Blokada wewnętrzna podczas rozmowy

Podczas rozmowy z drugą osobą, nie zawsze ale często występuje u mnie coś w rodzaju strachu przed porażką. Blokuje mnie to przed powiedzeniem tego co czuje, nie potrafię wyrazić swoich emocji. Nie raz zdarza się, że nie umiem zachować się w danej sytuacji a wtedy obwiniam się za to. Bardzo przeszkadza mi to w codzienny życiu i jest to powodem i częstego załamywania się, popadania w dołek.. Odczuwam brak akceptacji i zrozumienia. Często przebywam sam, ale dobrze się wtedy czuje.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych?

Depresja to choroba, która jeśli nie będzie leczona, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Strach przed porażką, o którym Pan pisze można wyobrazić sobie jako efekt działania Wewnętrzego Krytyka, który stale przygląda się Pana zamiarom i poczynaniom. Wewnętrzny Krytyk nie dodaje nam odwagi, wręcz przeciwnie, osłabia nas i demotywuje. Proszę - na dobry początek - wsłuchać się w swój monolog wewnętrzny, czyli w to, co Pan sam do siebie mówi w opisanych przez siebie chwilach. Czy mówi Pan wtedy do siebie w sposób wyrozumiały i opiekuńczy, czy krytykujący i bezlitosny? Jeśli to drugie - proszę starać się zmienić słowa monologu wewnętrznego, z krytykujących, na wspierające. Zamiast mówić do siebie - "Ale jestem beznadziejny", proszę spróbować czegoś w rodzaju "Pomimo tego, że nie wiem, jak się teraz zachować, nadal jestem wartościowym człowiekiem". Tyle mogę zaproponować na dobry początek :). Życzę powodzenia!

0
Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice
44 poziom zaufania

Sporo ludzi miewa podobne problemy. Najlepiej w takim wypadku skorzystać z profesjonalnej pomocy, żeby odkryć przyczyny takiej blokady. Często traktujemy siebie tak, jak byliśmy traktowani w przeszłości przez bliskie osoby. Zastanów się czyjej akceptacji Ci zabrakło?
Przyjrzyj się, w jakich sytuacjach masz tę blokadę, przy jakich osobach. Może coś je łączy?
Kiedy następnym razem ją poczujesz, zatrzymaj się i zbadaj jaka myśl Ci przychodzi do głowy. Czym straszy Cię wtedy Twoja wyobraźnia? Zapamiętaj to i przemyśl potem na spokojnie. Spytaj swojego rozsądku, na ile to, co sobie wyobraziłeś, faktycznie mogłoby się wydarzyć a na ile strach ma wielkie oczy.

Ten sposób bynajmniej nie zastąpi terapii, ale regularnie stosowany może Ci pomóc nad tym panować.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty