Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 2 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie kanałowe: Pytania do specjalistów

Czy to jest prawidłowe postępowanie przy leczeniu kanałowym?

Byłam u stomatologa Pani stomatolog zostawiła mi po 1 wizycie przy leczeniu kanałowym otwartego zęba na 2-3 doby. Czy może tak być? Następna wizytę mam za 2 dni na jakiekolwiek uzupełnienie czy wypełnienie nawet nie włożyła mi dziś żadnej waty ani lekarstwa i czy mogę jeść?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego mam tą tkliwość zęba?

Witam. Kilka dni temu lekarz stomatolog zatruł mi zęba przed leczeniem kanałowym. Trucizna była zakładana w znieczuleniu. Gdy znieczulenie ustąpiło ząb w ogóle mnie nie bolał. Po dwóch dniach ząb zaczął dziwnie reagować na ostukiwanie. Ostukując ząb o ząb... Witam. Kilka dni temu lekarz stomatolog zatruł mi zęba przed leczeniem kanałowym. Trucizna była zakładana w znieczuleniu. Gdy znieczulenie ustąpiło ząb w ogóle mnie nie bolał. Po dwóch dniach ząb zaczął dziwnie reagować na ostukiwanie. Ostukując ząb o ząb lub ostukując ząb w którym jest trucizna odczuwam ból. Delikatnie boli również przy nagryzaniu. Wizytę mam za 1,5 tyg. Czekać? Czy objawy o których piszę są normalne??
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego ząb pulsuje po endodoncji?

W poniedziałek miałam wykonywane leczenie kanałowe zęba 2, na którym jest zapalenie okolowierzcholkowe. Na zębie jest korona pełnoceramiczna, lekarz leczył przez koronę. Po leczeniu pojawił się pulsujący ból tego zęba, miałam wrażenie ze nawet ta korona pulsuje. Następnego dnia rano... W poniedziałek miałam wykonywane leczenie kanałowe zęba 2, na którym jest zapalenie okolowierzcholkowe. Na zębie jest korona pełnoceramiczna, lekarz leczył przez koronę. Po leczeniu pojawił się pulsujący ból tego zęba, miałam wrażenie ze nawet ta korona pulsuje. Następnego dnia rano było lepiej ale po południu pulsujący ból powrócił. Widziałam zdjęcie, kanał wypełniony, nawet wyszedł trochę poza wierzchołek. Czy ten pulsujący ból oznacza ze będę musiała usunąć zęba czy to normalne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Gdzie można wykonać odbudowę zęba?

Dzień dobry. Jestem po leczeniu kanałowym zęba (prawa dolna szóstka) i została teraz do zrobienia tylko odbudowa zęba. Moje pytanie brzmi czy mogę na taką odbudowę umówić się już na NFZ czy koniecznie muszę umówić się prywatnie w klinice, w której wykonywałem kanałowe. Z góry dziękuję.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Krzysztof Pasierb
Lek. dent. Krzysztof Pasierb
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można ponownie założyć most na te zęby?

Dwa lata temu miałam leczoną powtórnie 7 pod mikroskopem która była filarem mostu od 5 do 7 .Okazało się że ząb 5 ma pęknięty korzeń ,miałam ciągły ceniący ból.Niestety most musiał być zdjęty i ząb 7 zaczął boleć.Poczatkowo reagował... Dwa lata temu miałam leczoną powtórnie 7 pod mikroskopem która była filarem mostu od 5 do 7 .Okazało się że ząb 5 ma pęknięty korzeń ,miałam ciągły ceniący ból.Niestety most musiał być zdjęty i ząb 7 zaczął boleć.Poczatkowo reagował na zimno ciepło , później ból stał się ciągły, ćmiacy jak przy 5.Zrobilam tomografię na której są trzy kanały niedopełnione od1,5do2mm, choć lekarka uważa że są dobrze wypelnione.Druga tomografia po dwóch miesiącach pokazała stan zapalny okołowierzchołkowy przy dwóch korzeniach.Czy można leczyć ząb kanalowo po raz trzeci/? Czy korzeń zęba może być pęknięty ale nie jest to widoczne na TK? Czy 7może być filarem mostu bez wkładu?W 4 mam wkład.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Dorota Kałużna
Lek. dent. Dorota Kałużna
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak poradzić sobie z bólem w prawym policzku?

Od dwóch lat cierpię na ból w prawym policzku a dokładniej nad górną prawą piątka. Ząb wyleczony kanałowo łącznie 4 razy ,ostatecznie materiał przepchniety do błony zatoki szczekowej ,ząb wyrwany . Ból pozostał. Leki na neuralgie typu pregabalina nie pomagają... Od dwóch lat cierpię na ból w prawym policzku a dokładniej nad górną prawą piątka. Ząb wyleczony kanałowo łącznie 4 razy ,ostatecznie materiał przepchniety do błony zatoki szczekowej ,ząb wyrwany . Ból pozostał. Leki na neuralgie typu pregabalina nie pomagają ,fizjoterapia nie pomaga (napięcia w stawie skroniowo żuchwowy ) ,chirurg szczekowy przepisał szynę- nie działa, laryngolog proponuję aby materiał spróbować wyciągnąć ale jednak jeszcze poobserwować. Dodam że ból znika po zażyciu antybiotyku na 14 dni a potem wraca ,błona schneidera pogrubiona do 3,5 mm, zatoka czysta ,bez katarów, polipow, wydzielin ... Co robić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co robić z ropiejącym zębem u 39-latki?

Dzień dobry.. Mam problem z zębem nr 6 górny. Został nieprzeleczony prawidłowo (leczenie kanałowe) ponad 10 lat temu. Zrobiła się w grudniu przetoka, byłam u stomatologa 26 lutego br, obejrzał, zrobił prześwietlenie i dał antybiotyk na 7... Dzień dobry.. Mam problem z zębem nr 6 górny. Został nieprzeleczony prawidłowo (leczenie kanałowe) ponad 10 lat temu. Zrobiła się w grudniu przetoka, byłam u stomatologa 26 lutego br, obejrzał, zrobił prześwietlenie i dał antybiotyk na 7 dni, amoxycylinę 3 razy na dobę. Dostałam też skierowanie na wizytę do endodonty. Po 7 dniach było lepiej, ale obecnie ropa znów zaczyna się pojawiać na dziąśle, codziennie wieczorem robi się malutki bąbelek wypełniony płynem (ropą). Wizytę u endodonty mam dopiero 30 maja :( Czy ja mogę tak długo czekać, czy jest to bezpieczne dla mojego zdrowia? Nie boli, nie puchnie, ale ciągle zbiera się ropa.. Proszę powiedzieć, co ja mam zrobić?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak powinien wyglądać proces odbudowy?

Dzień dobry, odbudowano mi ząb (dolna 7) wkładem koronowym kompozytowym overlay. Ząb kilka lat temu został prawidłowo przeleczony kanałowo (potwierdzone przez 2 niezależnych lekarzy). Odbudowa była ze względów estetycznych - stara plomba 10 letnia wymagała wymiany. Po wklejenie wkładu okazało... Dzień dobry, odbudowano mi ząb (dolna 7) wkładem koronowym kompozytowym overlay. Ząb kilka lat temu został prawidłowo przeleczony kanałowo (potwierdzone przez 2 niezależnych lekarzy). Odbudowa była ze względów estetycznych - stara plomba 10 letnia wymagała wymiany. Po wklejenie wkładu okazało się, że koliduje z górnym zębem i wkład dość sporo został oszlifowany w gabinecie stomatologicznym po jego wklejeniu w celu dostosowania do zgryzu. Niemniej jednak nadal borykam się z bólem przy zwykłym zagryzaniu zębów (wcześniej przy zwykłej plombie problem nie występował) i po obserwacjach ma to związek z nadal niedostosowanym kształtem zęba, który jest po prostu za wysoki. Czy wkłady tego typu powinien być szlifowane w gabinecie, czy nie po to się bierze wyciski, żeby ten wkład był idealnie dostosowany do zębów? (W moim przypadku wkład po przeszlifowaniu zmienił się znacznie na niekorzyść względem tego co zostało mi pokazane na wycisku). Czy szlifowanie wkładu nie pogarsza poza estetyką, jakości tego wkładu i jego trwałości? Czy biorąc pod uwagę, że po znacznym przeszlifowaniu wkład wymaga dalszej ingerencji (dalszego szlifowania) powinien on być wymieniony w całości na nowy (spasowany idealnie do zgryzu) czy też uzasadnione jest jednak jego pozostawienie i dalsze zeszlifowywanie nawet przy znacznym pogorszeniu efektu wizualnego? Przy decydowaniu się na tak kosztowne wypełnienie byłam przekonana, że będzie ono idealnie dostosowane do zgryzu i zębów przeciwległych, gdyż pobrano ode mnie odciski w celu dopasowanie tego wypełnienia. Może jednak moje wyobrażenie było błędne i tak rozległe szlifowanie takiego wkładu jest czymś naturalnym i powszechnie stosowanym (choć przecież przy wkładzie ceramicznym, który to rozważałam szlifowanie chyba nie jest możliwe i po to robi się te wyciski). Mam wrażenie, że wkład został przygotowany nieprawidłowo (niedostosowany do zgryzu) w wyniku źle zrobionego wycisku lub złego jego złożeniu, a konsekwencją jest niedostosowany wkład, który musi być teraz znacznie zeszlifowany. Proszę o zasugerowanie w jakim kierunku powinnam prowadzić rozmowę z lekarzem stomatologiem: godzić się na dalsze szlifowanie (z dalszym pogarszaniem efektu wizualnego) czy też prosić o wymianę tego wkładu na nowy dostosowany do zgryzu (jeżeli jest to technicznej w ogóle możliwe)? Z góry dziękuje za udzielone odpowiedzi.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego ten ból zęba nawraca?

Dzień dobry, przez kilka dni miałem ból zęba, przez dwa ostatnie dni ból był mocniejszy i wylądowałem na pogotowiu stomatologicznym. Tam zostało zrobione mi rozwiercenie i zatrucie zęba, za 2 tygodnie mam iść na leczenie kanałowe. Moje pytanie... Dzień dobry, przez kilka dni miałem ból zęba, przez dwa ostatnie dni ból był mocniejszy i wylądowałem na pogotowiu stomatologicznym. Tam zostało zrobione mi rozwiercenie i zatrucie zęba, za 2 tygodnie mam iść na leczenie kanałowe. Moje pytanie dlaczego po wypiciu napoju, który ma alkohol (piwo, wino, cokolwiek) pojawia się silny ból zęba. Sprawdziłem dwa razy, znalazłem zalecenia, że nie ma przeciwwskazań do alkoholu po zatruciu stąd moje pytanie. Ból rozchodzi się w pobliżu zęba cała prawa strona na dolnej żuchwie, powstaje z opóźnieniem ,od dołu. Przemija także z opóźnieniem. Zęba nie podrażniam, w innych sytuacjach nie boli, wszystko jest w porządku. PS: Po nałożeniu pasty miałem odczuwać pulsujący ból z tendencją malejącą ale go nie odczuwałem
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy ten opatrunek w zębie faktycznie tak ma wyglądać?

Jestem w trakcie leczenia kanałowego stomatolog zaaplikowała mi w zęba po wyciągnięciu nerwów jakiś środek dezynfekujący minęło już 7 godzin od zaaplikowania i co minutę do pięciu wypływa jakby płyn jakiś co piecze w język i strasznie śmierdzi z ust... Jestem w trakcie leczenia kanałowego stomatolog zaaplikowała mi w zęba po wyciągnięciu nerwów jakiś środek dezynfekujący minęło już 7 godzin od zaaplikowania i co minutę do pięciu wypływa jakby płyn jakiś co piecze w język i strasznie śmierdzi z ust takim zapachem jak u dentysty typowo aż nie da się wytrzymać i jest to niekomfortowe przy ludziach. Moje pytanie brzmi czy tak ma być i czy da się zlikwidować ten chemiczny zapach? (Mycie zębów, guma, płyn do płukania jamy ustnej nie działają, przepłukanie wodą daje efekt na dosłownie minutę)
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy to oznacza, że konieczne jest leczenie kanałowe?

W styczniu miałam leczoną górną piątkę - ubytek był głęboki ale było w środku "czysto" jak stwierdził stomatolog. Uprzedził, że ząb prędzej czy później zacznie boleć i będzie konieczne leczenie kanałowe. W tej chwili ząb zaczął reagować ostrym bólem... W styczniu miałam leczoną górną piątkę - ubytek był głęboki ale było w środku "czysto" jak stwierdził stomatolog. Uprzedził, że ząb prędzej czy później zacznie boleć i będzie konieczne leczenie kanałowe. W tej chwili ząb zaczął reagować ostrym bólem na "zimne" i na ucisk tylnej części zęba.... Czy to jest oznaka, że wymagane jest leczenie kanałowe?? Czy to tylko nadwrażliwość ??
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mam się udać ponownie do dentysty?

Witam. Miałem leczonego zęba, nie kanałowo, ale była w nim dość głęboka próchnica. Ząb pobolewał mnie przez 2-3tyg, jakby nerw uciskał, ale w końcu przestał boleć. Czy mogło być tak, że doszedł do siebie i będzie dobrze? Czy raczej powinien udać się ponownie do dentysty, ponieważ mogło się coś stać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy może dojść do zapalenia zęba w taki sposób?

Witam. Jest to bardzo długi tekst więc jeżeli ktoś nie ma czasu czy chęci na czytanie to najważniejsze pytania brzmią: Czy krzywy ząb wraz ze wzrostem ciśnienia poprzez bieganiu lub trening może nagle dostać zapalenia? Czy krzywy górny ząb może... Witam. Jest to bardzo długi tekst więc jeżeli ktoś nie ma czasu czy chęci na czytanie to najważniejsze pytania brzmią: Czy krzywy ząb wraz ze wzrostem ciśnienia poprzez bieganiu lub trening może nagle dostać zapalenia? Czy krzywy górny ząb może być przyczyną uczucia rozpierania na podniebienu? Czy krzywy ząb może być przyczyną zawrotów głowy ze wzrostem ciśnienia poprzez trening siłowy lub bieganie? ---------------------------------- Dłuższy tekst ze szczegółami: Wszystko zaczęło się od zapalenia zęba, górnej prawej dwójki ze zgorzelem z którym chodziłem ponad tydzień czasu ze względu na brak wolnych terminów, zgorzel był na tyle duży że miałem napuchnięte bolące podniebienie. W trakcie leczenia kanałowego miałem zawroty głowy w trakcie przesuwania głową w jakąkolwiek stroną, do tego na całym podniebieniu miałem dziwne uczucie rozpieranie i jakby jakiegoś zapalenia bardzo nie przyjemne dochodzące nawet do żuchwy i skroni. Po leczeniu kanałowym, niestety dolegliwości zeszły tylko do pewnego stopnia. Więc szukałem dalej przyczyny, było robione re-endo czyli drugie leczenie kanałowe z bardzo dokładnym czyszczeniem, niestety bez skutku. W końcu doszło do resekcji korzenia zęba ponieważ na zdjęciu po drugim re-endo było widać że wokół korzenia jest tam jakiś stan zapalny. Po resekcji korzenia zęba minęły już 6 miesięcy, pełny okres leczenia i niestety nic to nie pomogło. Nadal czuje rozpieranie na podniebieniu jakby pochodzące z miejsca korzenia tego zęba, jest to uczucie jakby promieniującego zapalenia rozchodzące się aż do głowy, czasami koło skroni. Promieniujące rozpieranie się zmniejsza kiedy mam domkniętą szczękę nie używam siły do tego, nie zaciskam. Również kiedy się zmęczę np przez bieg albo wysiłek fizyczny na siłowni, to po 12 godzinach albo na następny dzień odczuwam nasilone skutki tego, silniejsze zawroty głowy głównie, oraz częstsze bóle głowy. Jest to najbardziej krzywy ząb w moich uzębieniu przechylony jest o jakieś 30 stopni, lewa strona żuchwy lekko zrotowana z powodu krzywizny innych zębów, natomiast żadne bóle czy problemy żuchwowe nie występują. Lekarz mi mierzył ciśnienie i mam idealne jak na mój wiek, wzrost i wagę. Badania krwi w normie. Na zdjęciu 3D zębów widać ze nie występuje żadne zapalenie, zatoki czyste. Byłem z wizytą u Ortodonty, ale otrzymałem informacje że to niemożliwe żeby od krzywego zęba występowały zawroty głowy, jedynie rozpieranie na podniebieniu jest dziwne i zleciła mi żeby lekarz ogólny dał mi skierowanie na dokładne prześwietlenie głowy szyi i barków ponieważ to może być przyczyna zawrotów głowy. Ale to wszystko zaczęło się od zapalenia zęba, dwa lata wcześniej przed zapaleniem zęba jak i teraz narzekam na częstsze bóle głowy niż u przeciętnej osoby oraz doszły piski uszne które mogły być akurat spowodowane częstym słuchaniem muzyki na słuchawkach. Pytanie moje brzmi, czy bardzo krzywy ząb może być przyczyną uczucia rozpierania na podniebieniu, czy może to powodować częstsze bóle głowy, czy może powodować występowanie pisków usznych, oraz czy mogą występować zawroty głowy przez np wzrost ciśnienia po przez trening siłowy lub bieganie, oraz czy może dawać uczucie pulsującego ciśnienia rozchodzące się aż do głowy? Czy to bardzo silne zapalenie zęba ze zgorzelem mógł doprowadzić do jakiegoś zapalenia wyżej ponad zatoki gdzieś w głowie? Czy zapalenie zęba może nastąpić poprzez jakiś guz mózgu, jakiś krwiak albo cokolwiek innego w głowie może być skutkiem zapaleniem zęba? Ponieważ nie wiem gdzie szukać problemu. Obstawiał bym krzywy ząb, ale jak ortodonta twierdzi że nie możliwe aby zawroty głowy występowały od krzywego zęba a zwykły dentysta twierdził że zapalenie zęba może dawać takie odczucia. To albo ortodonta z którym miałem do czynienia nie zna się za bardzo, albo problem może leżeć gdzieś w głowie ponad zatokami i doprowadziło to do zapalenia zęba.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy należy ten ząb usunąć?

Witam, mam pytanie, mam dość mocno zniszczony dolny ząb 6, około 3/4 zęba to plomba, ścianka przednia w sumie nie istnieje (jeżeli dobrze zrozumiałem to właściwie ukruszona do samego dziąsła), bocznych zostało maksymalnie pół, jedynie tylna ścianka jest cała, na... Witam, mam pytanie, mam dość mocno zniszczony dolny ząb 6, około 3/4 zęba to plomba, ścianka przednia w sumie nie istnieje (jeżeli dobrze zrozumiałem to właściwie ukruszona do samego dziąsła), bocznych zostało maksymalnie pół, jedynie tylna ścianka jest cała, na dziąśle pojawił się bąbel, według dentysty na podstawie prześwietlenia to prawdopodobnie stan zapalny od kanałów i trzeba albo leczyć kanałowo albo usunąć ząb. Z tego co widziałem w Internecie mosty jak i implanty kosztują dosyć dużo, jest jeszcze opcja, która w teorii wydaje się bardziej ekonomiczna (choć mogę się mylić) czyli leczenie kanałowe wkład koronowo-korzeniowy, ale niestety nie wiem czy jest sens i możliwość odbudowy takiego zęba i czy jest to w jakikolwiek sensowne rozwiązanie, czy lepiej poddać się i usunąć ząb i wtedy w przyszłości dozbierać na coś co będzie zastępstwem, zastanawiam się też czy np. jeżeli zrobiłbym most to czy ma to jakieś dodatkowe minusy poza zanikiem kości jak np. wytrzymałość lub jakieś dodatkowe skutki uboczne, czy lepiej by było stawiać na droższy implant? Pytanie główne brzmi lepiej próbować ratować czy wyrwać??
odpowiada 2 ekspertów:
Lekarz stomatolog Joanna Rąpała
Lekarz stomatolog Joanna Rąpała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Po jakim czasie przetoka może się zagoić?

Witam.. Mam przetokę zęba nr 6 górny. Miałam leczenie kanałowe, obecnie mam w zębie lekarstwo. W jakim czasie przetoka może się wygoić? Jestem 6 dzień po leczeniu, a ona nadal jest, wypływa ropa z krwią.. Następna wizyta za miesiąc na ostateczne leczenie.. Dziękuję
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Krzysztof Pasierb
Lek. dent. Krzysztof Pasierb
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego mam dalej ropną wydzielinę na dziąśle?

dzień dobry. zacznę od tego że trochę bolała mnie górna jedynka, pulsowała, ćmiła, nawet delikatnie zaczęła się chwiać i wyczuwałam ropę w dziąśle i na podniebieniu. Poszłam do stomatologa, lekarz otworzył zęba, wyczyścił korzenie, zaczął leczenie kanałowe, przy... dzień dobry. zacznę od tego że trochę bolała mnie górna jedynka, pulsowała, ćmiła, nawet delikatnie zaczęła się chwiać i wyczuwałam ropę w dziąśle i na podniebieniu. Poszłam do stomatologa, lekarz otworzył zęba, wyczyścił korzenie, zaczął leczenie kanałowe, przy czym się okazało, że ząb jest martwy - zero bólu bez znieczulenia. Ząb przestał boleć, ale na podniebieniu ropa jak była tak została, wyczuwam okrągły pęcherzyk, a najgorsze że wyczuwam też tą ropę aż pod nosem, w okolicach nad górną wargą - też jakby ruchomy pęcherzyk gdzieś był w środku, nawet skrzydełko nosa mam obolałe. co to jest? czy to ropień, czy torbiel jakaś? czy nie powinnam dostać antybiotyku?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mam robić z tym silnym bólem po leczeniu zęba?

Witam wczoraj byłam na wypełnianiu zęba po leczeniu kanałowym. Jest to jedynka przez co martwi mnie opuchlizna i mocny ból zęba który właśnie skończyłam leczyć. Czytałam że ból i opuchlizna powinny ustąpić maksymalnie po 5 dniach. Czy to prawda? Co mogę zrobić by zniwelować ból szybciej?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mam robić z tym zapaleniem w zębie?

Mam zapalenie okolowierzcholkowe górnej dwójki. Zapalenie jest małe. Problem stanowi jednak korona pełnoceramiczna na tym zębie założona na wkład z włókna szklanego. Ząb mi coraz bardziej dokucza. Byłam u kilku stomatologów, różnie doradzają. Jeśli boli i jest ta korona z... Mam zapalenie okolowierzcholkowe górnej dwójki. Zapalenie jest małe. Problem stanowi jednak korona pełnoceramiczna na tym zębie założona na wkład z włókna szklanego. Ząb mi coraz bardziej dokucza. Byłam u kilku stomatologów, różnie doradzają. Jeśli boli i jest ta korona z tym wkładem to lepiej będzie zrobić resekcje wierzchołka czy próbować zdjąć ta koronę i ten wkład i leczyć raz jeszcze kanałowo?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co robić z tym bólem zęba po endodoncji?

W styczniu tego roku miałam leczenie kanałowe 7 górnej. Zostały oczyszczone 3 kanały jednak ząb boli od tamtego czasu. Okazało się ze jest 4 kanał. Lekarz chce mi go przeczyścić. Mówił ze będzie robił tylko ten jeden bo te 3... W styczniu tego roku miałam leczenie kanałowe 7 górnej. Zostały oczyszczone 3 kanały jednak ząb boli od tamtego czasu. Okazało się ze jest 4 kanał. Lekarz chce mi go przeczyścić. Mówił ze będzie robił tylko ten jeden bo te 3 są dobrze przeleczone. Czy nie powinien przeprowadzić leczenia kanałowego raz jeszcze na wszystkich kanałach? Czy faktycznie wystarczy tylko ten jeden który został w styczniu pominięty?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy w tej sytuacji można poddać zęby zabiegowi usuwania kamienia ultradźwiękami?

Czy w sytuacji bólu zęba po założonej plombie i przypuszczeniu potrzeby leczenia kanałowego można poddać zęby zabiegowi usuwania kamienia ultradźwiękami czy jednak istnieją jakieś wskazania lub lepiej tego nie robić przy bolącym zębie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty