Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 3 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uszkodzenie więzadeł krzyżowych: Pytania do specjalistów

Co oznacza wynik MRI kolana prawego?

Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretację wyniku badania. Co mnie czeka? Jakie muszę przejść zabiegi? MRI kolana prawego. Badanie wykonano w obrazach T1, T2, PD i STIR w trzech plaszczyznach. Prawidlowy sygnał z cześci kostnych. Uszkodzenie I st więzadla krzyzowego... Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretację wyniku badania. Co mnie czeka? Jakie muszę przejść zabiegi? MRI kolana prawego. Badanie wykonano w obrazach T1, T2, PD i STIR w trzech plaszczyznach. Prawidlowy sygnał z cześci kostnych. Uszkodzenie I st więzadla krzyzowego przedniego. Wiezadło krzyżowe tylne, więzadła poboczne piszczelowe i strzałkowe, więzadlo rzepki i jej troczki oraz scięgna m. czworogłowego i podkolanowego w normie. Rozdarcie łakotki przyśrodkowej z przemieszczeniem jej fragmentu w okolice wynioslości miedzykłykciowej "raczka od wiadra" oraz dodatkowo skośna szczelina pęknięcia w rogu tylnym lączaca podstawe ląkotki z jej dolną powierzchnią. Łąkotka boczna prawidłowa. Staw rzepkowo-udowy prawidlowo ukształtowany. Wlaściwe ustawienie spoczynkowe rzepki. Chrzastki stawowe w obu przedzialach stawu kolanowego i w stawie rzepkowo-udowym w normie. Ilość płynu wewnątrzstawowo zwiększona do 1.1 cm. Okolica dolu podkolanowego wolna.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza ból pod kolanem podczas biegu?

Witam przy chodzeniu nie czuje żadnego bólu jednak gdy chce biegać po 100 metrach pojawia się ból pod kolanem co może być tego przyczyną . Tutaj mój rezonans lekarz powiedział że kolano jest stabilne i nie potrzeba na razie rekonstrukcji... Witam przy chodzeniu nie czuje żadnego bólu jednak gdy chce biegać po 100 metrach pojawia się ból pod kolanem co może być tego przyczyną . Tutaj mój rezonans lekarz powiedział że kolano jest stabilne i nie potrzeba na razie rekonstrukcji Więzadło krzyżowe przednie o nieco nieostrych obrysach i pasmowato wzmożonym sygnale w obrazach T1- i T2-zależnych (układ się poziomo nad wyniosłością międzykłykciową) - cechy uszkodzenia (zerwania włókien). W otoczeniu obecne obszary płynowe. Objaw PCL dodatni. Zwraca uwagę także nieco niejednorodny sygnał z bliższej części więzadła pobocznego bocznego — częściowe uszkodzenie. Więzadło krzyżowe tylne, więzadło poboczne przyśrodkowe, więzadło właściwe rzepki oraz rozcięgno mięśnia czworogłowego uda prawidłowe w obrazie MR. W zakresie rogów przednich obu łąkotek szczeliny pęknięcia. Zmiany degeneracyjne rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Chrząstki stawowe prawidłowej grubości, jednorodnego sygnału, o gładkich zarysach zewnętrznych. Ciało Hoffy o prawidłowym sygnale. Wewątrzstawowo oraz w kaletkach maziowych (zwłaszcza za- i okołorzepkowych) widoczna wzmożona ilość płynu. Poza tym części kostne stawu kolanowego i tkanki miękkie okołostawowe bez zmian o znaczeniu patologicznym. Jakieś rady ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie są interpretacje wyniku rezonansu kolana?

Witam mam pytanie dotyczące rezonansu, chodzi mi tu o interpretacje wyników które dostałem (nie miałem kiedy iść do lekarza, szkoła praca matura) ,,badanie MR kolana lewego wykonano w sekwencjach FSE (obraz T1-zal i PD-zal. FAT-SAT) FRFSE (obrazy T2-zal) w płaszczyznach... Witam mam pytanie dotyczące rezonansu, chodzi mi tu o interpretacje wyników które dostałem (nie miałem kiedy iść do lekarza, szkoła praca matura) ,,badanie MR kolana lewego wykonano w sekwencjach FSE (obraz T1-zal i PD-zal. FAT-SAT) FRFSE (obrazy T2-zal) w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych. Obrzęk/stłuczenie szpiku kostnego kłykci bocznych oraz brzeżnych części kłykci przyśrodkowych kości udowej i piszczelowej.Cechy znacznego, najpewniej całkowitego uszkodzenia więzadeł krzyżowych przedniego; nie można jednak z całą pewnością wykluczyć pojedynczych o prawidło zachowanej ciągłości wiązek więzadła. Pionowe podłużne pęknięcie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, przechodzące na tylną część trzonu. Rzepka typ rozwojowy II/III wg Wiberga. Chrząstka stawowa bocznej części o dyskretnie podwyższonym sygnale. Umiarkowana ilość wysięku w zachyłku nadrzepkowym, niewielka w jamie stawowej. Po za tym obraz obu łąkotek aparatu więzadłowego, chrząstki i jamy stawowej, struktur kostnych i mięsniowych kolana lewego prawidłowy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza taki wynik MR u 8-latka?

Dziecko 8 lat wynik MR Wg informacji ze skierowania-stan po odległym czasowo uszkodzenie proksymalnej części więzadła krzyżowego przedniego. W typowej lokalizacji więzadła krzyżowego przedniego stwierdza się typowy układ włókien o prawidłowym napięciu i prawidłowym kącie przebiegu , co mieści się... Dziecko 8 lat wynik MR Wg informacji ze skierowania-stan po odległym czasowo uszkodzenie proksymalnej części więzadła krzyżowego przedniego. W typowej lokalizacji więzadła krzyżowego przedniego stwierdza się typowy układ włókien o prawidłowym napięciu i prawidłowym kącie przebiegu , co mieści się w granicach normy dla obrazu więzadła . MR nie pozwala na pewną ocenę pod kątem udziału zmian bliznowatych w przypadku uszkodzeń więzadeł krzyżowych . Wskazana kliniczna ocena wydolności więzadła - brak danych z oceny. Dziecko narzeka na ból kolana i nie zgina nogi jak należy ma kłopoty z wejściem po schodach normalnie co robić
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy będzie potrzeba podawania kontrastu przy podejrzeniu uszkodzenia ACL?

Witam . Czy jeśli chce wykonać badanie kolana rezonansem magnetycznym gdyż jest podejrzenie uszkodzenia ACL to będzie potrzeba podawania kontrastu ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR kończyny?

Dostałem wynik RM kończyny dolnej, jestem mężczyzna, mam 30 lat, gram w piłkę nożną. Zwiększona ilośc płynu w zachyłku nadrzepkowym stawu kolanowego do ok. 10mm grubości, niewielki obrzęk bez nadmiernej ilości płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Pasma płynu wzdłuż zarysów troczka... Dostałem wynik RM kończyny dolnej, jestem mężczyzna, mam 30 lat, gram w piłkę nożną. Zwiększona ilośc płynu w zachyłku nadrzepkowym stawu kolanowego do ok. 10mm grubości, niewielki obrzęk bez nadmiernej ilości płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Pasma płynu wzdłuż zarysów troczka przyśrodkowego i więzadła pobocznego piszczelowego , obrzęk tkanek w okolicy gęsiej stopy. obrzęk torebki stawowej od strony przyśrodkowej. Troczek przyśrodkowy i więzadło poboczne piszczelowe ze zmianami degeneracyjnymi - jak po przebytym naderwaniu, w dystalnej części MCL torbiel/ ganglion średnicy 5mm i długości ok 3 cm. Rzepka prawidłowo położona w osi długiej kolana, z lateralizacją w pozycji badania o ok. 6mm. Chrząstka stawowa powierzchni bocznej rzepki z chondromalacją II stopnia. Chrząstka bruzdy międzykłykciowej w części centralnej na obszarze wielkości ok. 13x10 mm o nierównomiernie zredukowanej grubości z ubytkami sięgającymi warstwy korowej. Troczek boczny rzepki bez cech świeżych zmian urazowych. Ścięgno m. czworogłowego uda i więzadło właściwe rzepki prawidłowe. Ciało tłuszczowe Hoffy z niewielkim obrzękiem. Bez cech obrzęku szpiku o charakterze stłuczenia w częściach kostnych stawu kolanowego. Chrząstka powierzchni obciążanych kłykci kości udowej i piszczelowej bez widocznych ubytków. Łąkotki położone prawidłowo, boczna bez widocznych szczelin pęknięć. Łąkotka przyśrodkowa z cechami uszkodzenia II stopnia rogu tylnego. Więzadło krzyżowe przednie i tylne o zachowanej ciągłości , ACL nieco pogrubiałe i z odcinkowym podwyższeniem sygnału w przyczepie udowym jak po przebytym uszkodzeniu niskiego stopnia. Więzadło poboczne strzałkowe o zachowanej ciągłości; ścięgno m. podkolanowego z niewielkim podwyższeniem sygnału .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy przy takim wyniku rezonansu magnetycznego kolana konieczna będzie operacja?

witam czy mógłby ktoś przetłumaczyć mi wynik rezonansu magnetycznego kolana, czy będzie potrzebna operacja czy obejdzie się bez, nadmienię że mogę kolano wyprostować I zgiac do 70 stopni chodzę w ortezie bez kul i czuję się całkiem stabilnie od urazu... witam czy mógłby ktoś przetłumaczyć mi wynik rezonansu magnetycznego kolana, czy będzie potrzebna operacja czy obejdzie się bez, nadmienię że mogę kolano wyprostować I zgiac do 70 stopni chodzę w ortezie bez kul i czuję się całkiem stabilnie od urazu minęły 2 tygodnie a chodziłem już po 4 dniach a o to wynik rezonansu MR kolana prawego Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, TSE T2, PD i z FS, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych, parakoronalnych i poprzecznych, w warstwach o grubości 2.5, 3.5 i 4mm. Badanie obarczone artefaktami ruchowymi. Wzmożenie ilości płynu stawowego. W polu ACL widoczna jest struktura o zatartych zarysach i pośrednim sygnale- obraz MR odpowiada zerwaniu ACL. Więzadło poboczne piszczelowe o podwyższonym sygnale i poszerzonym, częściowo zatartym obrysie- cechy uszkodzenia MCL stopnia III/IV. Więzadło krzyżowe tylne i poboczne boczne prawidłowe W zakresie łąkotek stawowych zmian nie stwierdzono. Chrząstki stawowe, w tym chrząstka rzepki, w wykonanym badaniu MR zmian nie wykazują. Stłuczenie szpiku kostnego w kłykciu bocznym kości piszczelowej, ze zmiażdżeniem beleczek kostnych w części przynasadowo-nasadowej. Obrzęk tkanek miękkich w okolicy przedrzepkowej i wzdłuż przedniej powierzchni więzadła właściwego rzepki oraz niewielka ilość płynu wzdłuż troczka bocznego rzepki.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy ból może być spowodowany kolanem "szufladowym"?

Witam. Leczyle sie u ortopedy. Uraz kolana. Lekarz leczyl mnie jak na skrecone kolano. Wczoraj idac do pana doktora, z krzywa bolaca noga bo cale kolano leci mi do przodu. Ledwo chodze. Poruszam sie o kulach. A lekarz mi... Witam. Leczyle sie u ortopedy. Uraz kolana. Lekarz leczyl mnie jak na skrecone kolano. Wczoraj idac do pana doktora, z krzywa bolaca noga bo cale kolano leci mi do przodu. Ledwo chodze. Poruszam sie o kulach. A lekarz mi mowi ze on konczy moje leczenie. W miedzy czasie Pan doktor kazal zdjac orteze. Traktowal mnie caly czas jak by nic mi nie bylo. Twierdzil ze jestem dobra symulantka ze mnie nie boli a mowie ze boli. Po zdjeciu tej ortezy zaczela mnie dziwnie bolec stopa. Cos na zasadzie nerwobulu lub nie wiem jak to nazwac. Jak zlape stope stanowczo mocno jest wszystko ok. Wystarczy tylko ze moja stopa o coś musnie lub delikatnie ja dotkne , wtedy nastepuje przeszywajacy bol ktory budzi mnie kilka razy w nocy i trwa juz z tydzien. Panu doktorowi nie powiedziałam ponieważ pan doktor stwierdził wczoraj ze zakancza moje leczenie. Calkowicie zbil mnie z tropu. Porzucona bez lekarza i nie wiedzac co dalej bo to jednak noga cala w przodzie mnie boli kolano poszlam prywatnie do lekarza. Lekarz rozpoznal u mnie szuflade i wiezadlo krzyzowe ktore najprawdopodobniej do bedzie operacji. Dodam jeszcze ze lekarz ktory mnie prowadzil wczesniej nie zrobil mi zadnego badania dlatego udalam sie do dobrego i znanego wiekszosci specjalisty (pan Domżalski) i oprocz tylko skrecenia kolana rozpoznal rowniez Zlamany klykec ,zlamana nasada piszczeli, stluczone kolano z rozleglym mm. Zapomnialam wczoraj zapytac prywatnego lekarza o ten bol w stopie. Mam zalecenie noszenia poza domem ortezy ponownie. Mam wrazenie ze bol w stopie z kazdym dniem sie nasila. Dzis budzilam sie w nocy kilka razy. Co moge zastosowac na taki rodzaj bolu i czy moze byc spowodowany moim urazem ? Uraz trwa od maja przez upadek z wysokosci. Ortopeda dopiero za tydzien. Bol lewej stopy po zewnetrznej stronie. Bol dosc specyficzny
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Opis rezonansu magnetycznego - jak zinterpretować?

Witam proszę o interpretację wyników MR Więzadło krzyżowe przednie z cechami uszkodzenia częściowego, widoczne są pojedyncze wąskie o zachowane ciągłości włókna tego więzadła. Więzadła krzyżowe tylne i poboczne prawidłowe. Róg tylny łąkotki przysrodkowej z obecnością zmian degradacyjnych. Poza tym łąkotki... Witam proszę o interpretację wyników MR Więzadło krzyżowe przednie z cechami uszkodzenia częściowego, widoczne są pojedyncze wąskie o zachowane ciągłości włókna tego więzadła. Więzadła krzyżowe tylne i poboczne prawidłowe. Róg tylny łąkotki przysrodkowej z obecnością zmian degradacyjnych. Poza tym łąkotki o prawidłowym sygnale. Chrząstki stawowe prawidłowej grubości, jednorodnego sygnału, o gładkich zarysach zewnętrznych bez ubytków. W zachylkach zakrzepowych, w okolicy łąkotki bocznej znajduje się płyn. Wewnątrzstawowo w zachylkach zarzepkowych, głębokim rzepki, w okolicy brzegu bocznego łąkotki bocznej, wzdłuż więzadeł krzyżowych obecny płyn. Obszary obrzęku szpiku w klykciu bocznym kosci piszczelowej i udowej. Tkanki miękkie okolostawowe bez zmian o znaczeniu patologicznym.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MRI kolana u 28-latka?

Witam miałem robiony rezonans magnetyczny kolana. Stało się to podczas meczu piłki ręcznej wyskoczyl do rzutu po oddaniu rzutu wracałem do obrony i nagle poczułem jak mi coś strzelilo nie mogłem stanąć na nodze podeprzec się. Noga boli mnie przy... Witam miałem robiony rezonans magnetyczny kolana. Stało się to podczas meczu piłki ręcznej wyskoczyl do rzutu po oddaniu rzutu wracałem do obrony i nagle poczułem jak mi coś strzelilo nie mogłem stanąć na nodze podeprzec się. Noga boli mnie przy dłuższym wysiłku pod Rzepką i z tyłu kolana czasami nad Rzepką. Oto opis rezonansu magnetycznego DANE KLINICZNE: Stan po przebytym urazie skrętnym kolana. Niestabilność kolana. TECHNIKA BADANIA: Badanie MR stawu kolanowego lewego wykonano aparatem MR GE - Optima 360 Advance 1,5 T metodą FSE, STIR i GR w przekrojach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. OPIS: Poszerzony zarys więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło o podwyższonym sygnale, poszerzone ze słabo widoczną ciągłością włókien, co może odpowiadać stłuczeniu pourazowemu więzadła i uszkodzeniu części włókien. Więzadło krzyżowe tylne o zachowanym prawidłowym zarysie. Więzadła poboczne stawu prawidłowe. Łąkotki boczna i przyśrodkowa prawidłowe. W kłykciu przyśrodkowym kości udowej na tylnej części widoczny jest obszar o podwyższonym sygnale śr. do 14 mm odpowiadający obrzękowi pourazowemu szpiku. Chrząstki i powierzchnie stawowe w normie. Położenie rzepki prawidłowe. Śladowy wysięk w zachyłku nadrzepkowym. WNIOSKI: Stłuczenia ACL. Podejrzenie uszkodzenia niewielkiej części ACL
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy zerwane więzadło samo się zrośnie?

Witam Jestem 2 tyg po zabiegu zespolenia płytka hakowa i śrubami więzozrostu barkowego i jak na razie jest ok. Jednak jak zadałem lekarzowi pytanie czy coś jeszcze było uszkodzone (np. więzadło kruczo - obojczykowe) to odpowiedział tak więzadło było zerwane,... Witam Jestem 2 tyg po zabiegu zespolenia płytka hakowa i śrubami więzozrostu barkowego i jak na razie jest ok. Jednak jak zadałem lekarzowi pytanie czy coś jeszcze było uszkodzone (np. więzadło kruczo - obojczykowe) to odpowiedział tak więzadło było zerwane, ale że nie trzeba nic z tym robić bo się samo zrośnie. Niestety nie bardzo w to wierze, bo miałem wcześniej rekonstrukcję ACL i wiem, ze wiązadła same się nie zrastają. Jak to w końcu jest, możne lekarz odburkną mi coś na odczepnego, bo nie miał możliwości zrobić czegoś więcej, może faktycznie się zrośnie albo nie ma to większego znaczenia czy to wiązadło jest czy go nie ma?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR 41-latki?

prosze o interpretacje wyniku rezonansu Uwidocznione struktury kostne: osteofityczne zaostrzenie przednio-zewnętrznej krawędzi kłykcia przyśrodkowego kości udowej,ze ścieńczeniem chrząstki pokrywającej w tym rejonie i ze zmianami przeciązeniowymi oraz częściowym wysunięciem pozastawowym rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej. Poza tym elementy kostne kolana prawego... prosze o interpretacje wyniku rezonansu Uwidocznione struktury kostne: osteofityczne zaostrzenie przednio-zewnętrznej krawędzi kłykcia przyśrodkowego kości udowej,ze ścieńczeniem chrząstki pokrywającej w tym rejonie i ze zmianami przeciązeniowymi oraz częściowym wysunięciem pozastawowym rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej. Poza tym elementy kostne kolana prawego bez cech uszkodzenia, o prawidłowym sygnale. Płyn w jamie stawowej: niewielka ilość Łąkotki przyśrodkowa (MM) i boczna (LM): róg tylny MM oraz LM- bez cech uszkodzenia Więzadła krzyżowe (ACL, PCL) i poboczne (MCL, LCL): bez cech uszkodzenia Staw rzepkowo-udowy i aparat wyprostny: chondropatia II stopnia rzepki; poza tym bez patologii Dół podkolanowy wolny.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Żbikowski
Dr n. med. Piotr Żbikowski

Co oznacza wynik MR kolana 37-letniego mężczyzny?

Prosba o interpretacje wyników rezonansu magnetycznego kolana WNIOSKI: ACL zachowane. Uraz PCL III st. Złamanie głowy strzałki ze zmianami bliznowatymi po urazie LCL i więzadeł rogu tylno-bocznego. Niewielkie pęknięcie ML Opis calego badania: MR kolana lewego: WSKAZANIA: Stan po leczeniu... Prosba o interpretacje wyników rezonansu magnetycznego kolana WNIOSKI: ACL zachowane. Uraz PCL III st. Złamanie głowy strzałki ze zmianami bliznowatymi po urazie LCL i więzadeł rogu tylno-bocznego. Niewielkie pęknięcie ML Opis calego badania: MR kolana lewego: WSKAZANIA: Stan po leczeniu operacyjnym, złamaniu głowy strzałki. Podejrzenie uszkodzenia ACL . JAMA STAWU : Nieco zwiększona ilość płynu w stawie. Błona maziowa bez cech patologii. KOŚCI bez zmian podejrzanych. PRZEDZIAŁ PRZEDNI: Aparat wyprostny stawu kolanowego bez nieprawidłowości. Ciało tłuszczowe Hoffy , nadrzepkowe i przedudowe bez cech obrzęku. Rzepka typu I wg Wiberga. Wskaźnik I-S 1,01; TT-TG 10 mm; kąt chrzęstny bruzdy międzykłykciowej 140 st. Chrząstka stawowa SRU bez cech chondromalacji. PRZEDZIAŁ PRZYŚRODKOWY: Chrząstka stawowa bez cech chondromalacji. Łąkotka przyśrodkowa: kształt i położenie łąkotki zachowane; bez szczelin pęknięcia. Więzadło poboczne piszczelowe zachowane. PRZEDZIAŁ BOCZNY: Złamanie głowy strzałki - odłam wierzchołka strzałki śr. 5 mm przemieszczony ku górze o ok. 5 mm. Wokół tego złamania widoczna jest strefa obrzęku tkanek i zmian bliznowatych; do tego odłamu przyczepia się więzadło strzałkowo-podkolanowe (awulsja); do blizny tej wnikają włókna więzadła pobocznego strzałkowego (w trakcie gojenia). Ścięgno mięśnia dwugłowego uda również jest znacznie obrzęknięte, o zatartej strukturze, włączone w opisane zmiany bliznowate. Niewielka strefa obrzęku szpiku LTC - najpewniej stłuczenie. Dystalna część pasma biodrowo-piszczelowego i proksymalne przyczepy mięśni grupy przedniej podudzia pogrubiałe, niejednorodne, z obrzękiem okolicznych tkanek i drobnymi artefaktami metalicznymi (zmiany pooperacyjne). Chrząstka stawowa bez cech chondromalacji. Łąkotka boczna: niewielka awulsja przyczepu więzadła łąkotkowo-udowego Humpreya (podłużne naderwanie ma długość 8 mm); poza tym bez pęknięć, kształt i położenie łąkotki zachowane. WIĘZADŁA KRZYŻOWE : - Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości i napięciu, nieco obrzęknięte. - Nie stwierdzam pośrednich objawów niestabilności przedniej stawu kolanowego. - Więzadło krzyżowe tylne o przerwanej ciągłości (uszkodzenie całkowite lub subtotalne) - kikut proksymalny ma długość 23 mm, postrzępiony kikut dystalny 9 mm, bez większej retrakcji. DÓŁ PODKOLANOWY: Fizjologiczna ilość płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznaczają więzadła poboczne, więzadło właściwe rzepki i troczki?

Wykonano badanie MR lewego stawu kolanowego w płaszczyznach cor.,trans., sag. w sekwencjach TSE, w obrazach T1, T2 zależnych oraz PD oraz w celowanej płaszczyźnie na więzadło krzyżowe przednie. Częściowe uszkodzenie ACL z obrzękiem niewielkim więzadła. PCL zachowane. Wysokosygnałowe zmiany przeciążeniowe... Wykonano badanie MR lewego stawu kolanowego w płaszczyznach cor.,trans., sag. w sekwencjach TSE, w obrazach T1, T2 zależnych oraz PD oraz w celowanej płaszczyźnie na więzadło krzyżowe przednie. Częściowe uszkodzenie ACL z obrzękiem niewielkim więzadła. PCL zachowane. Wysokosygnałowe zmiany przeciążeniowe rogu tylnego MM bez ewidentnych pęknięć łąkotki. Cechy wgnieceniowego złamania przedniej krawędzi kłykcia bocznego kości piszczelowej. Rozlany niejednorodny obrzęk szpiku nasady tej kości. Podchrzęstne ognisko obrzęku również w kłykciu bocznym kości udowej. Złamania o nieregularnym przebiegu centralnej części chrząstki rzepki. Poza tym okrywa chrzęstna gładka. Wysięk w zachyłkach i przedziałach kolana grubości do 11mm. Obrzęk błony maziowej stawu. Wysięk w kaletce brzuchato-półbłoniastej i kaletce gęsiej stopki. Ścięgno mięśnia półbłoniastego odcinkowo obrzęknięte. Naciągnięcie mięśnia płaszczkowego i podkolanowego. Przekrwienie tkanki wiotkiej dołu podkolanowego oraz ciała tłuszczowego Hoffy. Więzadła poboczne, więzadło właściwe rzepki i troczki, ścięgno mięśnia czworogłowego, pasmo biodrowo-piszczelowe w dystalnym odcinku nie wykazują zmian. Co z tym robic
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR kolana 43-latka?

Proszę o pomoc w interpretacji rezonansu prawego kolana. Mężczyzna 43 lata. wizyta u lekarza w odległym terminie.. Łąkotka boczna bez widocznych zmian. W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej ogniska słabo ograniczone, głównie o przebiegu horyzontalnym, dochodzące częściowo do powierzchni torebkowej... Proszę o pomoc w interpretacji rezonansu prawego kolana. Mężczyzna 43 lata. wizyta u lekarza w odległym terminie.. Łąkotka boczna bez widocznych zmian. W rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej ogniska słabo ograniczone, głównie o przebiegu horyzontalnym, dochodzące częściowo do powierzchni torebkowej i powierzchni stawowych--na pograniczu z trzonek łąkotki. Część obwodowa rogu uwypuklona poza szparę stawową na ok 5mm, wokół łąkotki, wzdłuż powierzchni kłykcia udowego i piszczelowego ogniska plynowo- obrzękowe szerokości do ok 7 mm, modelujące więzadło pobocze przyśrodkowej. W rogu przednim łąkotki przyśrodkowej drobne ogniska uszkodzeń głównie środłąkotkowych. Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości z obrzekiem, jak w przypadku częściowego uszkodzenia, raczej zwyrodnieniowego. Więzadło krzyżowe tylne zachowanej ciągłości. Więzadła poboczne o zachowane ciągłości, przyśrodkowe z obrzekiem i niewielkim rozdwarstwieniem. Więzadło właściwe rzepki i ścięgno mięśnia czworoglowego uda w normie. W zachylku nadrzepkowym zwiększona ilość płynu-10 mm grubości. Rzepka w prawidłowym położeniu, chrząstki rzeki bez ewidentny h zmian, ocenę utrudniają artefakty ruchowe. Drobne scienczenia chrzastek stawowych kłykci przyśrodkowe h udowego i piszczelowego centralnie, możliwe drobne zmiany malacyjne stopnia II. W torebce stawowej nieco zwiększona ilość płynu. Ślad płynu w kaletce brzuchato-polbloniastej..
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie leczenie kolana powinno zostać podjęte?

Witam! W styczniu b.r. uległam wypadkowi, w którym uszkodziłam prawe kolano. Miałam założony gips na okres tygodnia. Później został wykonany rentgen ktory nie wykazał nieprawidłowości. Został zlecony rezonans na sierpień. Kolano boli mnie do tej pory i utrudnia mi... Witam! W styczniu b.r. uległam wypadkowi, w którym uszkodziłam prawe kolano. Miałam założony gips na okres tygodnia. Później został wykonany rentgen ktory nie wykazał nieprawidłowości. Został zlecony rezonans na sierpień. Kolano boli mnie do tej pory i utrudnia mi np. Wchodzenie/ schodzenie ze schodów A czasem i chodzenie. Wyniki rezonansu podaję poniżej: "Łękotki o prawidłowym kształcie i zachowanej ciągłości- bez cech uszkodzenia. Więzadła krzyżowe i poboczne oraz troczki rzepki i aparat ściągnisto-mięśniowy kolana prawego bez cech uszkodzenia. Rzepka silnie asymetryczna, typu III/dysplastyczna, w bocznym ustawieniu przylega ok. 1/2 wysokości do bloczka udowego. Wskaźnik Insall-Salvati wynosi 1. W górno-bocznej części rzepki, blisko krawędzi niewielki grzbietowy korowy ubytek średnicy ok. 4mm, chrząstka w tym miejscu zniekształcona. Poza tym chrząstka stawu kolanowego bez widocznych ubytków. Bloczek udowy dość płytki, kąt nachylenia powierzchni bocznej ok.13 stopni. Śladowa ilość plynu5w stawie. W dole podkolanowym nieprawidłowych struktur nie uwidoczniono." Moje pytanie jest następujące: Co lekarz po otrzymaniu tych wyników może zalecić? Podejrzewam że moje kolano nie kwalifikuje się do żadnej operacji, ale to co w takim razie mam zrobić żeby móc normalnie funkcjonować? Pozdrawiam serdecznie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy istnieje stabilizator umożliwiający bieganie przy niestabilności przyśrodkowej więzadła krzyżowego?

Dzień dobry. Zerwałem w lutym w kolanie więzadło krzyżowe przednie, tylne oraz mcl. Mcl się zrosło ale jest spora niestabilność przyśrodkowa. Czy istniej stabilizatory, których mógłbym używać do biegania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co zrobić w przypadku przewlekłej niestabilności kolana?

Witam. Mam 26 lat. Przewlekła niestabilność kolana. Zerwanie więzadeł 8 lat temu. 6 zabiegow. I dzis chondromalacja 4 st, zerwane więzadła krzyżowe ( 2krotnie zrywane chwile po zabiegach) zwyrodnienia stawu, uszkodzone łękotki. Czy jest szansa na powrot do zdrowia? Żaden lekarz nie chce mnie już operowac.. Prosze o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak zinterpretować wynik mr kolana?

Proszę o interpretację wyniku z mr kolana Cechy częściowo uszkodzenia odcinka bliższego więzadła krzyżowe go przedniego z zatarciem architektoniki w wyżej wymienionym odcinku przy zachowanej ciągłości Dużego stopnia ekstruzji ok,5 mmłąkitki bocznej Radialne uszkodzenie rogu tylnego łąkotki bocznej Powiększona kaletka brzuchato-półbłonniasta
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jaka jest interpretacja wyniku badania USG taty?

Witam, prosze o interpretację wyniku usg mojego taty, wizyta u ortopedy 08.05.2018 Stwierdza się masywny obrzęk tkanki podskórnej przedniego przedziału s. kolanowego. kaletka przedrzepkowa jest powiększona z umiark. ilością gęstej wydzieliny płynnej, a jej światło w przeważającej części wypełniają pogrubiałe... Witam, prosze o interpretację wyniku usg mojego taty, wizyta u ortopedy 08.05.2018 Stwierdza się masywny obrzęk tkanki podskórnej przedniego przedziału s. kolanowego. kaletka przedrzepkowa jest powiększona z umiark. ilością gęstej wydzieliny płynnej, a jej światło w przeważającej części wypełniają pogrubiałe fałdy błony maziowej. W CD w maziówce stwierdza się wyraźnie wzmożony przepływ- do różnicowania z chorob. układowymi. Ponadto w kaletce uwidoczniono kilka zmineralizowanych ognisk bliznowatych sugerujących proces przewlekły. W zachyłku nadrzepkowym oraz bocznym zachyłku st. kolan. stwierdza się zwiększoną ilość płynu. W przyczepie ścięgna m. czworogłowego uda widoczne zmiany bliznowate po przebytym urazie I st. Więzadła krzyżowe bez ewid. cech uszkodzenia. Łąkotki w zakresie możliwym do oceny bez świeżych zmian urazowych. Stwierdza się lateralizację rzepki pogłębiającą sie czynnościowo. M.K.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
portal.abczdrowie.pl
Patronaty