Ciągła ochota na jedzenie i brak uczucia sytości

Mimo że jestem osobą szczupła, to wciąż mogłabym jeść hamuje mnie tylko rozsądek. Jem wszystko i mieszam w bardzo dużych ilościach i wciąż mam ochotę na więcej. Nie czuję sytości, a im więcej jem tym mam większe wyrzuty sumienia i automatycznie smutnieje. Nie bardzo wiem co mam z tym zrobić a bardzo źle się czuje, dochodzi do tego, że próbuje zwrócić, ale mi się nie udaje. Co dalej zrobić, mam się do kogoś z tym zwrócić?

Dzień dobry!

Warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć przyczyny chorobowe ciągłego głodu (istotne byłoby rozpoznanie, czy jest to głód, apetyt, ochota czy zachcianki) i braku uczucia sytości - np. zaburzenia hormonalne itp. Można także wybrać się do dietetyka, który mógłby ocenić Pani dietę. Być może wybiera Pani takie produkty, które nie zapewniają sytości, są niepełnowartościowe i ciągłe uczucie głodu jest naturalne? Może pory i częstotliwość Pani posiłków temu sprzyjają? A może ilość spożywanych przez Pani kalorii i ilość jedzenia wcale nie jest zbyt duża, przy Pani trybie pracy i codziennej aktywności? Warto także skonsultować się z psychologiem, aby stwierdzić, czy ma Pani skłonności do zaburzeń odżywiania, jaki jest Pani emocjonalny stosunek do jedzenia, sposób myślenia o jedzeniu, wzorce wyniesione z domu rodzinnego, w jakich sytuacjach i w jakich emocjach objada się Pani najczęściej itp. Częste tą wiedzę i umiejętności łączą psychodietetycy.
Zawsze jest możliwa praca nad sobą, stwierdzenie, które nawyki są złe i chciałaby je Pani zmienić, aby poczuć się lepiej.

Pozdrawiam!

Dzień dobry. Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem. Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/ Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska