Ciągłe liczenie kalorii i strach przed przytyciem

Witam. Nazywam się Monika i mam 18 lat. Od roku zaczęłam przykuwać uwagę do ciała. Ważę ok 55 kg przy wzroście 167cm i po prostu źle czuje się w swoim ciele. Zaczęłam więc dużą uwagę przykuwać do tego co jem i tak jest od roku. Staram sie jeść zdrowo ale ciągle liczę kalorie, odowiednie zbilansowanie posiłków, waże się codziennie, cały czas myślę o jedzeniu, boję się,że przytyję, mam poczucie winy po obfitym posiłku. Chcę nabrać do tego dystansu i przestać myśleć o wadze. Bardzo prosze o pomoc

Witam Pani Moniko,
osoby w młodym wieku bardzo często zaczynają zwracać uwagę na swój wygląd czy masę ciała. Dystans jest rzeczywiście jak w każdej sytuacji bardzo dobry. Z punktu widzenia dietetycznego przede wszystkim warto stwierdzić, że ciało kobiety zmienia się podczas cyklu miesięcznego co wpływa na przyrosty masy ciała ale tylko przejściowe, dodatkowo nasze ciało podlega różnicom masy w obrębie całej doby, ma na to wpływ wiele czynników. Biorą to pod uwagę codzienne ważenie jest bezcelowe. Jedzenie zbilansowanych posiłków o odpowiedniej do zapotrzebowania kaloryczności jest oczywiście ważne, bierze się jednak pod uwagę pod kątem np. niedoborów całe okresy np 7, 10 dni.
Proszę zwrócić się może do psychologa i porozmawiać o swoich niepokojach.

pozdrawiam ciepło

Witam Pani Moniko, na wstępie podkreślę, że bardzo istotne jest, że chce Pani sobie pomóc i dostrzega problem w sytuacji. Objawy, o których Pani pisze mogą świadczyć o początkach zaburzeń odżywiania, dlatego nie powinna Pani ich lekceważyć, w szczególności jeśli sama Pani czuje , że wpływa to negatywnie na Pani funkcjonowanie. Radziłabym jak najszybciej skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń odżywiania. Bardzo ważna jest praca nad Pani poczuciem własnej wartości i ustalenie racjonalnego podejścia do swojego ciała i odżywiania się.
Trzymam kciuki i pozdrawiam
Sabina Myjak