Jak znaleźć przyjaciół i przestać być introwertykiem?

Jestem introwerykiem (chlopak)mam 18lat.Chciałbym znaleźć przyjaciela, ale nie potrafię.zawsze mnie chwyta strach gdy mam z kimś rozmawiac a gdy juz dojdzie do rozmowy to nie potrafię znaleźć tematu.Proszę o pomoc.Jak mogę znaleźć przyjaciół i przestać być introweryczny?

Warto porozmawiać ze specjalistą psychologiem,szczególnie skuteczna moze być terapia poznawczo-behawioralna. Zachęcam również do zainteresowania się metodą EEG biofeedback która skutecznie obniża lęk i niweluje zaburzenia związane z kontaktami społecznymi.

Jeżeli strach paraliżuje Cię i przeszkadza w nawiązywaniu kontaktów, może to być objawem rozwijającej się fobii społecznej. Jeśli tak jest, warto wybrać się do psychologa, z którym przepracujecie wspólnie problem.
Dobrym wstępem do nawiązywania relacji z innymi jest samoanaliza-co lubię robić, co sprawia mi przyjemność, na czym się znam, o czym chciałbym się więcej dowiedzieć itd. Po takiej "selekcji" tematów do rozmowy polecam przeprowadzić sobie krótką wizualizację rozmowy-wyobrazić sobie w jaki sposób przeprowadzasz rozmowę, jak wyglądasz, co mówisz. W ten sposób niejako mózg będzie ćwiczył takie sytuacje społeczne, dzięki czemu nie będą one nowe, a co za tym idzie-będą mniej stresujące. Powodzenia!

Dzień dobry!

Ludzie naturalnie różnią się między sobą różnymi cechami, m.in. poziomem introwersji/ ekstrawersji. W dużym stopniu są te cechy stałe przez całe życie.
Introwersja ma wiele zalet i warto przede wszystkim polubić i zaakceptować siebie, podnieść swoją samoocenę.
Drogą zmiany nawyków i zachowań, lepszego rozumienia siebie i pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami, a także radzenia sobie z lękiem w relacjach z ludźmi jest psychoterapia.
Może Pan zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!