Chorobliwe objadanie się? Jak z tym walczyć? Co mi jest?

Witam, jestem dziewczyną, mam 24 lata i mam problem. Cały tydzień dbam o posiłki, ich jakość, czas - aby były w miarę regularne, bogate w warzywa, białko, ubogie w proste węglowodany i tłuszcze, kaloryczność na pewno zawiera się pomiędzy 1500 a 1900 kcal, trzy, cztery razy w tygodniu biegam albo pływam, co jest niefajne. W tym okresie, właściwie przez cały dzień, skupiam się na tym, co powinnam zjeść i za jaki czas, żeby było OK i ciągle myślę o jedzeniu, kiedy będzie, co zjem itp., i mniej więcej raz w tygodniu albo dwa nie wytrzymuję, i chorobliwie się objadam, zwykle wieczorem, aż mi jest niedobrze.

Nie mogę zasnąć ani na niczym się skupić, taka jestem najedzona, a raczej przejedzona. Biorę też od czasu do czasu, np. przez tydzień, środki przeczyszczające, niekiedy w większych dawkach niż zalecane, aż mnie bardzo boli brzuch. Potem nie wiem, jak z tym walczyć. To jest okropne, sama się nienawidzę za to, jak się czuję po takim obżarstwie, i mimo to, że już jestem najedzona, ciągle jem. Ostatnio zaczęłam myśleć o wymiotowaniu w takich sytuacjach, ale póki co mi się nie udało i nigdy jeszcze tego nie robiłam. Bardzo proszę o pomoc i rady, które będę mogła zastosować we własnym zakresie, gdyż obecnie nie mam pieniędzy na wizyty u dietetyka czy psychologa. Będę bardzo wdzięczna za pomoc, pozdrawiam.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Jan Karol Cichecki
52 poziom zaufania

Witam,

objawy, które Pani opisuje, sugerują, iż może cierpieć Pani z powodu bulimii lub anoreksji typu bulimicznego. Proponowałbym skorzystać z porady lekarza psychiatry.

Dużą rolę w leczeniu tego typu problemów zdrowotnych odgrywa psychoterapia. Nie musi to jednak koniecznie oznaczać ogromnego wydatku finansowego. Część usług medycznych w tym zakresie jest finansowana w ramach NFZ. Pani ubezpieczenie zdrowotne z uczelni lub pracy powinno pokryć koszty.

Jak Pani słusznie zauważyła, problemem jest nadmierna koncentracja na jedzeniu - nawykach, porach posiłków, potrawach, ich kaloryczności. Proszę nie lekceważyć tego problemu - w kwestiach zdrowia jest tak, iż odkładanie rozwiązania problemu "na później", wiąże się tak naprawdę z jego nasileniem.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty