Obsesyjne liczenie kalorii i tłuszcz w okolicy ud

Witam. Mam 18 lat i zastanawiam się czy nie mam zaburzeń odżywiania. Mianowicie żadnym objawów nie mam oprócz jednego. Obsesyjnie liczę kalorie od momentu odchudzania. Nie mam nadwagi ani niedowagi. Chcę zrzucić 2 kg. Dlaczego? Mój problem to uda. Tłuszcz właśnie tam mi się odkłada. Obliczyłam sobie bmi i gdy schudnę nadal będę w normie. Ćwiczę i jem 1687 kcal, no czasem mniej czasem więcej. Raz na jakiś czas jem słodycze itd.Wliczam to w kcal. Tylko zawsze liczę kcal.Czy to normalne?

Dzień dobry :)

Skupianie się na samych kaloriach nie jest do końca dobre, ponieważ ważniejszy jest odpowiedni udział poszczególnych makroskładników w diecie, tj. białka, tłuszczu i węglowodanów. Tym bardziej, jeśli jest to bliskie obsesji. Proszę spróbować zwracać uwagę na jakość wybieranych produktów i posiłków, tzn. wybierać świeże produkty, mało przetworzoną żywność itd., a nie na liczeniu ich kaloryczności. Szczególnie jeśli sama Pani zauważa, że jest to działanie nagminne. Jeśli nie będzie Pani sama potrafiła sobie z tym poradzić proszę skonsultować się ze specjalistą psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże uporać się z problemem. Ważne jest, aby nie doprowadzić do jego pogłębienia się.

Wskaźnik BMI jest bardzo orientacyjnym parametrem dotyczącym masy ciała. Proponuję wykonać Analizę Składu Ciała, na podstawie której można ocenić proporcje poszczególnych tkanek w organizmie, m.in. tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Jest to bardziej miarodajne badanie.

Tendencja do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicy ud zapewne wynika z Pani budowy ciała. W takiej sytuacji proszę zastosować ćwiczenia właśnie na tę partię.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

wielu osobom wchodzi w nawyk liczenie kalorii, warto by było spotkać się z psychodietetykiem lub psychologiem który Panią zbada i sprawdzi czy nie stało to się obsesją.

Pozdrawiam