Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co znaczy węchowy zespół odnoszący?

Chciałabym Państwa zapytać o węchowy zespół odnoszący (ang. olfactory reference syndrome – ORS). Czy jest to prawdziwa choroba i co można doradzić osobie, która na nią choruje?
KOBIETA, 48 LAT 2 miesiące temu

Pierwsze oznaki zaburzeń pamięci

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ORS jest to zaburzenie urojeniowe, które oczywiście jest realnym problemem, diagnozowanym przez specjalistę – psychiatrę. Związane jest z typem urojeń, polegających na wyczuwaniu zapachów (czy też raczej odoru, rzekomo wydzielanego przez osobę dotkniętą ORS), które w rzeczywistości nie istnieją.

Osoba dotknięta węchowym zespołem odnoszącym powinna rozpocząć leczenie psychiatryczne – choć nie ma jednej, stałej metody leczenia, to zazwyczaj dobre efekty przynosi zastosowanie leków przeciwdepresyjnych, następnie przeciwpsychotycznych, w połączeniu z psychoterapią. Oczywiście to psychiatra odpowiedzialny jest za dobór odpowiedniego, w jego przekonaniu, leczenia.

Niemniej nie należy bagatelizować problemu, ponieważ rokowania w tym zaburzeniu są zależne od podjęcia farmakoterapii i/lub terapii dodatkowych.

Być może zainteresuje Panią artykuł dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-urojeniowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy