Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 9 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uszkodzenie łąkotek: Pytania do specjalistów

Co oznacza wynik badania kolana u 21-latki?

Witam!  mam 21 lat. Przyszłam do ortopedy z bólem w okolicy bocznej strony od strzałki w kolanie. Ból raz się nasila a później ustępuje i po kilku dniach znowu wraca. Teraz jest lepiej niż z początku było jakieś 3... Witam!  mam 21 lat. Przyszłam do ortopedy z bólem w okolicy bocznej strony od strzałki w kolanie. Ból raz się nasila a później ustępuje i po kilku dniach znowu wraca. Teraz jest lepiej niż z początku było jakieś 3 tyg temu. Odebrałam wyniki z rezonansu magnetycznego, wcześniej miałam wykonane usg i prawdopodobnie stwierdzono uszkodzenie trzonu łąkotki bocznej. Jednak na wynikach jest napisane tak: Śladowy wysięk w jamie prawego stawu kolanowego w zachyłku nadrzepkowym. Brak cech podwichnięcia przedniego prawej kości piszczelowej. Cechy MR niewielkiego ogniska obrzęku szpiku cz. tylnej kłykcia bocznego prawej kości piszczelowej, niewielkiego wysięku w stawie piszczelowo-strzałkowym bliższym oraz niewielkiego wysięku w pochewce ściegna m. podkolanowego z koincydencją obrzęku tkanek miękkich. Brak innych ognisk oraz obszarów obrzęku szpiku. Brak cech MR chondropatii chrząstki szklistej kłykcia przyśrodkowego i bocznego prawej kości udowej i piszczelowej. Brak cech MR uszkodzeń chrzęstno kostnych oraz wolnych ciał śródstawowych. W zakresie prawego stawu rzepkowo-udowego stwierdza się śladowy wysięk oraz cechy niewielkiego przyparcia bocznego rzepki. ACL o zachowanej ciągłości, prawidłowej grubości oraz przebiegu, bez cech tendinopatii. Więzadło krzyżowe tylne, rozcięgno m. czworogłowego uda, więzadło rzepki, więzadło poboczne przyśrodkowe i boczne oraz pasmo biodrowo-piszczelowe o zachowanej ciągłości, prawidłowej grubości, prawidłowym przebiegu bez ewidentnych zmian enzopatycznych oraz tendinopatii. Cechy MR wewnątrzłąkotkowych zmian degeneracyjnych rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Poza tym brak cech MR uszkodzenia w obrębie rogu przedniego, trzonu oraz korzeni łąkotki przyśrodkowej oraz łąkotki bocznej i rogu tylnego łąkotki bocznej. Ciało tłuszczowe Hoffy niejednorodne bez obecności zmian obrzękowych. Brak widocznych cech zespołu fałdu przyśrodkowego maziówki. Brak wysięku w kaletce podrzepkowej głębokiej. Brak zmian wyrodnieniowo-wytwórczych w prawym stawie kolanowym oraz rzepkowo-udowym. Poza tym zobrazowane elementy chrzęstne i kostne badanego stawu bez istotnych patologii. Proszę pomóżcie, mój ortopeda przyjmuje dopiero w piątek a ja już się stresuje. Z góry dziękuję za pomoc. ;)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mój wynik świadczy o uszkodzonej łąkotce?

Witam, Otrzymałem wynik RM prawego stawu kolanowego: "- ACL i PCL o zachowanej ciągłości i prawidłowym sygnale - na poziomi rogu przedniego LM objaw podwójnej delty- stan po uszkodzeniu LM typu rączki od wiadra, z przemieszczeniem niemal całego rogu tylnego... Witam, Otrzymałem wynik RM prawego stawu kolanowego: "- ACL i PCL o zachowanej ciągłości i prawidłowym sygnale - na poziomi rogu przedniego LM objaw podwójnej delty- stan po uszkodzeniu LM typu rączki od wiadra, z przemieszczeniem niemal całego rogu tylnego łąkotki do przodu za róg przedni. MM bez zmian urazowych i degeneracyjnych - MCL, LCL, troczki rzepki, więzadło rzepki oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda o zachowanej ciągłości. - chrząstki stawowe bez zmian, o zachowanej grubości i ich ciągłości - kości objęte badaniem bez zmian sygnału i patologicznej przebudowy. - zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym - błona maziowa bez cech przerostu - ciało Hoffy bez zmian - przyparcie boczne rzepki w stawie rzepkowo-udowym - dół podkolanowy bez zmian" Domyślam się, że uszkodzona jest łąkotka, ale nie bardzo wiem co to znaczy i na co sie nastawiać :( Mogę prosić o podpowiedź co to jest i co może mnie czekać? Pozdrawiam serdecznie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Wyniki rezonansu magnetycznego a konieczność rekonstrukcji więzadeł ACL

Witam, w wyniku badania RM stwierdzono co następuje: W badaniu RM stwierdza się: - bez obecności zwiększonej ilości płynu w stawie - łąkotka przyśrodkowa: cechy uszkodzenia łąkotki na pograniczu trzonu i rogu tylnego w części przytorebkowej od strony dolnej z... Witam, w wyniku badania RM stwierdzono co następuje: W badaniu RM stwierdza się: - bez obecności zwiększonej ilości płynu w stawie - łąkotka przyśrodkowa: cechy uszkodzenia łąkotki na pograniczu trzonu i rogu tylnego w części przytorebkowej od strony dolnej z prawdopodobnie częściowym oderwaniem jej drobnego fragmentu; w sąsiedztwie uszkodzonej łakotki przestrzeń płynowa 17 x 13 x 7 mm - torbiel okołołąkotkowa - łąkotka boczna typowego położenia i sygnału, bez cech uszkodzenia - ACL w części bliższej o podwyższonym, sygnale niejednorodny - uszkodzenie II st. - PCL, MCL, LCL o typowym sygnale i przebiegu - chrząstka na powierzchni kłykci kości udowej, piszczelowej oraz rzepki o zachowanej grubości, bez ubytków, o gładkich zarysach i prawidłowej intensywności sygnału - więzadło właściwe rzepki, troczki rzepki i ścięgno mięśnia czworogłowego o prawidłowym obrazie - kaletki okołostawowe bez obecności wysięku - okolica gęsiej stopki i pasmo biodrowo-piszczelowe o prawidłowym obrazie - ciało Hoffy bez obrzęku - kości tworzące staw o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych - dół podkolanowy wolny byłem u dwóch ortopedów i powiedzieli że moje więzadło ALC jest ok i nie wymaga rekonstrukcji z czego jeden dodał że osoba opisująca badanie nie jest ortopedą i że nie zawsze do końca dobrze jest interpretowanie badanie. Martwi mnie łąkotka nie wiem czy się sama zagoi czy też nie... wolałbym obyć się bez zabiegu ale niestety na dzień dzisiejszy pobolewa mnie czasami od strony środkowej kolano podczas klęczenie bodź mocnego zginania stawu kolanowego. Co z tym wszystkim robić? Jakie są Państwa rokowania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy po częściowym usunięciu łąkotki można trenować na 100%?

Czy po częściowym usunięciu łąkotki przyśrodkowej mogę trenować mięśnie nóg na siłowni w 100% możliwości? nadmieniam, że po takim treningu w 60% swoich sił odczuwam ból w kolanie przez 2-3 dni. Od zabiegu minęło 5 miesięcy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak długi czas będę odczuwać dolegliwości bólowe i kiedy zacznę normalnie chodzić?

Witam, podczas rozciągania nagle poczułam silny ból z zewnętrznej strony lewego kolana, nie słyszałam trzaśnięcia. Ból był na tyle silny, że nie mogłam normalnie chodzić, robiłam zimne okłady, kolano spuchło na tyle lekko że było to prawie niewidoczne. Następnego... Witam, podczas rozciągania nagle poczułam silny ból z zewnętrznej strony lewego kolana, nie słyszałam trzaśnięcia. Ból był na tyle silny, że nie mogłam normalnie chodzić, robiłam zimne okłady, kolano spuchło na tyle lekko że było to prawie niewidoczne. Następnego dnia byłam na pogotowiu - diagnoza rozerwanie łąkotki. Kilka dni póżniej byłam u ortopedy - stwierdził, że skoro nie ma opuchlizny ani krwiaka to mogłam sobie jedynie naciągnąć/naderwać więzadło. Chciałam dowiedzieć się jak długi czas będę odczuwać dolegliwości bólowe i kiedy zacznę normalnie chodzić? Dodam, że jestem w stanie zgiąć i wyprostować kolano jednak muszę sobie w tym pomóc ręką, mogę stanąc na nodze, odczuwam rwący ból od kostki aż po udo po zewnętrznej stronie nogi szczególnie w nocy, jednak nadal chodze na przykurczonej nodze, jedynie po domu, w nocy nie mogę swobodnie zmieniać pozycji podczas snu gdyż odczuwam ból.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza ból kolana u 40-latka?

Uraz kolana-co powoduje ból? Rok temu miałem szytą łakotke przysrodkową .2 miesiące temu upadłem i doznałem urazu kolana.Ortopeda przeprowadził testy łakotkowe-ujemne, kolano bez opuchlizny i blokowania.dostałem 4 zastrzyki z kwasu hialurynowego.Kolano jednak nadal boli.Zrobiłem RMI-"Więzadło krzyżowe przednie nieco... Uraz kolana-co powoduje ból? Rok temu miałem szytą łakotke przysrodkową .2 miesiące temu upadłem i doznałem urazu kolana.Ortopeda przeprowadził testy łakotkowe-ujemne, kolano bez opuchlizny i blokowania.dostałem 4 zastrzyki z kwasu hialurynowego.Kolano jednak nadal boli.Zrobiłem RMI-"Więzadło krzyżowe przednie nieco pogrubiałe, z cechami rozwarstwienia i niejednorodnym sygnale RF w obrazach T2-zależnych - cechy częściowego uszkodzenia (naciągnięcia). W sąsiedztwie zaznaczona obecność obszarów płynowych. Zwraca uwagę także nieco niejednorodny sygnał z więzadła pobocznego przyśrodkowego – częściowe uszkodzenie. Więzadło krzyżowe tylne, więzadła poboczne, więzadło właściwe rzepki i rozcięgno mięśnia czworogłowego uda prawidłowe w obrazie MR. Objaw PCL ujemny. W zakresie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej pasmowaty obszar wzmożonego w obrazach T1- i T2-zależnych sygnału - uszkodzenia III stopnia . Łąkotka boczna bez cech uszkodzenia. Cechy chondromalacji rzepki I/II stopnia, pzoa. tym chrząstki stawowe prawidłowej grubości, jednorodnego sygnału, o gładkich zarysach zewnętrznych.Ciało Hoffy o prawidłowym sygnale.Wewątrzstawowo oraz w kaletkach maziowych (zwłaszcza za- i okołorzepkowych) widoczny hyperintensywny w obrazach T2-zależnych płyn.Części kostne stawu kolanowego i tkanki miękkie okołostawowe bez zmian o znaczeniu patologicznym." Mam pytania: 1.Czym jest spowodowany ból kolana-maziówką?(boli najbardziej nocą w spoczynku w okolicy rzepki-i nad kolanem)? 2.Czy potrzebna będzie kolejna artroskopia, czy można to opanować w sposób farmakologiczny i rehabilitacją? 40 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR kolan 26-latka?

Witam serdecznie, dostałem opis RM, jednakże z niecierpliwością czekam na interpretację lek. Ortopedy, jednak wizytę umówioną mam za jakiś czas, martwię się. Czy ktoś z Państwa moglby mi powiedzieć, czy jest źle, jak jest? Badanie kolana RM: Znacznie zwiększona ilość... Witam serdecznie, dostałem opis RM, jednakże z niecierpliwością czekam na interpretację lek. Ortopedy, jednak wizytę umówioną mam za jakiś czas, martwię się. Czy ktoś z Państwa moglby mi powiedzieć, czy jest źle, jak jest? Badanie kolana RM: Znacznie zwiększona ilość płynu w kaletce, w przedziale środkowym. Cechy nieznacznego uszkodzenia rogu tylnego łąkotek. ACL o podwyższonym sygnale i niejednorodnej strukturze, widoczne tylko w części przypiszczelowej I środkowej, prawdopodobnie po zerwaniu. PCL łukowo zacięta o prawidłowym sygnale. MCL bez zmian. LCL o nieco podwyższonym sygnale w okolicy przyudowej z zachowaną ciągłościa. Więzadło właściwe szelki, pasmo b-p oraz ścięgno mięśnia czworoglowego o zachowanej ciągłości i sygnale. Chrząstka stawowa o prawidłowym sygnale i grubości, bez ubytków. Cechy znacznego obrzęku maziówki w tylnym przedziale, obrzęk tkanki podskórnej wokół stawu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czym może być spowodowane przeskakiwanie w kolanie?

Witam serdecznie, pytanie z zakresu urazów-ortopedycznych (kolana). Dodam na początku, że kilka lat temu miałem rekonstrukcję ACL częściowe usunięcie i zszycie łąkotki. A więc lecimy: Otoż 1,5 miesiąca na siłowni wykonując wykroki z obciążeniem złapałem uraz skrętny kolana,... Witam serdecznie, pytanie z zakresu urazów-ortopedycznych (kolana). Dodam na początku, że kilka lat temu miałem rekonstrukcję ACL częściowe usunięcie i zszycie łąkotki. A więc lecimy: Otoż 1,5 miesiąca na siłowni wykonując wykroki z obciążeniem złapałem uraz skrętny kolana, ponieważ następnego dnia, w okolicy jamy stawowej pojawiło się widoczne zaczerwienienie i sroooogi ból. Ból utrzymywał się przez około 3 tygodnie - w tym czasie wykonałem USG które wykazało naderwanie więzadła pobocznego I stopnia, oraz mięśni przyczepu - łąkotka przyśrodkowa w normie. Jak ból minął po miesiącu, tak zauważyłem, że w kolanie jednak coś mi strzela w obrębie jamy stawowej - to znaczy przeskakuje, przy rotacji zewnętrznej - bez bólu. Wykonałem więc rezonans (1,5T) i oto on: S/p rekonstrukcji ACL. Graft o zachowanej ciągłości na całej długości o nieco niejednorodnym sygnale. Niewielka ilość płynu wokół graftu w kanale udowym i piszczelowym. W okolicy końca udowego graftu widoczny jest niskosygnałowy obszar odpowiadający elementowi mocującemu graft. Więzadło krzyżowe tylne o prawidłowym sygnale i ciągłości włókien. Więzadło poboczne piszczelowe, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgno mięśnia podkolanowego o zachowanej ciągłości włókien i prawidłowym sygnale. Więzadło poboczne przyśrodkowe o zachowanej ciągłości w zakresie przyczepu udowego o nieco niejednorodnym sygnale, w otoczeniu widoczny płyn - cechy uszkodzenia I stopnia. Wysokość i sygnał łąkotek nie wykazują zmian. Róg przedni i trzon łąkotki przyśrodkowej o prawidłowym sygnale, w zakresie rogu tylnego łakotki przyśrodkowej widoczne są strefy niejednorodnie podwyższonego sygnału, ale bez ewidentnej szczeliny pęknięcia - odpowiadają zmianom po szyciu MM lub obszarom zwyrodnienia wewnątrzłąkotkowego. Chrząstka stawowa o prawidłowej grubości, brak zmian zwyrodnieniowych. Troczki rzepki, rzepka i reszta rzeczy - w porządku. Niewielka strefa podwyższonego sygnału (we wszystkich sekwencjach) w brzuścu mięśnia dwugłowego uda tuż przed jego przyczepem dystalnym - może odpowiadać krwiakowi pourazowemu. I teraz do państwa pytanie, czy to możliwe - jak mówiło już moich 2 lekarzy sportowych, że widoczne przeskakiwanie w kolanie jest wynikiem działania FAŁDU BŁONY maziowej, a nie uszkodzonej łąkotki? Czy mieliście Państwo podobne przykłady, gdzie to działanie fałdu naprawdę dało się mocno wyczuć (np. badaniem palpacyjnym, kiedy przy skręcie nogi w zgięciu w obszarze jamy stawowej "wyskakuje" pewna struktura). Aktualnie zalecono mi rehabilitację i wzmocnienie mięśni. Co sądzą jednak państwo o artroskopii diagnostycznej? Robić, czy czekać? A może zostałem już hipochondrykiem? Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedzi
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Gdzie i do jakiego szpitala mam się kierować, aby wykonać artroskopię kolana?

Dzień dobry. Miesiąc temu miałam wykonaną artroskopię kolana . Mam usuniętą łąkotkę boczną oraz przednie więzadło Acl. W Poznańskim szpitalu dostałam termin na 2025 rok. Mój ortopeda mówi,że to stanowczo za późno. Gdzie i do jakiego szpitala mam w takim razie się kierować. Dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Proszę o interpretację badania MRI u 21-latka

Witam serdecznie, pytanie z zakresu urazów-ortopedycznych (po urazie skrętnym kolana). Prosiłbym o interpretację wyników badania MRI i tego, czy będę mógł wrócić do uprawiania sportu (nic gwałtownego - tylko siłownia), ponieważ wizytę mam dopiero za 6 tygodni, a ja... Witam serdecznie, pytanie z zakresu urazów-ortopedycznych (po urazie skrętnym kolana). Prosiłbym o interpretację wyników badania MRI i tego, czy będę mógł wrócić do uprawiania sportu (nic gwałtownego - tylko siłownia), ponieważ wizytę mam dopiero za 6 tygodni, a ja już z powodu stresu nie wyrabiam w życiu codziennym (nie ma nic gorszego niż niepewna przyszłość dla młodego sportowca). Dodam na początku, że 3 lata temu miałem rekonstrukcję ACL częściowe usunięcie i zszycie łąkotki. A oto opis: S/p rekonstrukcji ACL Graft o zachowanej ciągłości na całej długości o nieco niejednorodnym sygnale w miejscach przyczepu udowego i piszczelowego, poza tym sygnał jednolicie niski we wszystkich sekwencjach. Niewielka ilość płynu wokół graftu w kanale udowym i piszczelowym. W okolicy końca udowego graftu widoczny jest niskosygnałowy obszar odpowiadający elementowi mocującemu graft. Więzadło krzyżowe tylne o prawidłowym sygnale i ciągłości włókien. Więzadło poboczne piszczelowe, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgno mięśnia podkolanowego o zachowanej ciągłości włókien i prawidłowym sygnale. Więzadło poboczne przyśrodkowe o zachowanej ciągłości w zakresie przyczepu udowego o nieco niejednorodnym sygnale, w otoczeniu widoczny płyn - cechy uszkodzenia I stopnia. Wysokość i sygnał łąkotek nie wykazują zmian. Róg przedni i trzon łąkotki przyśrodkowej o prawidłowym sygnale, w zakresie rogu tylnego łakotki przyśrodkowej widoczne są strefy niejednorodnie podwyższonego sygnału, ale bez ewidentnej szczeliny pęknięcia - odpowiadają zmianom po szyciu MM lub obszarom zwyrodnienia wewnątrzłąkotkowego. Chrząstka stawowa o prawidłowej grubości, brak zmian zwyrodnieniowych. Troczki rzepki, rzepka i reszta rzeczy - w porządku. Niewielka strefa podwyższonego sygnału (we wszystkich sekwencjach) w brzuścu mięśnia dwugłowego uda tuż przed jego przyczepem dystalnym - może odpowiadać krwiakowi pourazowemu. Poza tym sygnał struktur kostnych oraz tkanek miękkich w granicach przyjętych norm. Od siebie dodam, że jestem już 2 miesiące po urazie i na razie staram się odbudować mięśnie, ponieważ tych utraciłem sporo na udzie, a kolano wciąż nie jest do końca stabilne. Czy sądzą Państwo, że uda mi się wrócić z tym opisem do normalnej sprawności? Jestem młodym człowiekiem - 21 lat, i naprawdę żałowałbym, jeżeli zrobiłbym sobie coś nieodwracalnego przez zbyt wygórowane ambicje. Pozdrawiam i czekam z nadzieją na odpowiedzi
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy konieczne jest przeszczepienie łąkotki?

Dzień dobry. Mam pytanie gdzie wykonać zabieg przeszczepu łąkotki bocznej (na NFZ w województwie wielkopolskim),oraz rekonstrukcję więzadła acl. Miałam niedawno artroskopię w którym stwierdzono uszkodzenie łąkotki bocznej, zerwanie więzadła krzyzowego przedniego,chondromalacja 2 kłykcia bocznego kości udowej i piszczelowej. Czy taki zabieg jest konieczny? Co się stanie w przypadku jego niewykonania
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak długo trzeba czekać na przeszczep łąkotki bocznej oraz rekonstrukcję ACL?

Dzień dobry. Który z obecnych tu lekarzy Ortopedów podejmie się w miarę szybkim terminie przeszczepu łąkotki bocznej oraz rekonstrukcji ACL. Termin takiej operacji mam za 7 lat. Mój ortopeda stwierdził,że wtedy będzie już stanowczo za późno. Dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mam wykonać atroskopię?

Witam serdecznie, pytanie z zakresu urazów-ortopedycznych (kolana). Dodam na początku, że kilka lat temu miałem rekonstrukcję ACL częściowe usunięcie i zszycie łąkotki. A więc lecimy: Otoż 1,5 miesiąca na siłowni wykonując wykroki z obciążeniem złapałem uraz skrętny kolana,... Witam serdecznie, pytanie z zakresu urazów-ortopedycznych (kolana). Dodam na początku, że kilka lat temu miałem rekonstrukcję ACL częściowe usunięcie i zszycie łąkotki. A więc lecimy: Otoż 1,5 miesiąca na siłowni wykonując wykroki z obciążeniem złapałem uraz skrętny kolana, ponieważ następnego dnia, w okolicy jamy stawowej pojawiło się widoczne zaczerwienienie i sroooogi ból. Ból utrzymywał się przez około 3 tygodnie - w tym czasie wykonałem USG które wykazało naderwanie więzadła pobocznego I stopnia, oraz mięśni przyczepu - łąkotka przyśrodkowa w normie. Jak ból minął po miesiącu, tak zauważyłem, że w kolanie jednak coś mi strzela w obrębie jamy stawowej - to znaczy przeskakuje, przy rotacji zewnętrznej - bez bólu. Wykonałem więc rezonans (1,5T) i oto on: S/p rekonstrukcji ACL. Graft o zachowanej ciągłości na całej długości o nieco niejednorodnym sygnale. Niewielka ilość płynu wokół graftu w kanale udowym i piszczelowym. W okolicy końca udowego graftu widoczny jest niskosygnałowy obszar odpowiadający elementowi mocującemu graft. Więzadło krzyżowe tylne o prawidłowym sygnale i ciągłości włókien. Więzadło poboczne piszczelowe, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgno mięśnia podkolanowego o zachowanej ciągłości włókien i prawidłowym sygnale. Więzadło poboczne przyśrodkowe o zachowanej ciągłości w zakresie przyczepu udowego o nieco niejednorodnym sygnale, w otoczeniu widoczny płyn - cechy uszkodzenia I stopnia. Wysokość i sygnał łąkotek nie wykazują zmian. Róg przedni i trzon łąkotki przyśrodkowej o prawidłowym sygnale, w zakresie rogu tylnego łakotki przyśrodkowej widoczne są strefy niejednorodnie podwyższonego sygnału, ale bez ewidentnej szczeliny pęknięcia - odpowiadają zmianom po szyciu MM lub obszarom zwyrodnienia wewnątrzłąkotkowego. Chrząstka stawowa o prawidłowej grubości, brak zmian zwyrodnieniowych. Troczki rzepki, rzepka i reszta rzeczy - w porządku. Niewielka strefa podwyższonego sygnału (we wszystkich sekwencjach) w brzuścu mięśnia dwugłowego uda tuż przed jego przyczepem dystalnym - może odpowiadać krwiakowi pourazowemu. I teraz do państwa pytanie, czy to możliwe - jak mówiło już moich 2 lekarzy sportowych, że widoczne przeskakiwanie w kolanie jest wynikiem działania FAŁDU BŁONY maziowej, a nie uszkodzonej łąkotki? Czy mieliście Państwo podobne przykłady, gdzie to działanie fałdu naprawdę dało się mocno wyczuć (np. badaniem palpacyjnym, kiedy przy skręcie nogi w zgięciu w obszarze jamy stawowej "wyskakuje" pewna struktura). Aktualnie zalecono mi rehabilitację i wzmocnienie mięśni. Co sądzą jednak państwo o artroskopii diagnostycznej? Robić, czy czekać? A może zostałem już hipochondrykiem? Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedzi
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Interpretacja opisu MR łąkotki

Proszę o analizę wyniku MR. Łąkotki w wykonanym badaniu bez chętnych uszkodzeń. Stwierdza się natomiast umiarkowane obrzękowe zgrubienie i zatarty tylny obrys przyczepu piszczelowego i odcinka środkowego ACL, bez przerwania ciągłości więzadła. Ku przodowi od przyczepu piszczelowego ACL zgromadził się... Proszę o analizę wyniku MR. Łąkotki w wykonanym badaniu bez chętnych uszkodzeń. Stwierdza się natomiast umiarkowane obrzękowe zgrubienie i zatarty tylny obrys przyczepu piszczelowego i odcinka środkowego ACL, bez przerwania ciągłości więzadła. Ku przodowi od przyczepu piszczelowego ACL zgromadził się niewielki zbiornik płynu. PCL z drobnymi wzdłużnymi ogniskami uszkodzenia w odcinku środkowym i części bliższej, poza tym prawidłowy. Rzepka typ II według Wiberga podwichnieta do boku ok 5mm. Umiarkowane zgrubienie przyczepu rzepkowego ścięgna mięśnia czworogłowego uda i końca bliższego więzadła właściwego rzepki. Ciało Hoffy i ciało tłuszczowe nadrzepkowe prawidłowe. Struktury dołu podkolanowego prawidłowe.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy taki opis może sugerować uszkodzenie kolana?

Witam! We wrześniu 2017 roku w trakcie wykonywania pracy wychyliłem lewą nogę do przodu jednocześnie zapierając się na prawym kolanie. Wówczas to poczułem przeszywający trzask, a w następstwie tego ostry ból po zewnętrznej stronie prawego kolana. W ciągu następnych... Witam! We wrześniu 2017 roku w trakcie wykonywania pracy wychyliłem lewą nogę do przodu jednocześnie zapierając się na prawym kolanie. Wówczas to poczułem przeszywający trzask, a w następstwie tego ostry ból po zewnętrznej stronie prawego kolana. W ciągu następnych kilku dni miałem problem przy zdejmowaniu buta, wyproście nogi lub zginaniu jej. Po upływie kilku miesięcy mogłem zakładać buta na prawą nogę lecz w dalszym ciągu po przejściu czasami niewielkiego dystansu pojawia się sztywnienie i zwiększony ból promieniujący w dół prawego kolana. Lekarz ortopeda po przeprowadzonym badaniu USG we wrześniu br. stwierdził: "W obrazie ultrasonograficznym prawego stawu kolanowego stwierdza się w obrębie rogu tylnego i części tylnej ML szczelinowate pęknięcie, które w badaniu dynamicznym ulega wyraźnemu poszerzeniu. W obrębie kłykcia kości udowej prawej chondomalacja III. MM, MPFL, LPFL, MCL, LCL, ITT, PFJ, pozostałe pokrywy chrzęstne dostępe w badaniu zmian w USG nie wskazują. Zachyłek nadrzepkowy, kaletki podrzepkowej, podrzepkowa brzuchato-półbłoniasta wolne od wysięku." W konsekwencji czego zakwalifikował mnie do leczenia operacyjnego - artroskopowej meniscektomii łąkotki bocznej. W trakcie oczekiwania na zabieg postanowiłem skonsultować się jeszcze z innym ortopedą który to skierował mnie na powtórne badanie USG tego stawu. W czasie powtórnie przeprowadzonego badania USG lekarz ortopeda radiolog stwierdził brak zmian w tym stawie kolanowym i wykluczył uszkodzenie łąkotki. Lekarz kierujący dodatkowo skierował mnie na badanie rezonansu magnetycznego prawego kolana. Termin tego badania mam na 15 grudnia, więc muszę czekać na jego wynik. Kolano w dalszy ciągu przy jego obciążaniu lub dłuższym chodzeniu mocno mnie boli. W okolicy przyczepu głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczny obszar wielotorbielowaty o śr. ok. 18mm - może sugerować obecność częściowego W trakcie trwania dolegliwości bólowych po urazie w prawym stawie kolanowym zacząłem dodatkowo obciążać swoje lewy staw kolanowy, który to w kwietniu br.zaczął bardzo boleć. Po wizycie w gabinecie ortopedycznym, przeprowadzonym badaniu rezonansu magnetycznego na które to zostałem skierowany z tego gabinetu wykazało w październiku br taki obraz: "Badanie MR stawu kolanowego lewego w sekwencji SE w obrazach T1 i T@ zależnych oraz PDW, Spair w projekcji poprzecznej, strzałkowej i czołowej. W okolicy przyczepu głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczny obszar wielotorbielowaty o śr. ok. 18mm - może sugerować obecność częściowego uszkodzenia(tło pourazowe?). Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości i niezmienionej intensywności sygnału. Szpara stawu kolanowego, szczególnie od strony przyśrodkowej jest nieco węższa. Łąkotka przyśrodkowa jest ścieńczała z obecnością pasmowatych obszarów o wyższym sygnale, głównie w obrębie rogu tylnego - obraz przemawia za uszkodzeniem, w badaniu bez ewidencyjnych cech przerwania ciągłości. Łąkotka boczna nieco ścieńczała o niezmienionym sygnale. Więzadła poboczne niezmienione. Ognisk obrzęku szpiku w ujętym fragmencie kośćca nie uwidoczniono. W obrębie końca dalszego trzonu kości udowej widoczny jest obszar o wym. 12x6mm w przekroju czołowym o niskim sygnale w obrazach T1 i T2 zależnych - obraz może odpowiadać obecności drobnego chrzęstniaka śródkostnego" Dodam tylko że dolegliwości lewego kolana trochę zmalały i nie odczuwam ich już tak mocno jak jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Proszę o możliwą ocenę wyników przeprowadzonych dotychczas badań obydwu stawów kolanowych ponieważ na chwilę obecną nie wiem czy potrzebna jest ingerencja inwazyjna w postaci artroskopii któregoś ze stawów kolanowych, a bardzo martwi mnie cała sytuacja z bolącym prawym kolanem.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Interpretacja MRI kolana

Dzień dobry! Mam takie pytanie. W 2012 r. miałam uraz kolana (częściowe rozerwanie przedniego więzadła krzyżowego oraz łąkotki wewnętrznej). W 2014 r. ponowne uszkodzenie łąkotki, w związku z czym przeprowadzona artroskopia (usunięcie kawałku łąkotki). Zwróciłam się do ortopedy z powodu... Dzień dobry! Mam takie pytanie. W 2012 r. miałam uraz kolana (częściowe rozerwanie przedniego więzadła krzyżowego oraz łąkotki wewnętrznej). W 2014 r. ponowne uszkodzenie łąkotki, w związku z czym przeprowadzona artroskopia (usunięcie kawałku łąkotki). Zwróciłam się do ortopedy z powodu sporadycznych obrzęków kolana, bólu, innym razem czuć było że staw niestabilny. Otrzymałam skierowanie na MRI. Niżej podaje wynik MRI: ACL- widoczne jest zachowane nieregularne pasmo tkankowe w przebiegu ACL odpowiadające zapewne pęczkowi przednio-przyśrodkowemu po przebytym uszkodzeniu częściowym. Nie widzę pęczka tylnobocznego ale też nie widzę jego kikuta Wskazana ponowna ocena po uzupełnieniu danych klinicznych. MM- wąska zapewne po opracowaniu brzegu wolnego. Poza tym bez cech uszkodzenia. Poza tym: Umiarkowanie zwiększona ilość płynu w stawie. Chrząstka stawowa przedziałów bocznego, przyśrodkowego i rzepkowo-udowego o zachowanej wysokości i gładkiej powierzchni. ML-prawidłowa. PCL- nadmiernie uwypukla się do tyłu. LCL, MCL, pasmo biodrowo-piszczelowe, ścięgno m. podkolanowego, bez zmian. Rzepka typu I w/g Wiberga, bez lateralizacji, wysoko ustawiona (chrząstki stawowe z minimalnym kontaktem w pozycji wyprostnej), bez zmian w strukturze kostnej i zmian II-IV st chrząstce stawowej. Spłaszczona powierzchnia stawowa kłykci udowych, mały kłykieć przyśrodkowy. TT-TG 8mm. Troczki rzepki, więzadło rzepki i ścięgno m. czworogłowego uda bez zmian. Okolica dołu podkolanowego bez zmian. Wn; ACL z cechami przebytego częściowego uszkodzenia, wąska MM zapewne po operacji-brak danych o zakresie. Cechy dysplazji stawu rzepkowo-udowego. Co w takiej sytuacji jest zalecane?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy taki wynik badania jest dla mnie poważny?

Witam, Co oznacza regresja obrzęku w zakresie kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej. Nieco bardziej nasilone zmiany przeciążeniowe w zakresie łąkotki bocznej, zmiany przeciążeniowe więzadła pobocznego bocznego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Wysięk w stawie kolanowym na USG - jak wygląda dalsze leczenie?

Wynik USG "Wysięk w stawie kolanowym gr. Maks. 12,85 mm w schyłku nadrzepkowym. Troczki rzepki i pasmo biodrowo - piszczelowe w normie. Drobne cechy entezopatii poza tym więzadło rzepki, ścięgno mięśnia 4-ego uda bez zmian. Łąkotka przyśrodkowa, boczna niejednirodne-cechy uszkodzenia... Wynik USG "Wysięk w stawie kolanowym gr. Maks. 12,85 mm w schyłku nadrzepkowym. Troczki rzepki i pasmo biodrowo - piszczelowe w normie. Drobne cechy entezopatii poza tym więzadło rzepki, ścięgno mięśnia 4-ego uda bez zmian. Łąkotka przyśrodkowa, boczna niejednirodne-cechy uszkodzenia /degeneracji. ". Chciałam się dowiedzieć jak może wyglądać dalsze leczenie, czy konieczny będzie jakiś zabieg?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy konieczne jest stosowanie kwasu hialuronowego w leczeniu kolana?

Czy mógłby się Pan jednoznacznie wypowiedzieć w kwestii zasadności stosowania leczenia zastrzykami kwasu hialuronowego w celu leczenia uszkodzenia łąkotki bocznej polegającego na jej pęknięciu ( stwierdzono szczelinę przy badaniu usg). Prawdopodobnie na skutek urazu ( kilkakrotnie silnie uderzyłam się w... Czy mógłby się Pan jednoznacznie wypowiedzieć w kwestii zasadności stosowania leczenia zastrzykami kwasu hialuronowego w celu leczenia uszkodzenia łąkotki bocznej polegającego na jej pęknięciu ( stwierdzono szczelinę przy badaniu usg). Prawdopodobnie na skutek urazu ( kilkakrotnie silnie uderzyłam się w tym miejscu o kant wanny).Dolegliwości bólowe nasilają się po jeździe na rowerze i na nartach.Mam 64 lata.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik badania kolana 44-latki?

cechy przebytego uszkodzenia (obrzęk i zmiany bliznowate) bliższej części MCL.Zaznaczony obrzęk ACL.W obrębie rogu tylnego i częściowo trzonu ląkotki przyśrodkowej cechy uszkodzenia ,bez uchwytnych cech rozerwania, trzon łąkotki nieco wysuwany poza obrys kości.Obrzęk kaletki przedrzepkowej i przedpiszczelowej powierzchownej.Wnioski:uszkodzenie MCL,MM... cechy przebytego uszkodzenia (obrzęk i zmiany bliznowate) bliższej części MCL.Zaznaczony obrzęk ACL.W obrębie rogu tylnego i częściowo trzonu ląkotki przyśrodkowej cechy uszkodzenia ,bez uchwytnych cech rozerwania, trzon łąkotki nieco wysuwany poza obrys kości.Obrzęk kaletki przedrzepkowej i przedpiszczelowej powierzchownej.Wnioski:uszkodzenie MCL,MM i ACL.Chciałam się konkretnie zapytac o co chodzi z tym ACL i łąkotką.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
Patronaty