Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 5 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Medycyna chorób zakaźnych: Pytania do specjalistów

Czy te wyniki wskazują na cytomegalię?

Dzień dobry, Mam 28 lat, w ostatnim czasie bardzo długo chorowałem, a zaczęło się od bólu szyi z lewej strony następnie zwykłe objawy przeziębienia przez 4 dni po których doszła gorączka 38 przez 11 dni (międzyczasie antybiotyk KLABAX tylko przez... Dzień dobry, Mam 28 lat, w ostatnim czasie bardzo długo chorowałem, a zaczęło się od bólu szyi z lewej strony następnie zwykłe objawy przeziębienia przez 4 dni po których doszła gorączka 38 przez 11 dni (międzyczasie antybiotyk KLABAX tylko przez 3 dni bo nie pomógł), następnie stany podgorączkowe przez kolejne 7 dni i przez ten cały czas utrzymujący się kaszel. Międzyczasie trochę badań RTG klatki ok, badanie moczu ok, 2x badanie krwi i ostatnie takie W morfologii tylko odchylenia od normy: Neutrofile 1,68 (norma 2,5-7,0) L! Limfocyty 3,80 (norma 1,00-3,50) H! Neutofile % 25,6 (norma 40,0-70,0) L! Limfocyty % 57,8 (norma 20,0-45,0) H! Monocyty % 13,4 (norma 2,0-10,0) H! OB 20 (norma 0-12) H! CRP 0,83 (norma 0-0,50) Cholesterol całkowity 132,31 (norma 115-190) Cholesterol HDL 19,36 (norma 40-60) L! Cholesterol nie-HDL 112,95 Trójglicerydy 112,95 Cholesterol LDL 78,49 ALT 172 (norma 0-55) H! AST 105 (norma 5-34) H! Fosfataza zasadowa 122 (norma 40-150) GGTP 36 (norma 12-64) LDH 352 (norma 125-243) H! Albumina 4,5 (norma 3,5-5,2) Proteinogram białek surowicy Albuminy % 55,60 (norma 52,10-65,10) Alfa-1-globuliny % 3,20 (norma 1-3) H! Alfa-2-globuliny %9,30 (norma 9,50-114,40) L! Gamma- globuliny %13,30 (10,70-20,30) Beta1 %10 (norma 6-10) H! Beta2 %8,60 (2,60-5,80) H! Białko całkowite 76,3 (norma 60-80) Albuminy 42,4 (31,2-52,1) Alfa-1-globuliny 2,4 (0,6-2,4) H! Alfa-2-globuliny 7,1 (norma 5,7-11,5) Beta1 7,63 (norma 3,6-7,8) Beta2 6,56 (norma 1,60-4,60) H! Gamma-globuliny 10,2 (norma6,4-16,2) Albuminy/globuliny 1,25 Komentarz We frakcji gamma-globulin widoczny delikatny dodatkowy prążek. Wskazana dalsza diagnostyka. (wykonano na interlabG26) Antygen HBs ujemny Przeciwciała anty HCV niereaktywny Cytomegalowirus IgM 12,910 (powyżej 1 wynik dodatni) !! Mononukleoza – wynik testu lateksowego UJEMNY USG BRZUCHA dzisiaj ok Więc z tego wszystkiego wynika, że jest to CYTOMEGALIA?, czy jest się czym martwić? Z tego co czytałem to przechodzi się tą chorobę bezobjawowo a ja się męczyłem kilka tygodni. Jeszcze przed tym badaniem dostałem skierowanie do poradni chorób zakaźnych, ale czas oczekiwania to 1,5 miesiąca. O co chodzi w wynikach proteinogramu i komentarzu o dodatkowym prążku? Czy to wszystko wynika z cytomegalii? Czy potrzebne są jeszcze jakieś badania? Dziękuje i pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy test na HIV 4 generacji mogę zrobić 12 dni od stosunku?

Witam czy test na hiv 4 generacji moge zrobić w 12 dniu od stosunku razem z testem p24?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy po tych testach mogę uznać, że nie grozi mi kiła?

Witam, zrobilem test Vdrl na kiłę po 3, 6 następnie 9 tygodniach od ryzykownego zachowania, wszystkie wyniki ujemne. Czy mogę zatem spać spokojnie i uznać, że jestem zdrowy
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy w tym przypadku istnieje możliwość zakażenia się wścieklizną?

Czy istnieje mozliwosc zakazenia wscieklizna? Podczas spaceru wsrod pastwisk w gorach moj nieszczepiony jeszcze szczeniak wzial do pyska dluga kosc. Czy jesli zwierze bylo zarazone wscieklizna, moj pies mogl sie zarazic?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy te wyniki na toksoplazmozę są powodem do zmartwienia?

WITAM. u 6 letniego dziecka z wrodzona toksoplazmoza W TRAKCIE OKRESOWEJ KONTROLI sa aktualne wyniki :toxo IGG II 193 Ul/ML ORAZ TOXO IGM W WYS.3,78UA/ML.CZY TO COS NIEPOKOJACEGO?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza ból pod pachą po szczepieniu?

Witam. Mam 25 lat i mieszkam w Niemczech, lekarz namowil mnie na szczepionke przeciwko tezcowi a pozniej na karcie przeczytalam ze nie jest to tylko szczepionka na tezec ale rowniez na blonnice jakis paraliz i ospe rozyczke odre i swinke... Witam. Mam 25 lat i mieszkam w Niemczech, lekarz namowil mnie na szczepionke przeciwko tezcowi a pozniej na karcie przeczytalam ze nie jest to tylko szczepionka na tezec ale rowniez na blonnice jakis paraliz i ospe rozyczke odre i swinke ktora juz w dziecinswie mialam. Pomijajac ze moja odpornosc nie jest super a wrecz odwrotnie wtedy sie Nad tym nie zastanawialam tylko wzielam. Przez kolejne dni bardzo bolala mnie reka jednak musialam pracowac i to dosc duzo dzwigajac, po 3 dniach od szczepionki ogoliłam na szybko pachy i niestety na sucho Chociaz nie byl moj juz to pierwszy raz, a wiec teraz tak 5 od szczepionki a 2 dni po goleniu ( tak sie to jakos zgralo) obudzialam sie z duza opuchlizna pod lewa pachą (tak tez bylo szczepienie) a w środku wymacalam zgrubienie a na drugi dzien mala ranka . Nie moglam ruszac reka gdyz mnie to bolało i uwieralo, jednak dalej pracowalam przyjmujac antybiotyk i masc na pache. Po 7 dniach jakos opuchlizna malala, ranka taka malutka strasznie sie ocierala co powodowalo ze sie papralo i goilo nieco dluzej. Minely nie cale dwa miesiace i zgrubienie w środku przestalo, dwa razy robioną usg u innych lekarzy ktorzy twierdza ze nic nie jest to groznego, jednak zadnego ani opisu ani usg nie daja tu wiec nie wiem co dokladnie to jest. Martwi mnie to ze to zgrubienie w środku jest, przez caly czas to macam i dotykam az wariuje bo nie wiem czy to jest normalne a gdy dluzej pracuje pod pachą mnie rwie. Co robic dalej? Gdzie isc? Chciałabym jeszcze napomniec ze ogolnie mam wezly na szyi od drugiego czasu alw podobno odczynowe. W wieku 13stu lat mialam mononukleoze. proszę o porady
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy jest ryzyko zakażenia HIV w salonie tatuażu?

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące ryzyka zakażenia hiv w salonie tatuażu ,to dobry salon ,wiem że igły są wymieniane ,niestety Nic mi nie wiadomo na temat sterylizacji samych maszynek do tatuowania . Boję się że mogłem się zarazić hiv...to salon w centrum Warszawy niby dobry bardzo chwalony i drogi.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jakie kroki mogę jeszcze podjąć przy HPV?

Będąc zarażonym wirusem HPV (kłykciny kończyste-bez poprawy po popularnych środkach jak aldara i veregen, oraz powracające po paru miesiącach od krioterapii) jakie kroki mogę podjąć, kiedy poradnia dermatologiczna w moim mieście informuje mnie że zmiany są za duże by... Będąc zarażonym wirusem HPV (kłykciny kończyste-bez poprawy po popularnych środkach jak aldara i veregen, oraz powracające po paru miesiącach od krioterapii) jakie kroki mogę podjąć, kiedy poradnia dermatologiczna w moim mieście informuje mnie że zmiany są za duże by przeprowadzić ponownie krioterapię? Czy jakoś szczególnie powinienem się w tym przypadku przebadać pod kątem nowotworowym i próbować u chirurga? Jeszcze, kompletnie nie wiem jak z Tym żyć, czy do końca życia powinienem sie już wstrzymać od kontaktów seksualnych?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy obecnie mam jakąś ochronę przeciwko WZW B?

W czerwcu i w lipcu wzięłam 2 z 3 dawek szczepionki przeciwko WZW B. Trzecią dawkę powinnam przyjąć po 6 m-cach, lecz nie miałam takiej możliwości. Badanie przeciwciał wykazało 1,47 COI (nie wiem, co to za jednostki, badanie robione poza... W czerwcu i w lipcu wzięłam 2 z 3 dawek szczepionki przeciwko WZW B. Trzecią dawkę powinnam przyjąć po 6 m-cach, lecz nie miałam takiej możliwości. Badanie przeciwciał wykazało 1,47 COI (nie wiem, co to za jednostki, badanie robione poza Europą), gdzie jest opis: ">1 niereaktywny; <1 reaktywny". Czy obecnie mam jakąś ochronę, czy jest konieczność przyjęcia jak najszybciej tej 3 dawki, czy mogę przyjąć ją dopiero za 3-4 miesiące?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Przymierzanie ubrań po depilacji a ryzyko zakażenia HPV

Witam. Ostatnio depilowałam okolice miejsc intymnych. Po 4 godzinach przymierzałam w sklepie legginsy. Nie przyglądałam się czy są czyste w niektórych miejscach, czy np. nie ma na nich obcej krwi. Czy jakby była to mogłabym się zakazić np. wirusem... Witam. Ostatnio depilowałam okolice miejsc intymnych. Po 4 godzinach przymierzałam w sklepie legginsy. Nie przyglądałam się czy są czyste w niektórych miejscach, czy np. nie ma na nich obcej krwi. Czy jakby była to mogłabym się zakazić np. wirusem hiv przez moje podrażnienia, jakbym miała z tą krwią styczność? Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czym różnią się te testy HIV?

Czym się różni test przesiewowy HIV1/ HIV2(przy przekluciach )od testu HIV Ag/Ab (Combo) ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

O czym świadczy obecność krosty na wardze sromowej?

Witam, Pojawila mi się mala, zolta krosta na wardze srmowej. Nie boli, nie swędzi. 2 tyg wczesniej mialam operację usunięcia cysty bartholina. Czy może być to opryszczka/Kłykciny konczyste ? Czy mogli mnie tym zarazić w szpitalu ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy z takimi wynikami badań na różyczkę powinnam natychmiast udać się do lekarza?

Witam jestem w 9 tygodniu ciazy odebralam wlasnie wyniki badań chciałabym o interpetacje wynikow badań na rozyczke IgG który wyniósł 106.9 wynik na rozyczke IgM wyniósł 0, toksoplazmoza IgM wynosi 0.1 natomiast toksoplazmoza IgG wyniosla O ,oraz wynik tsh 6.664... Witam jestem w 9 tygodniu ciazy odebralam wlasnie wyniki badań chciałabym o interpetacje wynikow badań na rozyczke IgG który wyniósł 106.9 wynik na rozyczke IgM wyniósł 0, toksoplazmoza IgM wynosi 0.1 natomiast toksoplazmoza IgG wyniosla O ,oraz wynik tsh 6.664 czy powinnam wybrać się natychmiast do lekarza czy mogę spokojnie zaczekać na kolejną wizytę u ginekologa
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Jaką szczepionkę zastosować w przypadku córki?

Córka 7 lat w 2017 roku otrzymała szczepionke Havrix junior na zoltaczke typu A. Było to ze względu na wycieczkę za granicę do Ameryki Środkowej, później do Afryki. Powinnam ją doszczepic według ulotki po roku a nie później niż 3... Córka 7 lat w 2017 roku otrzymała szczepionke Havrix junior na zoltaczke typu A. Było to ze względu na wycieczkę za granicę do Ameryki Środkowej, później do Afryki. Powinnam ją doszczepic według ulotki po roku a nie później niż 3 lata po 1 szczepieniu. Jednak nie ma tej szczepionki w aptekach. Jest zupełnie nieosiagalna. Planujemy nastepna wycieczkę i chciałbym zeby miala juz odpornosc do końca życia po 2 dawce. Czy jest jakaś inna szczepionka innej firmy?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy takie wyniki testu na borelioze świadczą o chorobie?

Witam zrobilam testy na borelioze Western Blot(S27) ocena punktowa OspC -P18 obecne 8. Wszystkie pozostale sa na 0. Prosze o interpretacje wyniku czy jest to juz borelioza i na jaka wysoka skale czy niska.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Silny ból po wycięciu kłykcin a czopki Proktis M

Witam, ostatnio miałem wycinane metodą elektrokoagulacji kłykciny kończyste kanału odbytu. Czekam na wyniki badania histopatologicznego, które mają to potwierdzić. Po operacji pojawił się silny ból, lekkie krwawienia, pieczenie, swędzenie po wypróżnianiu. Lekarz proktolog zalecił czopki Proktis M, które... Witam, ostatnio miałem wycinane metodą elektrokoagulacji kłykciny kończyste kanału odbytu. Czekam na wyniki badania histopatologicznego, które mają to potwierdzić. Po operacji pojawił się silny ból, lekkie krwawienia, pieczenie, swędzenie po wypróżnianiu. Lekarz proktolog zalecił czopki Proktis M, które stosuje. Czy powinienem stosować coś innego? Czy powinienem robić jakieś płukanie odbytu, żeby nie doszło do zakażenia, a jeśli tak to czym? i czy można robić nasiadówki i z czego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogłam się zarazić odrą?

Dzień dobry W 1985 i 1992 roku byłam szczepiona p/odrze. Dziś w sklepie podeszła do mnie kobieta z Ukrainy żeby o coś zapytać . Nie kasłała nie miała kataru wyglądała na zdrowa. Boję się jednak że może być nosicielem wirusa... Dzień dobry W 1985 i 1992 roku byłam szczepiona p/odrze. Dziś w sklepie podeszła do mnie kobieta z Ukrainy żeby o coś zapytać . Nie kasłała nie miała kataru wyglądała na zdrowa. Boję się jednak że może być nosicielem wirusa Odry. Czy w przypadku zamienienia kilku słów może dość do zakażenia? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy możliwe jest zakażenie wirusem HIV po depilacji?

Witam, Ostatnio depilowałam się w okolicach intymnych. Tego samego dnia jakieś 4 godziny później przymierzałam w sklepie legginsy. Podrażnienia od depilacji nie były zakryte bielizną. Nie zauważyłam na żadnych z legginsów np. obcej krwi. Moje pytanie to czy jest... Witam, Ostatnio depilowałam się w okolicach intymnych. Tego samego dnia jakieś 4 godziny później przymierzałam w sklepie legginsy. Podrażnienia od depilacji nie były zakryte bielizną. Nie zauważyłam na żadnych z legginsów np. obcej krwi. Moje pytanie to czy jest szansa, że mogłam się zakazić np. wirusem hiv, jeżeli tam była krew, której nie zauważyłam? Ewentualną drogą zakażenia byłyby moje podrażnienia. Martwi mnie niestety ta sprawa. Bardzo proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Jakie jest ryzyko zakażenia HIV lub HPV w moim przypadku?

Witam. Poszukuję odpowiedzi na niepokojącą kwestię. Tydzień temu odbyłem stosunek z prostytutką. Używaliśmy prezerwatywy oraz lubrykantu. Obawiam się jednak, że mogło dojść do zakażenia, gdyż parę godzin przed stosunkiem depilowałem miejsce intymne. Na penisie nie było widocznej krwi ale już... Witam. Poszukuję odpowiedzi na niepokojącą kwestię. Tydzień temu odbyłem stosunek z prostytutką. Używaliśmy prezerwatywy oraz lubrykantu. Obawiam się jednak, że mogło dojść do zakażenia, gdyż parę godzin przed stosunkiem depilowałem miejsce intymne. Na penisie nie było widocznej krwi ale już po powrocie do mieszkania zauważyłem minimalne (prawie niewidoczne) podrażnienie skóry (najprawdopodobniej spowodowane wcześniejszym goleniem) Podrażnienie znajdowało się bardzo blisko nasady penisa, a więc nie jestem do końca pewien czy było do końca "przykryte" prezerwatywą. Proszę o ocenę ryzyka zakażenia wirusem HIV/HPV lub innymi chorobami (oczywiście pod warunkiem, że ta druga osoba była chora - tego nie wiem). Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy jest ryzyko zakażenia opryszczką?

Witam. Dwa dni temu uprawiałem seks oralny z dziewczyna, po czym zauważyła że zaczyna spędzić ją warga. Na drugi dzień pojawiła się opryszczka. Moje pytanie dotyczy czy mogło dojść do przeniesienia wirusa na genitalia? Zaznaczam ze opryszczkę wargową przechodziłem trzy miesiące temu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot
Patronaty