Chcę schudnąć parę kilogramów: jaka dieta będzie dla mnie najlepsza?

Mam 13 lat, mój wzrost to wzrost 162 cm i ważę 59-60 kg. Jestem dziewczyną, która chce zacząć się zdrowo odżywiać i schudnąć. Nigdy nie stosowałam żadnych diet, ani nie odchudzałam się. Lekarz nie stwierdził u mnie otyłości, ponieważ mam dobre BMI, ale kazał mi zastosować dietę, jednak nie powiedział, jaka ona ma być. Jadam od 3 do 4 razy dziennie. Często nie wyrabiam się z jedzeniem śniadania, ponieważ spieszę się do szkoły. Zwykle dojadam jakimiś słodyczami, czy innymi tłustymi rzeczami. Chciałabym wreszcie zakończyć niezdrowe odżywianie się i zacząć stosować lepsze odżywianie się i uniknąć w przyszłości problemów z nadwagą, cukrzycą lub innymi komplikacjami. Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Twoja obecna waga rzeczywiście jest prawidłowa. Świadczy o tym wskaźnik BMI, który przy twoich parametrach wynosi 22,9 (norma 18,5-24,9). Nie ma zatem potrzeby abyś stosowała dietę odchudzającą wystarczy, że wprowadzisz zmiany w swoich nawykach żywieniowych a twoje samopoczucie się poprawi. To godne pochwały, że już teraz chcesz dbać o swoje zdrowie, figurę i zapobiegać groźnym chorobom. To do dzieła!:
1.Na początek zacznij jeść śniadania. Ten pierwszy posiłek jest niezwykle ważny, gdyż od niego zależy jak twój organizm będzie trawił przez resztę dnia i jaki będzie twój poziom energii. Nawet kiedy bardzo się śpieszysz na pewno zdążysz zjeść pół kanapki albo chociaż banana.
2.Kolejne posiłki jedz w odstępach 2-4 godzinnych a kolację spożywaj najpóźniej 3 godziny przed zwyczajową porą snu.
3.Słodycze ogranicz – jedz je nie częściej niż 2 razy w tygodniu i zawsze w sposób świadomy, czyli nie przed telewizorem lub komputerem, gdy jesteś pochłonięta czymś innym.
4.Pij niegazowaną wodę. Jeśli nie masz takiego zwyczaju zacznij od buteleczki 0,5l i stopniowo zwiększaj porcję. Prawidłowo powinnaś wypijać ok. 1,5 litra wody.
5.Jedz kolorowe surowe warzywa oraz 1-2 porcje owoców dziennie.
6.Zamień białe pieczywo na pełnoziarniste – ma więcej witamin i błonnika.
7.Dbaj o swoją dietę by była urozmaicona – w ciągu każdego dnia powinny pojawić się warzywa, 1-2 owoce, produkty zbożowe, nabiał i porcja pełnowartościowego białka czyli do wyboru: mięso, drób, ryby lub jaja.