Brak zapału do nauki u 19-latki

W tym roku skończyłam liceum i pojechałam na studia. Nie okazało się to jednak tym o czym myślałam. Zrezygnowałam. Mam zamiar poprawić maturę i spróbować dostać się na studia jakie na prawdę bym chciała. Mam już korki, mam podręczniki, ale nie wiem dlaczego brak mi zapału. Z miasta w którym mieszkam, wyjechała prawie cała moja paczka. Pracy nie znalazłam żadnej by się czymś dodatkowo zająć. Czuję się taka pusta od środka, chyba dlatego że boję się że znów nie wyjdzie.Co z tym zrobić?

Witam,
moga byc rożne powody Pani braku zapału. Trudno jest je okreslic w poradzie internetowej. Moge się ich trochę tylko domyślac z tego co Pani opisała, może to brak znajomych, niepowodzenie w pierwszym wyborze studiów, brak zajęcia czy obawa przed tym, ze znów nie wyjdzie. Wszystko zalezy od tego, co dla Pani w życiu jest ważne i co dla Pani oznaczają wyżej wymienione sprawy. Żeby miec motywację do spełniania potrzeb samorealizacji (takich jak np. posiadanie celu i spełnianie swojego potenacjału - studiowanie) ważne jest zaspokojenie pewnych bardziej podstawowych potrzeb (bezpieczenstwa, miłości i przynalezności, szacunku i uznania) i choć nie jest to model w stu procentach uniwersalny, zwykle jeśli pojawia się brak motywacji świadczy on o tym, że któraś z bardziej podstawowych potrzeb jest niezaspokojona, bądź raczej bardziej precyzyjnie, odczuwa Pani, że nie jest zaspokojona. Tak jak pisałam powyżej, ważne jest to, zeby wiedziec brak czego Pani doskwiera. Na pewno dobrze było by sie skonsultowac z psychologiem, jeśli jest to trudne może Pani spróbować sama trochę zanalizować własny problem. W terapii poznawczo-behawioralnej na przykład zawsze zastanawiamy się co kryje się za pewnymi przekonaniami, takimi jak obawa przed tym, ze znów nie wyjdzie. Stanowi to pierwszy etap w terapii - etap rozpoznania problemu. Istnieją na przykład podręczniki dla pacjentów z ktorych mogłaby Pani skorzystać, mogę Pani poradzić książkę autorstwa Padesky i Greenberger "Umysł ponad nastrojem" Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, który być moze pomoże Pani rozpoznac problem, być może także lektura zachęci Panią do dalszej pracy nad problemem. Może także lektura z zakresu terapii schematów będzie dla Pani korzystna i inspiująca, moge polecić: Young "Program zmiany sposobu życia" Wydawnictwa IPZ, sa to ogólnie dostępone ksiązki dla pacjentów. Oczywiście zachęcam gorąco do skorzystania z pomocy profesjonalnego terapeuty, poniewaz tylko taka forma pozwala skutecznie rozwiązac problemy, lektura tylko częsciowo pomoże rozpoznać problem, ale jest dobrym rozwiązaniem na początek, dla osób aktywnie poszukujących rozwiązań, takich jak Pani. Prosze byc uważną na swój stan, szczególnie jesli Pani nastrój nadal by się pogarszał, prosze traktowac to poważnie i wówczas koniecznie zgłosić się do specjalisty. Życzę powodzenia !

Dzień Dobry Pani,

Z Pani opisu wnioskuję, że relacje z Pani bliskimi, z "paczki" były dla Pani bardzo ważne i po ich wyjeździe poczuła Pani pewną stratę.

Zachęcam Panią do przeanalizowania, czy ten kierunek studiów, który Pani teraz wybrała rzeczywiście jest tym, o jakim Pani naprawdę myślała?

Proszę rozważyć rozmowę z psychologiem, która mogłaby być dla Pani pomocna, w ustaleniu i dotarciu do tego, co i dlaczego jest przyczyną uczucia pustki i rezygnacji u Pani.

Życzę Pani tylko satysfakcjonujących Panią wyborów,
Irena Mielnik-Madej