziom hormonów i nie odbiega on od normy dla dorosłego mężczyzny. Chciałbym sie dowiedzieć czy współczesna medycyna może pomóc komus takiemu w osiągnieciu sadysfakcjonujacej poprawy sylwetki i chodzi mi tu raczej o rozwiazania w dziedzinie ortopedii np: wydłużenie obojczyka lub korekcja osi biodra? Od ponad 10 lat bardzo ciężko pracuje nad sylwetką cwiczac i posiadam stosunkowo duze i silne miesnie ale nie moge sie cieszyc rezultatami ze wzgledu na strukture swoich kości.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Dlaczego przy pominięciu tabletki w 2 tygodniu ryzyko ciąży jest najmniejsze?

Chciałabym zapytać o działanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W jaki sposób chroniony jest 1-szy, 2-gi oraz 3-ci tydzień? Dlaczego przy pominięciu tabletki w drugim tygodniu ryzyko zajścia w ciążę jest najmniejsze? Chodzi o poziom stężenia hormonów? W 2-gim tyg. działają tabletki... Chciałabym zapytać o działanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W jaki sposób chroniony jest 1-szy, 2-gi oraz 3-ci tydzień? Dlaczego przy pominięciu tabletki w drugim tygodniu ryzyko zajścia w ciążę jest najmniejsze? Chodzi o poziom stężenia hormonów? W 2-gim tyg. działają tabletki z 1 i 3 tygodnia? 1-szy tydzień jest ważny ze względu na przerwę, która nastąpiła wcześniej, a 3-ci ze względu na zbliżające się 7 dni przerwy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego mam ciągłe bóle głowy mając 26 lat?

Od 10 lat mam problem z bólem głowy - nie pomaga nic. Psycholog, psychiatra, a wszystkie badania mam w porządku. Bóle towarzyszą mi bez przerwy - w momencie jakiegokolwiek stresu są silne. Uczucie jakby moja głowa była mocno ściśnięta. Zauważyłem,... Od 10 lat mam problem z bólem głowy - nie pomaga nic. Psycholog, psychiatra, a wszystkie badania mam w porządku. Bóle towarzyszą mi bez przerwy - w momencie jakiegokolwiek stresu są silne. Uczucie jakby moja głowa była mocno ściśnięta. Zauważyłem, że do tego bolą mnie łydki - nie wiem czy może mieć to jakiś związek ze sobą. Osobiście wydaje mi się, że mogą być to nerwobóle ale badania krwi wskazują, że hormon stresu jest w normie. Jedynie cholesterol mam podwyższony - mimo, że nie mam nadwagi. W momencie robienia ćwiczeń relaksacyjnych lub uprawiania sportu jest mi najlepiej ale jak tylko skończę taką czynności - ból głowy od razu się pojawia. Niestety żaden lekarz jeszcze nie zdołał mi pomóc :(
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy ciąża u partnerki jest w takim wypadku możliwa?

Dzień dobry, miedzy mną a moją partnerką 12 lipca doszło do zbliżenia( partnerka była wtedy około w połowie cyklu). Nie doszło do seksu jednak miał miejsce wytrysku który znalazł się w okolicach brzucha oraz mógł być w okolicach miejsc intymnych... Dzień dobry, miedzy mną a moją partnerką 12 lipca doszło do zbliżenia( partnerka była wtedy około w połowie cyklu). Nie doszło do seksu jednak miał miejsce wytrysku który znalazł się w okolicach brzucha oraz mógł być w okolicach miejsc intymnych partnierki( miała ona w tym momencie na sobie majtki). Po wszystkim zorietnowaliśmy się, że do tego doszło, partnerka poszła zmyć z siebie nasienie. Stwierdziliśmy, że nie chcemy ryzykować i po około 8h od tego zdarzenia partnerka przyjęła tabletkę ellaone. Krawienie nastąpiło 25 lipca. Bolało trochę bardziej niż wcześniej. Około 3 tygodnie później partnerka zaczęła obawiać się czy nastąpi kolejny okres bo znalazła informację, że można mieć okres w początkowej fazie ciąży. Do kolejnego okresu doszło 22 sierpnia, około tygodnia przed partnerka miała biegunkę oraz czuła zgagę. Okres był mniej obfity niż zawsze i nie bolesny. Parę dni po rozpoczęciu drugiego okresu pojawił się ból brzucha oraz dziwne w nim uczucie. W dodatku partnerka narzeka, że ma uczucie, że chce jej się sikać mimo tego, że mało wysikała. Podczas ostatnich dni ma ona również wahania nastrojów połączone z paniką, że może być w ciąży. Czy jest ryzyko ciązy, że mimo tego, że jest dziewicą, nie doszło do wytrysku bezpośrednio i np podczas zmywania nasienia w jakiś sposób dostało się do pochwy? Podobno po ellaone hormony mogą sie rozregulować i powodować objawy jak wyżej, ale czy po 2 miesiącach mogą one wciąż występować? Skoro dostała 2 razy okres w terminie czy jest się czym martwić czy są to tylko skutki uboczne leku, który zawiera dużą dawkę hormonów i trzeba przeczekać aż się to unormuje? Proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy jest szansa na ciążę w tym cyklu?

Witam jestem obecnie w 23 dc, rano miałam zrobiony progesteron który wynosił 39,14 ng/ml, i widoczny płyn w macicy. Dodam iż 12 dnia cyklu były widoczne 3 pecherzyki w jajniku z powodzeniem pękły . Moje pytanie brzmi czy jest szansa na ciąże w tym cyklu ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy ten poziom prolaktyny to prawidłowa norma?

Witam. Jestem kobietą i mam 24 lata. Robiłam sobie badania hormonalne (25 dzień cyklu). Byłam dzień po nocnej zmianie. Tarczyca wyszła w porządku ale poziom prolaktyny wyniósł 30,33 ng /ml. Czy to norma prawidłowa?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może znaczyć taki wygląd szyjki?

Witam,Od 5 tygodniu moja szyjka jest cały czas wysoko.Badam codziennie o tej samej porze od około roku.Ciąża wykluczona.Co może być tego przyczyną?Hormony? Jakaś choroba?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co dokładnie może powodować moje objawy?

Dzień Dobnry, Byłam źle leczona przez samego ordynatora szpitala. Przyjmowałam 10 lat kwetiapine, ostatnie 2 lata w zbyt dużych dawkach 300mg, które spowodowały liczne skutki uboczne, na które doktor nie reagował. W międzyczasie miałąm skierowanie na angio tk główy. Dostałam... Dzień Dobnry, Byłam źle leczona przez samego ordynatora szpitala. Przyjmowałam 10 lat kwetiapine, ostatnie 2 lata w zbyt dużych dawkach 300mg, które spowodowały liczne skutki uboczne, na które doktor nie reagował. W międzyczasie miałąm skierowanie na angio tk główy. Dostałam kontrast, po którym miałąm wysypke i źle się czułam. Dzisiaj jestem w ciązy. Mam absurdalne objawy, pieczenie w kończynach, podwyższone ciśnienie, płuca mnie bolą, mam problemy z oddychaniem zdarza się niedowład ręki. W jakim stopniu nagromadzone substancje maja wpływ na te objawy. Zażycie jakiejkolwiek substancji w tym hormonów pogarsza sprawę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy te parametry wskazują na początki menopauzy?

Odebrałam dziś wyniki poziom FSH 58,00,estradiol 26,00,testosteron 15,prigesteron 0,11 czy te parametry wskazują na menopauze mam 52lsta
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot
Patronaty