Brak chęci do zmian

A z czego może wynikać nie chęć do zmian. Strasznie nie lubię zmian bo wiąże się to z potrzebą nowego przystosowywania się do warunków. Nie wiem czego tak mam ale nigdy nie lubiłem nic zmieniać. Niektórzy ludzie wręcz kochają zmiany a u mnie to zawsze ciężko było w tej kwestii co może być tego przyczyną? z góry dzienkuję za odpowiedz, Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Ludzie różnią się między sobą cechami temperamentu i osobowości - to naturalne. Niektórzy z nas mają większe, a niektórzy mniejsze zapotrzebowanie na bodźce. Jedni są bardziej, a inni mniej wytrzymali lub ruchliwi. Takie różnice cech można obserwować już u niemowląt i małych dzieci. Niektóre są ciche, spokojne, a inne szybko się nudzą, potrzebują ciągłych atrakcji. W procesie dorastania, wychowania, życiu w rodzinie, relacji z rodzicami, edukacji szkolnej, wchodząc w relacje społeczne, związki itp. powstają i utrwalają się kolejne nasze cechy - np. sumienność, ekstrawersja, pobudliwość, skłonność do dużej aktywności, ryzykanctwa lub introwersja, refleksyjność. Pana cechy mogą być całkowicie zdrowe, prawidłowe i może Pan szukać sposobu wykorzystania ich jako swoich atutów, np. wybierając taki zawód, w którym stałość, stabilność, uporządkowanie, spokój są konieczne. Jeśli jednak uważa Pan, że Pana cechy utrudniają lub uniemożliwiają Panu życie, jest Pan z ich powodu nieszczęśliwi, czuje Pan, że traci wiele okazji - polecam podjęcie psychoterapii. Psychoterapia jest procesem, w którym z pomocą terapeuty lepiej poznajemy siebie i swoją osobowość, mechanizmy, które ukształtowały nasze cechy, a także pracujemy nad zmianą niechcianych zachowań.

Pozdrawiam!

Witam
Ludzie różnią się między sobą jeśli chodzi o gotowość do zmian w swoim życiu, o zdolność do przystosowywania się do nowych warunków. Powody dla których Pan nie lubi zmian mogą być różne : mogą one wynikać z predyspozycji osobowościowych ( np. lękowych), z procesu wychowawczego( np. nie zachęcano lub wręcz zniechęcano Pana do podejmowania różnorodnych aktywności, nadmiernie krytykowano podejmowane przez Pana próby), Pana życie przebiegało w sposób, który nie wymuszał na Panu dokonywania zmian ( nie doświadczał Pan trudności jak i satysfakcji z tym związanych).
Może Pan porozmawiać o tym szczegółowo z psychologiem.
pozdrawiam
Ludmiła Kulikowska-Kubiak