Brak emocji u przyjaciółki

Mam taką bliską koleżankę,spędzamy każdy wolny czas razem,3 miesiące temu zmarła moja mama,więc teraz mam tylko te koleżankę,tylko ona nie umie mnie pocieszać,jak płaczę ona nic nie mówi,jak potrzebuje jej wsparcia,dobrego słowa ona milczy,rozmawiałam z nią kilka razy zawsze odpowiada mi to samo,że ma taki charakter że nie umie pocieszać,że nie ma emocji,że posiedzi ze mną w każdy mój gorszy dzień tak jest,ale nie umie nic więcej dać z siebie,czy ona jest taka zamknięta na mnie?czy on ma problem
KOBIETA ponad rok temu

Witam , z Pani relacji wynika , że przyjaciółka stara się wspierać Panią w trudnych chwilach po śmierci matki. Przyjaciółka wybrała taki sposób wspierania Pani , który jest dla niej naturalny w takich sytuacjach. To , że Pani przyjaciółka milczy to nie znaczy , że nie przeżywa i nie ma emocji. Pani widocznie czuje się niezaopiekowana i opuszczana mimo deklaracji przyjaciólki , że zawsze może z Panią być. Może jest coś na czym Pani zależy , żeby usłyszeć do przyjaciółki? Proszę spróbować wyrazić swoje pragnienia. pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Pani Koleżanka daje Pani wsparcie poprzez swoją obecność i chęć towarzyszenia Pani i tak, jak sama powiedziała "nie umie nic więcej dać z siebie".
Opisane przez Panią symptomy wskazują na aleksytymię, która jest nazywana "emocjonalnym analfabetyzmem".
Osoby dotknięte aleksytymią nie mówią o uczuciach, nie dlatego, że tych uczuć nie mają, ale dlatego, że nie potrafią ich po prostu nazwać-a z kolei nieujawnianie emocji nie znaczy, że je nie przeżywają.

Zachęcam Panią do zainspirowania Koleżanki do podjęcia terapii w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu, o skierowanie proszę poprosić lekarza pierwszego kontaktu.

Życzę Pani tego, co Pani potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com