Obsesyjne liczenie kalorii

Jak przestać obsesyjnie liczyć kalorie i utrzymać wagę? Mam 20 lat, 170 cm wzrostu i ważę 55 kg. Od stycznia 2013 schudłam blisko 30 kg. Na początku było łatwo - wyrzuciłam z menu słodkie napoje i ograniczyłam słodycze. Potem stopniowo zmniejszałam porcje, jadłam więcej warzyw i owoców, nie obżerałam się na noc. A potem zaczęłam liczyć kalorie... Teraz boję się przytyć... Nie wiem ile dokładnie powinnam jeść, muszę wszystko zważyć, zanim zjem, znać dokładną ilość kalorii... Pomocy...

Witam serdecznie,

W tym momencie waży Pani zbyt mało. Tak niska masa ciała jest niebezpieczna dla zdrowia. Wyniszcza Pani swój organizm oraz zaburza gospodarkę hormonalną co może skutkować zatrzymaniem miesiączki(o ile jeszcze tak się nie stało) a potem poważniejszymi problemami np brak mozliwości zajścia w ciąże. Drastyczne odchudzanie wpływa również na pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Spożywając niewielką ilość kcal nie dostarczy Pani wszystkich składników odzywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Objawy, które Pani opisuje wyglądają na anoreksję. Jest Pani bardzo szczupła a wręcz chuda a nadal się Pani odchudza i liczy kalorie posiłków. Czuje Pani lęk przed jedzeniem i przytyciem. Uważa się Pani nadal za osobę otyłą. Jak więcej Pani zje to ma wyrzuty sumienia. Wciąż myśli Pani o jedzeniu, które zawładnęło Pani życiem. Mam rację?? Jeżeli tak to proszę koniecznie zgłosić sie na terapie, ponieważ anoreksja jest chorobą o podłożu psychologicznym i obawiam się że sama Pani z niej nie wyjdzie.
Proszę reagować jak najszybciej. Po konsultacji z psychologiem proszę zgłosić się również do dietetyka

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witaj. Gratuluję Ci zrzucenia tych 30 kilogramów :) Jak widzisz można tego dokonać poprzez pewne ograniczenia, zmianę stylu żywienia, a nie dietę-cud. Aby utrzymać masę ciała, którą się osiągnęło, trzeba przede wszystkim ustabilizować metabolizm. W tej chwili jest on może zmniejszony poprzez wcześniejsze ograniczanie kalorii. Trzeba go pobudzić, aby organizm działał na wysokich obrotach. w tym celu powinnaś skupić się głównie na kontroli uczucia głodu i sytości, a nie na liczeniu kalorii. Może być tak, że przez najbliższy miesiąc Twoja masa ciała będzie się wahała. Możesz nawet przytyć kilka kilogramów, ale jeśli osiągniesz jakąś stałość w spożywaniu posiłków - zaczniesz jeść tyle, ile Twój organizm potrzebuje, kontrolując głód - Twoja masa ciała się sama ustabilizuje. Musisz dać sobie tylko trochę czasu. To nie jest łatwe i wiele kobiet na tym etapie niestety popełnia zasadniczy błąd - zaczynają się objadać, bo waga idzie w górę, więc zdrowe odżywianie według nich nie ma już sensu. To myślenie wysoce niemądre. Zawsze warto się zdrowo odżywiać, bo wówczas nie ma przecież szans na nadwagę. :)Pamiętaj, że waga ma prawo pójść trochę w górę przy wprowadzaniu pewnych zmian do stylu odżywiania się. Więc nie skupiaj się na liczeniu kalorii tylko na tym, czy już się najadłaś, czy jeszcze nie, czy może się już przejadłaś (?) Tego musisz się nauczyć. Oczywiście kolacja na 3h przed snem. No i nie waż się codziennie, bo to droga do porażki. Wystarczy, że staniesz na wagę raz w tygodniu a nawet co 2 tygodnie - rano, przed śniadaniem, w samej bieliźnie. Powodzenia! W razie chęci kontaktu, proszę pisać: ewelina@epicentrumzdrowia.pl

Pani zapotrzebowanie kaloryczne to ok 2300 kcal. Jeżeli chodzi o zaprzestanie liczenia kalorii to proszę poprostu okreslać gramaturę zjadanych porcji, a druga rzecz to organizm przyzwyczaił się już określonej porcji jedzenia i napewno będzie Pani dawał znak, że jest za dużo. Proszę tak obsesyjnie nie myśleć o tym, ewentualnie zasięgnąć pomocy np. psychologa lub psychodietetyka.
Pozdrawiam
Justyna ANtoszczyszyn

Witam. Jedzenie powinno być przyjemnością, dlatego skrupulatne, ciągłe ważenie i odmierzanie porcji pozbawia spontaniczności i smaku potrawom. Nie wracaj do dawnych nawyków, przez które przytyłaś tylko zdrowo i systematycznie się odżywiaj i jeśli od czasu do czasu przesadzisz z jedzeniem, to nie panikuj, przecież już potrafisz zapanować nad apetytem. Postaraj się włączyć codzienna porcję gimnastyki i będzie ok.