Brak zaufania do najbliższych

Witam, chciałbym zapytać czy moje objawy mogą mieć podłoże paranoii. Wydaje mi się, że moje przyjaciółki, znajomi, nawet rodzina nigdy nie mówią mi prawdy i knują za moimi plecami, że tak naprawdę udają tylko sympatię do mnie. Przez to nie mogę nikomu zaufać, wydaje mi się, że gdy powierzę komuś tajemnice zostanie to obrócone przeciwko mnie, wyjdzie na światło dzienne i będzie okazją do śmiechu. Dlatego cały czas staram się być doskonała przy wszystkich, by nie mieli powodów do obgadywania mnie.

Witam,
generalnie w parnoi (zaburzeniach urojeniowych) mamy do czynienia z urojeniami, czyli przekonaniami co do których prawdziwości osoba nimi dotknięta jest przekonana, a nie wydaje jej się. Jednak takie stałe wątpliwości mogą być bardzo uciążliwe. Z diagnostycznego punktu widzenia w takich sytuacjach raczej mowa jest o zaburzeniach osobowości, (bądź rysie zaburzenia osobowości - w przypadku mniejszego nasilenia objawów) czyli stałych wzorcach jakiegoś charakterystycznego sposobu interpretowania zdarzeń, zachowania. Są to problemy które, być może, nie zaburzają może tak bardzo funkcjonowania, jak poważniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym (choć to zalezy od ich nasilenia). Z całą pewnością bywają jednak dla osoby nim dotkniętej bardzo uciążliwe. Choć oczywiście nie jest to diagnoza, bo nie jest mozliwa ocena nasilenia za pomoca porady internetowej, to zalecałabym Pani konsultację u specjalisty oraz zastanowienie się nad podjęciem psychoterapii, która znacznie pomogłaby Pani w poprawie jakości życia.

Na ten moment i opisane objawy nie da się postawić diagnozy. Mogą to być początku schizofrenii paranoidalnej, jednak aby postawić taka diagnozę, musi być spełniony szereg innych kryteriów. Dodatkowo Pani krytycyzm jest jeszcze na dość wysokim poziomie. Podobnie rzecz się ma w przypadku diagnozy zaburzeń osobowości pod kątem osobowości schizotypowej.
Warto, żeby skontaktowała się Pani ze specjalistą. Nawet jeśli wykluczy ww diagnozy czy inne choroby pomoże Pani lepiej radzić sobie w relacjach.