Dzień dobry!
Postawiła sobie Pani bardzo wygórowany cel utraty ponad 20 kg. Aby zdrowo i bezpiecznie doprowadzić do utraty tak dużej liczby kilogramów trzeba założyć, że dieta odchudzająca będzie trwała kilkanaście miesięcy, a zmiana nawyków i trybu życia, aby utrzymać wagę - całe życie. To oczywiście dobry i mądry cel, ale osiąganie go warto podzielić na etapy. Na początek może Pani przyjrzeć się swojej diecie i zacząć wprowadzać w niej dobre zmiany oraz zastanowić się, jaką aktywność sportową lubi Pani najbardziej i zacząć wprowadzać ją w życie. Jednocześnie nie musi Pani jednak ściśle kontrolować wagi. Być może wystarczającą satysfakcją będzie dla Pani coraz lepsze samopoczucie, coraz lepsza kondycja i lepiej leżące ubrania? Jeśli chce Pani postawić przed sobą cel skoncentrowany na cyfrach na wyświetlaczu wagi - niech będą to wyzwania nieco mniejsze, a więc i łatwiejsze do osiągnięcia, np. przez miesiąc stracę 1,5 kg albo 2 kg i utrzymam tą wagę. Na kolejny miesiąc - nowy mały cel. Wtedy sukces i satysfakcja przyjdą szybciej, a poziom motywacji wciąż będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. Zakładając "Schudnę 20 kg" szybko może poczuć Pani rozczarowanie tym, jak daleko (mimo starań) wciąż jest Pani cel. Może to doprowadzić albo do zarzucenia zdrowej diety, albo zbyt szybkiego chudnięcia, które z kolei może doprowadzić do efektu jojo. Przede wszystkim warto też, aby zastanowiła się Pani, w jaki sposób w krótkim czasie przytyła Pani 20 kg. Co się do tego przyczyniło? Stan zdrowia, choroba, leczenie? Złe odżywianie? Brak ruchu? Stres?
Pozdrawiam!
Dość precyzyjnie określiłą Pani swoją wymarzoną wagę. Czy to tęskonta za tamtym wyglądem czy okresem i emocjami które PAni wtedy przeżywała?
Jeśli chodzi tylko o wygląd i chęc ozrzucenia wagi, warto ułozyć sobie palan działania i nastawić się na dośc długi okres realizacji procesu odchudzania. Pomocne będą rady dietetyka oraz zbilansowana dieta oraz regularne ćwiczenia.
Witam Panią,
Motywacja to fundamentalny składnik procesu zmiany. Według jednej z teorii na motywację składają się trzy elementy: chęć, zdolność i gotowość. Chęć zmiany pojawia się wtedy, kiedy dostrzegamy rozbieżność pomiędzy stanem obecnym a oczekiwanym. Wydaje się, że ten składnik motywacji jest u Pani obecny. Zdolność natomiast to ufność w to, że zmiana jest możliwa do wprowadzenia a gotowość to odzwierciedlenie naszych priorytetów czyli, co jest dla nas ważne a co zupełnie nieistotne. Kiedy nie wierzymy w swoje możliwości wprowadzenia określonej zmiany w życiu nie podejmiemy odpowiednich ku temu działań. Być może z jakiegoś powodu uważa Pani, że nie będzie w stanie schudnąć (aż!) 22 kilogramy, że się to Pani nie uda i dlatego Pani motywacja pomimo chęci (pierwszego składnika motywacji) zostaje zahamowana. Może warto postawić sobie na początek mniejszy cel, np. schudnięcie 5 kilogramów oraz zastanowić się co i kto może Pani w osiągnięciu tego celu pomóc. Warto również dokładnie określić poszczególne kroki w osiąganiu celu oraz zastanowić się, kto w razie trudności może Panią w tym wesprzeć i dodać Pani sił. To wszystko być może spowoduje, że zacznie Pani podejmować działania, aby schudnąć. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów warto się zastanowić nad gotowością do zmiany, być może tutaj tkwi przyczyna braku motywacji o której Pani pisze. Brak gotowości odzwierciedlają takie wypowiedzi jak: "zacznę coś robić, ale od jutra", "chcę schudnąć, ale jeszcze nie teraz". Być może na ten moment jakieś inny cel/inne cele są dla Pani ważniejsze i dlatego trudno Pani podjąć pracę nad osiągnięciem upragnionej wagi.
Pozdrawiam,
Monika Wysota
Pisze Pani: "chciałabym" i "brak mi motywacji", to dwie wykluczające się rzeczy. Żeby dokonać jakiejś ważnej dla siebie zmiany, na początek trzeba naprawdę czuć, że się tego chce, wiedzieć, co się zyska a co straci na zmianie i godzić się na to.
Na pytanie co ma Pani robić: zastanowić się co Panią blokuje, trzyma przy obecnej wadze? Jakie są Pani priorytety? Co się zmieni, kiedy Pani schudnie? Co zyska? A co straci? itp.
Dzięki temu na początek odpowie sobie Pani na pytanie, czy na pewno chce schudnąć.
Witam, nie jestem pewny czy brak Pani motywacji (bo przecież pisze Pani, że chciałaby schudnąć), czy też dyscypliny, a może niezbędnej wiedzy? Odchudzać się jest bardzo trudno bez pewnej podstawowej wiedzy jak to robić, co jeść, czego nie jeść, w jakich ilościach, o jakich porach. Polecam wizyty u dietetyka. Pozdrawiam
Prosze sobie wypisac plusy zmniejszenia wagi. Nastepnie wywiesic kolo lozka lub na drzwiach lodowki swoje zdjecie gdzie uwaza Pani, ze osiegnieta zostala idealna waga. Później proszę udać sie do dietetyka, ktory odpowiednio Panią zmotywuje i bedzie walczył razem z Panią, a co najważniejsze, kontrolując Pani styl życia i motywując dalej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak motywacji do odchudzania u 23-latki – odpowiada Małgorzata Gajewczyk
- Brak motywacji przy odchudzaniu – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Brak motywacji do odchudzania i niska samoocena u 21-latki – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Motywacja do odchudzania 24-latki – odpowiada Mgr Ewelina Wieczorek
- Odchudzanie u 18-latki przy słabej motywacji – odpowiada Mgr Agnieszka Kaźmierska
- Brak mi motywacji, nie wiem już co robić... – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Brak motywacji w odchudzaniu – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Poszukiwanie motywacji w życiu – odpowiada mgr Edward Jakubowicz
- Motywacja do odchudzania u nastolatki – odpowiada Dr Aneta Bednarek
- Nadwaga i brak wiary w siebie – odpowiada Agata Zmorkowska
artykuły
Agnieszka, Iwona i Monika przeszły operacje bariatryczne. Żałują jednego
Na otyłość choruje ponad 20 proc. polskiego społec
Fast foody wykończyły jej organizm. Schudła 40 kg, bo bała się ciężkiego przebiegu COVID-19
Sarah Pattison miała nałóg, który doprowadził ją d
Jak skutecznie schudnąć po ciąży?
Nierealistyczny obraz Świeżo upieczone mamy są bom