Brak motywacji do odchudzania i niska samoocena u 21-latki

Jak zmotywować się do diety ? Witam chciałabym schudnąć mam 21 lat 172 cm 130 kg, nie odżywiam się zdrowo bo zajadam swoje smutki słodyczami, brak mi silnej woli bo nie mam kogo kto by mógł mnie wspierać . Okropnie czuję się w swojej skórze nie chce mi się czasami nawet spoglądać w lustro. Wszyscy przez 21 lat mi dokuczali w szkole, w domu wszędzie pomocy

Dzień dobry!

Przy leczeniu dużej nadwagi/ otyłości, aby było ono skuteczne, a przede wszystkim zdrowe i bezpieczne, powinna być Pani pod opieką lekarza i dietetyka. Jeśli ma Pani wrażenie, że wokół nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby Panią wspierać, to może być myśl bolesna i demotywująca. Proszę jednak pamiętać, że obecność bliskich nie jest ani gwarancją sukcesu, ani koniecznością przy odchudzaniu. Warto zapytać samą siebie, czy ja sama w sobie jestem warta tego, aby być zdrową i atrakcyjną? Czy dla samej siebie warto dbać o swoje życie? Jakie cele chciałabym osiągnąć? Jak chcę, żeby wyglądało moje życie? Od jakich drobnych zmian mogę zacząć? Jeśli jest dla Pani ważne, aby mieć wsparcie - jak mogę je zdobyć? Być może mogłoby to być np. odnowienie starej znajomości, która była pozytywna, ale zerwała się? Być może jest ktoś z rodziny, dalszych krewnych? Wiele wsparcia można odnaleźć na forach internetowych, np. na stronach dla osób, które wzajemnie motywują się w odchudzaniu. Jeśli powyższe pytania budzą w Pani zniechęcenie, niepewność, smutek, złość, być może właściwą drogą jest również podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

Dzień dobry, najważniejszy jest pierwszy krok, podjęcie decyzji że chcę coś zmienić w swoim życiu i swoim ciele, a Pani już go zrobiła, jak sama Pani napisała "chce Pani schudnąć" i ta decyzja to już połowa sukcesu. Kolejny krok to wybranie się do dietetyka czy też nawiązanie kontaktu z dietetykiem drogą internetową (jeśli nie ma Pani dietetyka w swojej okolicy). Dobry dietetyk wyjaśni Pani na czym polega odchudzanie, jak wygląda dieta ubogoenergetyczna i jakich zasad trzeba przestrzega, zobaczy Pani sama, że nie taki diabeł straszny i że zmiana nawyków żywieniowych może okazać się dla Pani przyjemnością, bo prawidłowa skomponowana dieta może na prawdę być smaczna i łatwa w przygotowaniu. A pierwsze efekty przyniosą ogromną motywację i nawet się Pani nie spostrzeże jak kilogramy będą ubywały.
Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko
p.s. Jeśli miałaby Pani jeszcze jakieś pytania proszę pisać monika@slimbartoszyce.pl