Błędy w diecie Montignaca

Jakie są błędy występujące w diecie Montignaca?
ponad rok temu

Witam. Założeniem diety Montignaca jest spożywanie produktów o jak najniższym indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny (IG) określa jak poszczególne produkty węglowodanowe wpływają na podwyższenie poziomu cukru we krwi.
Montignac wyróżnia produkty o niskim IG

Witam,

Osoby, które stosują tę dietę uczą się prawidłowych nawyków, czyli np. doboru produktów, odstępów między posiłkami, rezygnują z niewłaściwych nawyków żywieniowych. Jednak zdarzają się również błędy. Najczęściej jest to brak zastosowania się do zasad diety, nieprzestrzeganie prawidłowego IG produktów, które są dozwolone.

Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Szanowna Pani,
w diecie Montignaca nie ma błędów, o ile postępujemy zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Jest dietą polecaną przez lekarzy Diabetologów, aczkolwiek nie wszyscy dietetycy za nią przepadają. Powodem jest indywidualna dla każdego pacjenta odpowiedź na wzrost poziomu insuliny po spożyciu węglowodanów jak również m.in. temperatura spożywanych produktów np. ziemniaki gorące mają wyższy IG niż te same ziemniaki spożyte w temp. pokojowej. Ostatnie badania wykazały, że stosowanie diety niskich IG nie wpływa znacząco na spadek wagi. Przy redukcji wagi potrzebujemy diety która zawiera ograniczoną, odpowiednią dla naszego organizmu ilość kalorii i składników pokarmowych. Nie zapominajmy o ruchu.