Fakt, że dostrzega pan potrzebę udania się do specjalisty świadczy o chęci wprowadzenia zmian w swoim życiu. Na podstawie tego co Pan napisał sugeruję wizytę u psychoterapeuty celem podjęcia terapii. Wybierając specjalistę warto zastanowić się nad pewnymi kwestiami:
Czy płeć psychoterapeuty ma dla mnie znaczenie? Czy wolę by terapeutą był mężczyzna czy kobieta?
Czy wiek ma znaczenie?
Czy ważne jest podejście teoretyczne, w którym terapeuta pracuje? W Polsce większość specjalistów kieruje się w pracy założeniami szkoły psychodynamicznej, poznawczo - behawiorlanej, humanistycznej (np. Gestalt), systemowej, egzystencjalnej lub intergratywnej (łączącej wiele podjeść teoretycznych)
Witam!
Proszę pomyśleć o wizycie u psychoterapeuty, przy uprzednim zapoznaniu się z dostępnymi dla Pana specjalistami. Wybierając osobę, która będzie Panu odpowiadała należy zadać sobie samemu pytanie o to, kim powinien być psychoterapeuta (wiek, płeć, kompetencje). Przydatnym narzędziem może być internet i strony internetowe specjalistów, na których często znajdują się dokładne opisy. Dobra i efektywna praca z psychoterapeutą, to praca z osobą, która nam w pełni odpowiada.
Pozdrawiam!
Witam,
Proszę rozważyć wizytę u psychologa/psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry. Poprzez serwis internetowy rzetelna diagnoza nie jest możliwa. Zapewne po kilku wizytach otrzyma Pan informację jakiego rodzaju trudności czy zaburzenia Panu dokuczają oraz jakiego rodzaju leczenie mogłoby pomóc. Po pomoc może Pan zgłosić się na przykład do Poradni Zdrowia Psychicznego gdzie wizyty będą refundowane przez NFZ lub do prywatnych gabinetów.
Pozdrawiam
Karolina Matlak
Dzień dobry, jeżeli sposób pana funkcjonowania przeszkadza panu zachęcam do rozpoczęcia psychoterapii. Warto ją poprzedzić diagnozą psychologiczną. Psycholog - psychoterapeuta po kilku wstępnych spotkaniach zaproponuje dalsze kroki postępowania. Jeżeli rzeczywiście prezentuje pan cechy narcystycznej osobowości polecam rozpoczęcie długoterminowej psychoterapii psychodynamicznej. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jakich przypadkach terapia behawioralno-poznawcza jest pomocna? – odpowiada Marta Osińska-Białczyk
- Jaki nurt psychoterapii będzie dla mnie najlepszy? – odpowiada Mgr Dorota Justyna Dula
- Zaburzenia osobowości u 30-latki – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Brak wiary w siebie po słowach słyszanych w dzieciństwie – odpowiada Mgr Agnieszka Sieniawska
- Możliwość leczenia despotyzmu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Na jakiej podstawie mam wierzyć w siłę psychoterapii? – odpowiada Paulina Witek
- Problem z brakiem odczuwanych emocji – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Brak empatii i pogorszenie relacji z partnerem – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Odczuwanie lęku do powrotu do pracy po poronieniu i doznaniu mobbingu – odpowiada Mgr Dorota Majlich
- Czym się różni terapia psychodynamiczna od poznawczo-behawioralnej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik